Podziel się:

21. PE-P_uwolnij swoją / twoją szkołę

06-01-2022
Do schowka
Bezpieczna przyjazna i dostępna przestrzeń edukacji sprzyja rozwojowi ucznia wzbogacając jego codzienność, służąc mu ergonomicznie, funkcjonalnie i emocjonalnie.

 

 „Uwolnij swoją / twoją szkołę” to hasło 21. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego, realizowanego na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pod kierunkiem prof. Katarzyny Laskowskiej i as. Joanny Lisieckiej.

 

Grupa dziesięciorga studentów podjęła się dwóch tematów projektowych, których zadaniem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni edukacji, jak również projektowanie wzorów cyfrowych. Doświadczenia z pracy online z uczniami oraz tegoroczne działania hybrydowe pokazują, jak ważna jest przestrzeń, w której uczymy się, przebywamy, żyjemy, przestrzeń do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W ramach tegorocznej edycji nasze działania zainicjowały pogłębioną uważność względem przestrzeni, gdzie dzieci i młodzież przebywa przez większość czasu swojej edukacji – szkole.

 

Inicjując proces projektowy studenci przeszli przez szereg szkoleń, wzbogacając swój warsztat pracy. Schattdecor, Egger oraz Deftrans podzieliły się informacjami dotyczącymi produktów, procesów i możliwości projektowych w obszarze meblarstwa w skali masowej produkcji. Fundacja Polska Bez Barier przeprowadziła warsztaty z uwrażliwiania dla projektantów, Maria Mikołajczak-Zygmańska z Schattdecor, podzieliła się tajnikami tworzenia wzorów cyfrowych, zasad i wymogów technicznych zadruku. Niezwykle istotne w projektowaniu są obserwacje użytkowników. Październikowa wizyta w Szkole Podstawowej  im. Astrid Lindgren w Miliczu pozwoliła na szereg obserwacji i wniosków.

 

Interakcja z grupami uczniów i nauczycieli pozwoliła na przeprowadzenie warsztatów, wspólnych ćwiczeń. Studenci pytając uczniów o ich przestrzeń edukacji, wielokrotnie słyszeli o roli relacji międzyludzkich i w jaki sposób przestrzeń na nie wpływa czy wręcz je moderuje.

 

Zdobyte doświadczenia pozwoliły na budowę programów projektowych oraz moodboardów, w oparciu o które powstają nowe koncepty w odpowiedzi na brief projektowy. Kierunek wszystkim poszukiwaniom twórczym nadają trzy filary projektowe: dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne, uważność na innych i otoczenie, kreatywność i odpowiedzialność. W ramach konsultacji projektowych studenci przedstawiają nowe idee w oparciu o prezentacje, szkice, wizualizacje, modele w skali 1:1 z zastępczych materiałów, dzięki czemu można szybko zweryfikować powstające pomysły, ewaluować koncepty budując nowe rozwiązania. Konfrontowanie idei z różnymi perspektywami, m.in.: ucznia, pedagoga, projektanta czy technologa, buduje wachlarz wartości przemawiających na korzyść projektu. Na koniec semestru, już w styczniu br. odbędą się obrady jury, wtedy to podjęte zostaną decyzję które z projektów zostaną wyprototypowane oraz przedstawione na targach branżowych. Jakie nowe spojrzenie na przestrzeń edukacji zaprezentują młodzi projektanci? Tego dowiemy się już wkrótce :-)

 

21. edycja PE-P realizowana jest przez prof. Katarzynę Laskowską i as. Joannę Lisiecką z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, we współpracy z as. Joanną Leciejewską z Katedry Projektowania Mebla, ad. Filipem Wierzbickim-Nowak oraz as. Krzysztofem Mętlem z Wydziału Malarstwa i Rysunku. Partnerami 21. edycji PE-P są: Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu, Deftrans, Schattdecor, Egger, partner wspierający: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 107 im. Arkadego Fiedlera  w Poznaniu, patronat medialny: „BIZNES.meble.pl”.

 

 

TEKST: Joanna Lisiecka, Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem / Katedra Mebla / Wydział Architektury i Wzornictwa / Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

 

 

Zapraszamy do lektury! „BIZNES.meble.pl” 1/2022.

Chcesz otrzymywać każde wydanie? KUP PRENUMERATĘ

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Pierwsze wydanie „BIZNES.meble.pl” w 2022 roku

 

 

Dziękujemy, że jesteś z nami. By otrzymywać od nas aktualne i wartościowe treści 

ZAPISZ SIĘ DO BEZPŁATNEGO NEWSLETTERA portalu www.biznes.meble.pl

 

Jeśli chcesz być na bieżąco - obserwuj BIZNES.meble.pl NA FACEBOOKU

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!