Podziel się:

Dlaczego warto współpracować z architektem?

29-04-2021
Do schowka
Korzystanie z usług architektów lub projektantów wnętrz deklaruje 52% użytkowników Homebook.pl. Współpraca z pracownią projektową to gwarancja uniknięcia błędów własnych.

 

Jak zmienia się podejście osób urządzających wnętrza do współpracy z architektami? Odpowiedź na to pytanie zna Homebook.pl, platforma zrzeszająca ponad 5 tysięcy architektów i projektantów wnętrz.

 

Okazuje się, że współpraca z profesjonalnymi pracowniami projektowymi zyskuje na popularności. Zwiększa się również wysokość kwot przeznaczanych przez inwestorów na ten cel. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez platformę Homebook.pl, 52% ankietowanych zaaranżowało przestrzeń domu lub mieszkania, korzystając ze wsparcia profesjonalisty.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Już jest: pierwszy „PRZEWODNIK ARCHITEKTA”!

 

 

Współpraca z architektem – od czego zacząć?

 

Według ankiety najczęstszym powodem skłaniającym osoby urządzające wnętrza do skorzystania z wiedzy i umiejętności pracowni, jest obawa przed samodzielną pracą nad projektem i związane z tym ryzyko popełnienia błędów. Brak wiary we własne możliwości to problem ponad 1/3 ankietowanych.

 

W drugiej kolejności użytkownicy platformy wskazywali na niedostateczną wiedzę oraz kłopoty z określeniem planów i wymagań związanych z wykorzystaniem konkretnych rozwiązań projektowych (29% badanych). Ankietowani motywowali decyzję o rozpoczęciu współpracy z architektką lub architektem również potrzebą zaufania umiejętnościom profesjonalistów w dziedzinie projektowania. Ostatnim czynnikiem wskazywanym przez uczestników badania był brak czasu na samodzielne urządzanie wnętrza (17% osób).

 

Respondenci, którzy w przeszłości korzystali z usług pracowni projektowej, najczęściej podjęliby decyzję o ponownym nawiązaniu takiej współpracy (65%), przeciwnego zdania było 26% ankietowanych, a 9% z nich nie potrafiło wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

 

Użytkownicy platformy Homebook.pl, którzy podjęli się samodzielnej aranżacji własnego wnętrza, bez zaangażowania pracowni projektowej, jako powód rezygnacji ze współpracy, najczęściej wskazywała jej zbyt wysokie koszty (43%). Ankietowani wymieniali również chęć zaprojektowania swoich wnętrz samodzielnie (37% osób) oraz obawy związane z tym, że projekt wykonany przez architekta nie spełni oczekiwań (9%). Jako ostatni powód rezygnacji użytkownicy Homebook.pl najczęściej wskazywali strach przed trudnościami związanymi ze współpracą z architektem, traktując ją jako duże i niełatwe wyzwanie.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: „PRZEWODNIK ARCHITEKTA”: krok ku zmianie

 

Powody, dla których warto zatrudnić architekta wnętrz

 

Jak wynika z raportu Homebook.pl, najistotniejszą kwestią, decydującą o sukcesie i efektywności współpracy z pracownią, jest zrozumienie wizji przyszłych mieszkańców. Kluczowe znaczenie dla inwestorów ma stworzenie projektu odpowiadającego w pełni na potrzeby – ich zrozumienie ma największe znaczenie dla 56% ankietowanych. W drugiej kolejności respondenci wskazywali aspekt związany z doświadczeniem i wiedzą ekspercką architekta lub architektki (16%). Nieco mniej istotnym czynnikiem, decydującym o pozytywnej ocenie współpracy z pracownią są kwestie finansowe – adekwatne koszty usług mają znaczenie dla 12% osób. W ostatniej kolejności użytkownicy Homebook.pl wymieniali dominującą rolę wiedzy architekta z zakresu innowacji i skutecznych rozwiązań projektowych (11%) oraz znajomość aktualnych trendów (3%).

 

Ile kosztuje projekt wnętrza?

 

Osoby, które mają doświadczenie we współpracy z pracownią, zapytane o wysokość kosztów związanych z zakupem projektu, najczęściej wskazywały na zakres 100-200 zł/m kw. (58%). Blisko 20% ankietowanych zadeklarowało kwotę w przedziale 200-300 zł/m kw., a 7% z nich – 300-400 zł/m kw. Nieco mniej liczna część respondentów (6%) na zakup projektu swojego wnętrza przeznaczyła kwotę wyższą niż 400 zł/m kw. Pozostała grupa uczestników badania (10%) zaznaczyła opcję „inne”.

 

Zaprojektowanie wnętrza własnego domu czy mieszkania, zarówno w zakresie fachowej wiedzy, jak i zakupu odpowiednich produktów, nie należy do najłatwiejszych zadań. Wsparcie specjalisty w procesach związanych z aranżacją często okazuje się nieocenione, czego dowodzi rosnące zainteresowanie pracownią projektową – w ostatnim roku liczba osób poszukujących specjalisty za pośrednictwem platformy Homebook.pl wyniosła ponad 70 tysięcy, a w niniejszym badaniu wzięło udział 451 użytkowników.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Jak urządzić pokój dzienny?

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - Edycja...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!