Podziel się:

Przestrzeń dla młodych projektantów

25-03-2021
Do schowka
Za zwycięskimi pracami w konkursie „Pure Talents Contest 2021” stoi nowe pokolenie kreatywnych twórców, którzy pilnie potrzebują sceny do prezentacji swoich pomysłów.

 

Koncepcje młodych projektantów, wskazanych przez jury jako najlepsze, wydają się zaskakująco poetyckie, figlarne i lekkie. Obiekt o rzeźbiarskim charakterze i bardzo silnym wpływie emocjonalnym, podpórka do książek, która może służyć jako lampka do czytania, ultralekkie drewniane krzesło i modułowy food truck – to zwycięskie projekty 18. edycji międzynarodowego konkursu „Pure Talents Contest”. W trudnych czasach zaostrzają apetyty na nowe pomysły projektowe w branży.

 

Inaczej niż zazwyczaj

 

Nie była to oczywiście „normalna” edycja konkursu, ponieważ jego promotor i organizator – Koelnmesse – musiał z powodu pandemii odwołać międzynarodowe targi meblarskie imm Cologne, które zwykle odbywają się w styczniu. Zazwyczaj stanowią one idealną platformę dla młodych projektantów do zaprezentowania się publiczności i potencjalnym klientom w profesjonalnym i atrakcyjnym środowisku. Jednak nie tym razem.

 

Z offline do online

 

Trudno przejść do porządku dziennego nad tym, że ceremonia wręczenia nagród odbyła się online, a prezentacje produktów dostępne są w sieci, ale pandemia nie pozostawia wyboru. W związku z tym, że imm Cologne korzystają z cyfrowych form prezentacji, nominowanych i zwycięzców można znaleźć na stronie internetowej targów. Ogłoszenia nazwisk laureatów, podczas internetowego wydarzenia prasowego, które odbyło się 9 lutego, dokonała dyrektor imm Cologne – Claire Steinbrück, a towarzyszył jej członek jury, światowej sławy projektant – Sebastian Herkner.

 

2 x światło, 1 x krzesło i mobilna kuchnia

 

Kolekcja „Maya”, projekt Luizy Guidi, która zdobyła pierwszą nagrodę, składa się z serii rzeźb świetlnych, które nadają ścianie nowy wymiar. Dirk Vosding otrzymał drugą nagrodę za projekt „Elina”, którym młody projektant rzuca światło akcentujące na analogowe medium w czasach skoncentrowanych na komunikacji cyfrowej: książkę. Trzecia nagroda przypadła krzesłu „Olivia”, które zaprojektował Tatu Laaksos. To lekkie, uniwersalne drewniane krzesło, które tworzy udaną równowagę między smukłą konstrukcją, a wygodnym siedzeniem. Pierwszą nagrodę w „LivingKitchen Selectio” zdobyła kompaktowa, modułowa kuchnia street food „Guerilla”, proj. Erik Mantz-Hansen.

 

Eksperci chwalą dojrzałość i zmysłowość

 

Jury konkursu „Pure Talents Contest” przejrzało w październiku 2020 roku 862 zgłoszeń produktów z 59 krajów. W kapitule 18. edycji znaleźli się: projektantka Eva Marguerre (studio projektowe Besau-Marguerre), Jennifer Reaves, dyrektor zarządzająca z międzynarodowych targów designu blickfang, projektant Sebastian Herkner i Norbert Ruf, dyrektor kreatywny i dyrektor zarządzający Thonet. Nominowane do finału projekty reprezentują różne obszary, takie jak: meble, wykładziny podłogowe, tapety i tekstylia, oświetlenie, inteligentne domy, akcesoria domowe i kuchenne.

 

W opinii jury tegoroczne projekty charakteryzowały się przede wszystkim wysoką dojrzałością produktową oraz sensualną, a także pociągającą i niezwykle ujmującą charyzmą. Oprócz pomysłu, kompozycji i jakości projektu, jurorzy powinni również docenić zdolność projektantów do tworzenia produktów funkcjonujących na rynku – powiedziała Jennifer Reaves. Wiele zgłoszeń do tegorocznej edycji, dzięki swej dojrzałości, nie pozwalało na wyciągnięcie wniosków na temat ich pochodzenia, często studenckiego.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Polak wśród laureatów „Pure Talents Contest 2020”

 

 

Młodym brakuje sceny

 

Podczas ceremonii wręczenia nagród została również podniesiona kwestia niepewności, z którą boryka się obecnie wielu młodych projektantów. Brakuje im platform do prezentowania siebie i swojej pracy oraz do nawiązywania kontaktów ze światem biznesu – powiedział Sebastian Herkner, wyjaśniając konsekwencje odwołania ważnych targów, takich jak imm Cologne. Promocja w prasie jest więc szczególnie ważna dla uczestników konkursu w tych trudnych czasach.

 

Konkurs, organizowany przez Koelnmesse, skierowany jest do projektantów, którzy jeszcze się uczą lub właśnie zakończyli edukację. Jest to jeden z najbardziej renomowanych międzynarodowych konkursów młodego designu, co ponownie potwierdza liczba i międzynarodowy charakter zgłoszonych produktów. Tym razem młodzi projektanci pochodzą z 59 krajów i reprezentują łącznie 240 uczelni projektowych.

 

TEKST: Anna Szypulska

 

 

 

Chcesz otrzymywać każde wydanie? KUP PRENUMERATĘ
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - tylko...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!