Podziel się:

Projektanci jutra

17-09-2022
Do schowka
Projektowanie przyszłości wymaga uzupełniających się lub przeciwstawnych wizji. Tylko przez pryzmat różnorodności można myśleć o inkluzywności designu.

 

Blisko 600 młodych projektantów z 48 krajów wzięło udział w 23. edycji SaloneSatellite budując most łączący sektor kreatywny ze światem biznesu, a w centrum uwagi designerów, którzy planują nasze jutro znalazły się integracja, zrównoważony rozwój, slow living i slow production.

 

Przyszłość jako eksperyment


Na SaloneSatellite tradycyjnie pokazane zostały najbardziej eksperymentalne, niezależne i zaawansowane koncepcje młodych projektantów poniżej 35 roku życia oraz wyniki prac akademii, szkół, uniwersytetów i laboratoriów z całego świata. Wśród obiektów prezentowanych na stoiskach można było zobaczyć formy przyszłości, w których coraz bardziej integrujące się społeczeństwo będzie mogło zaspokajać najróżniejsze potrzeby i dzięki nim odpowiadać na najbardziej palące problemy związane ze starzeniem się populacji, masowym wydobywaniem zasobów, zanieczyszczeniem, postępującym wzrostem temperatur i zwiększoną liczbą zaburzeń psychicznych.


Projekty, które pojawiły się na SaloneSatellite wyraźnie pokazały, że wyzwania przyszłości dotyczą nas wszystkich. Najlepszy przykład stanowi projekt chodzika „RemX” Walker” autorstwa Lani Adeoye – zwycięzca SaloneSatellite Award 2022. Ten asymetryczny stelaż do chodzenia o organicznej formie i neutralnych kolorach, wykonany ręcznie jako smukła rzeźba domowa, składająca się z dwóch lekko przecinających się krzywych, to ważny przykład współczesnego rzemiosła, któremu udało się połączyć lokalne procesy z globalną inspiracją projektową. Wreszcie, w sposób jasny i prosty, projekt odpowiada na temat SaloneSatellite 2022: „Designing for our Future Selves”.

 

Zmiana myślenia o 180 stopni


Na SaloneSatellite 2022 przedmioty mówiły także o spustoszonym środowisku, krytycznym poziomie w łańcuchach dostaw i braku szacunku dla zasobów. A to wszystko wygenerowała przecież kultura oparta na konsumpcjonizmie. Design, który jeszcze w ubiegłym wieku był siłą napędową tej antyholistycznej kultury konsumpcji i produkcji, dziś staje się głównym kluczem do interpretowania nowego podejścia do produkcji.


Tegoroczna edycja SaloneSatellite połączyła głosy z 48 różnych krajów, aby przedstawić chóralną opowieść o współczesnych znaczeniach wzornictwa. Design prezentowany na wystawie uosabia wszystkie możliwości, jakie dają projekty opracowane dla stale zmieniającego się społeczeństwa, gotowego na dostosowywanie się do nowych kontekstów i wyzwań epoki, a także otwartego na konieczność zmiany myślenia, innowacyjne pomysły i potrzebę przyjmowania różnych punktów widzenia.

 

TEKST: Anna Szypulska

 

Więcej w: „BIZNES.meble.pl” 8/2022.

Chcesz otrzymywać każde wydanie? KUP PRENUMERATĘ 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!