Podziel się:

Nowe spojrzenie na projektowanie

17-02-2021
Do schowka
Edward van Vliet należy do słynnego pokolenia niderlandzkich projektantów, którzy popularność zdobywali wywołując sensacje wizjonerskimi koncepcjami i przekraczaniem estetycznych granic.

 

Jak podkreśla sam designer – jego praca w dużej mierze polega na tworzeniu świata w świecie. Najtrafniej opisała go jednak Patrizia Moroso, która powiedziała o nim: Edward ma oczy fotografa, wrażliwość muzyka i siłę architekta.

 

Edward van Vliet postrzega projektowanie jako podróż między marzeniami a rzeczywistością. Zanim otworzył własną pracownię studiował architekturę, projektowanie wnętrz i wzornictwo przemysłowe na Design Academy Eindhoven oraz HKU School of Arts. Van Vliet to kluczowa postać awangardy niderlandzkiego designu, która przekracza estetyczne granice, czerpiąc z globalnej mieszanki wpływów kulturowych. Wachlarz jego prac jest niezwykle szeroki – począwszy od architektury, poprzez wnętrza, meble, po projekty oświetlenia i tekstyliów.

 

Projektant z wizją

 

Amsterdamskie studio pracuje obecnie nad projektami produktów, tkanin i wnętrz, zarówno dla klientów krajowych, jak i międzynarodowych. Firma koncentruje się przede wszystkim na branży hotelarskiej, biurach, domach prywatnych i miejscach publicznych. Van Vliet ma imponujące portfolio klientów i znakomitą reputację w zakresie dostarczania wyjątkowych projektów. Współpracował lub obecnie współpracuje z takimi markami, jak Bisazza, Casamilano, Dedon, Italamp, Leolux, Lensvelt, Ligne Roset, L’Oréal, Moooi, Moroso, Quasar, Rosenthal, Villeroy & Boch. Swoją wizję, kreatywność i lata doświadczeń projektant przekłada na wyjątkowe realizacje, w których łączy unikalne wzory, grafiki, kolory i tkaniny.

 

Natura i nowy świat

 

Moja praca polega w dużej mierze na tworzeniu świata w świecie – wyjaśnia van Vliet. Dzięki wizjonerskiemu podejściu tworzy on koncepcje, wyróżniające się bogactwem kulturowym i dbałością o szczegóły. Wykazuje przy tym wyjątkową zdolność przekraczania granic estetycznych, a doświadczenie studia w projektowaniu, architekturze i lifestyle’u skutkuje nowym spojrzeniem na proces projektowania, przeznaczenia produktów i ich doświadczania.

 

Projekty niderlandzkiego designera są łatwo rozpoznawalne dzięki mieszance wpływów tradycyjnego zachodniego wzornictwa, elementów high-tech i naturalnych materiałów. Podstawą wyjątkowości jego prac jest wysoka jakość wykonania połączona z wpływami kultur Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, co umożliwia mu tworzenie „nowych światów”.

 

Jako projektant kosmopolityczny Edward van Vliet inspiruje się przede wszystkim otaczającą go rzeczywistością. Szanuje każdy lokalny kontekst, ale to właśnie „nowe światy” za każdym razem znajdują się w centrum pracy nad projektami i koncepcjami w jego firmie. Zafascynowany nigdy nie wyczerpującym się źródłem różnorodności kulturowej i przyrodniczej, stara się komponować te „nowe światy”, tworząc unikalne kombinacje kolorów, materiałów, wzorów i kształtów. Natura to najwspanialszy na świecie projektant i jednocześnie najbardziej ekspansywne źródło inspiracji. Bogate i kolorowe. Pełne życia i szczegółów – przekonuje Edward van Vliet.

 

TEKST: Anna Szypulska

 

Więcej w miesięczniku „BIZNES.meble.pl” 2/2021, w wydaniu on-line - „Nowe spojrzenie na projektowanie”.

 

Napisz do autorki:

 

By otrzymywać każde wydanie miesięcznika „BIZNES.meble.pl”KUP PRENUMERATĘ.
Jeśli chcesz być na bieżąco OBSERWUJ NASZ PROFIL.
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - tylko...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!