Podziel się:

Od nowa

21-04-2021
Do schowka
Czy linoleum może na nowo zainteresować projektantów wnętrz prywatnych i publicznych? Oto twórcy, którzy postanowili je odczarować i projekty, które zrealizowali z użyciem tego materiału.


Jest naturalny, ekologiczny, atrakcyjny wzorniczo, a ponadto wytrzymały i odporny na zabrudzenia, ale ciągle jeszcze w wielu osobach budzi ambiwalentne skojarzenia. Linoleum, bo o nim mowa, to materiał, który nie od dziś cieszy się zainteresowaniem wielu projektantów wnętrz prywatnych i publicznych. Na popularności zyskuje też dzięki temu, że można go używać do wykończenia mebli.

 

Linoleum meblowe powraca

 

Bardzo nas cieszy coraz większe zainteresowanie tym produktem. Organizując konkurs, chcieliśmy odczarować linoleum. To przecież naturalny, przyjazny środowisku materiał, który oferuje wiele zalet zarówno użytkownikom, jak i projektantom – mówi Monika Framska, marketing manager Forbo Flooring. Wśród nadesłanych prac znajdowały się projekty pojedynczych mebli, jak i całych wnętrz, a jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Poza głównymi nagrodami w dwóch kategoriach (Najlepszy Projekt i Najlepsze Wykonanie) przyznali wyróżnienia trzem projektom, w których linoleum meblowe miało wpływ na estetykę i funkcjonalność.

 

Wyróżnieni projektanci i ich projekty

 

Mowo Studio za projekt mebli dziecięcych Nino dla firmy Fameg


Specjalne wyróżnienie za wysokie oceny w obydwu kategoriach zdobyło Mowo Studio, czyli Monika Elikowska-Opala i Wojciech Opala, za projekt kolekcji mebli dziecięcych Nino, wyprodukowanych przez firmę Fameg.

 

To nasz pierwszy projekt z użyciem linoleum meblowego Forbo. Oprócz walorów dekoracyjnych przekonało nas naturalne pochodzenie materiału oraz właściwości praktyczne. Linoleum meblowe jest bakteriostatyczne, jego powierzchnię łatwo utrzymać w czystości i zdezynfekować, co w przypadku mebli dziecięcych i przestrzeni publicznych ma duże znaczenie – mówi Monika Elikowska-Opala. – Wysoka odporność materiału to dodatkowy atut, meble dziecięce muszą być wytrzymałe. Ponadto linoleum meblowe tłumi uderzenia i hałas, co jest również bardzo istotne, biorąc pod uwagę jak dynamicznie dzieci potrafią się bawić.

 

Jan Strumiłło i Julia Jankowska z pracowni Jan Strumiłło Architekt za wykorzystanie linoleum na froncie dużej zabudowy meblowej


Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Projekt otrzymali Jan Strumiłło i Julia Jankowska z pracowni Jan Strumiłło Architekt, za wykorzystanie linoleum na froncie dużej zabudowy meblowej. Materiał został naklejony na powierzchnię sklejki, a następnie całą płaszczyznę poddano frezowaniu tak, że powstał wzór siatki.

 

Chcieliśmy mieć regularną siateczkę podziałów, trochę inspirowaną japońszczyzną. Naszym zamiarem było ukrycie podziałów szafy w regularnym rastrze, dlatego frezy są dość szerokie. Ostateczny efekt bardzo pozytywnie nas zaskoczył, nie mieliśmy pojęcia co się kryje wewnątrz płyty – opowiada Jan Strumiłło. – Gdy stolarz przywiózł gotowe fronty, bardzo się sumitował, że całość wygląda brzydko. Pamiętam, że szedłem na budowę z niepokojem, a kiedy zobaczyłem efekt, byłem zachwycony. Linoleum meblowe Forbo w cielistym odcieniu, skontrastowane z trochę organicznymi, strupowato-siniakowatymi wzorami z wnętrza sklejki. Niepokojące, fajne, oryginalne. Pozostało tylko jedno wyzwanie: wytłumaczyć stolarzowi dlaczego nam się to podoba. Chyba pomimo wysiłków nie udało mi się pana Grzegorza do końca przekonać, ale za to klientka doceniła i używa z dumą – przytacza historię z realizacji architekt. Ta anegdota doskonale pokazuje, że linoleum daje duże możliwości aranżacji i jej odbioru, a dzięki kreatywności projektantów może zamienić wydawałoby się zwykły element wnętrza w charakterystyczny akcent budzący emocje.

 

Właściciele manufaktury domów modułowych Dom Architektów - inż. arch. Emilia Durka-Zielińska i inż arch. Walenty Durka za realizaję kuchni z użyciem linoleum


Kolejne wyróżnienie otrzymali inż. arch. Emilia Durka-Zielińska i inż arch. Walenty Durka, właściciele manufaktury domów modułowych Dom Architektów.

 

Linoleum w naszych projektach używamy od 2007 roku. Wówczas zastosowaliśmy je po raz pierwszy, nie tylko do wykończenia podłóg, ale także do wykończenia mebli we własnym, pionierskim, ekologicznym budynku. Użytkujemy go zatem z zadowoleniem od wielu już lat i stosujemy w realizacjach ekologicznych budynków dla naszych klientów. Wybór padł na linoleum meblowe Forbo, gdyż jest to materiał przede wszystkim naturalny, tworzący piękne matowe wykończenie, wpisujące się w każdą stylistykę. Udowadniamy to zaprezentowaną w konkursie realizacją kuchni, w której uzyskaliśmy subtelne połączenie nowoczesności z antykami – mówi inż. arch. Emilia Durka-Zielińska.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - Edycja...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!