Podziel się:

Kobieca intuicja rządzi

15-06-2020
Do schowka
Projekt pierwszego na świecie ergonomicznego krzesła biurowego, stworzony przez kobietę dla kobiet, obchodzi w tym roku 10-lecie. Jego pomysłodawczyni – Monica Förster – dorastała w bliskiej odległości kręgu polarnego. Jak się później okazało dla niej był to biegun kreatywności. Jej futurystyczne wizje i profesjonalne realizacje szybko zdobyły międzynarodowy rozgłos i uznanie.

Wszystko zaczęło się w 1999 r., czyli dokładnie 20 lat temu, tak jak to zazwyczaj bywa, od eksperymentów z ideami i materiałami. Monica Förster została odkryta przez architekta, który zupełnie przypadkiem zobaczył jej wystawę i zarekomendował ją producentowi, a ten umożliwił Szwedce zaprezentowanie jej prac w Mediolanie. Od tamtej pory skandynawska projektantka słynie z poszukiwań nowych form, a także eksperymentowania z różnymi materiałami i innowacyjnymi technologiami. Największe znaczenie ma dla niej pomysł, powstająca w jej głowie koncepcja, dopiero, gdy uchwyci myśl przewodnią projektu, zaczyna skupiać się na kolorach, kształtach, fakturach i wszelkich detalach. Zdobyte doświadczenie i renoma czynią z niej jedną z najbardziej znanych ambasadorek skandynawskiego designu. Tworzy dla takich marek, jak: Alessi, Arflex Japan, Bernhardt Design, De Padova, Modus, Offecct, Poltrona Frau, Swedese czy Tecno.

 

GEN FUTURYZMU

 

Monica Förster, twórczyni najbardziej prestiżowych obiektów we współczesnym, szwedzkim designie, dzieciństwo spędziła w pobliżu koła podbiegunowego. To właśnie w jej pochodzeniu warto szukać źródeł silnego poczucia czystej formy zmieszanego z niekończącą się ciekawością nowych materiałów i futurystycznych technologii. Dorastała w małej wiosce niedaleko koła podbiegunowego, gdzie jej rodzice prowadzili hotel i restaurację. Otaczała ją niesamowita przyroda, mogła też obserwować bardzo praktyczne podejście do pracy tamtejszej społeczności. W wieku 15 lat opuściła wioskę i rozpoczęła naukę w liceum w pobliskim mieście. (…)

 

Tekst: Anna Szypulska

 

Więcej w miesięczniku „BIZNES meble.pl” 9/2019, w wydaniu on-line TUTAJ

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
FURNICA 2020
Polska - Poznań
2020-09-15 | 2020-09-18
DREMA 2020
Polska - Poznań
2020-09-15 | 2020-09-18
Przesunięte: Łódź...
Polska - Łódź
2020-09-17 | 2020-09-26
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2020-11-26 | 2020-11-29
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!