Podziel się:

20.PE-P - trendy materiałowe Schattdecor i Egger

14-07-2021
Do schowka
Danuta Pawlik i Joanna Misiun z Schattdecor oraz Anna Myślak z firmy Egger o trendach materiałowych i zmianach w naszej świadomości.

 

Do realizacji programu wyselekcjonowane zostały projekty, które już niebawem będziemy prezentować na łamach kolejnych wydań. Proces projektowy, przez który przeszli nasi studenci dotyczył m.in. wyboru odpowiednich materiałów do realizacji prototypów. Jak studenci poradzili sobie z tym zadaniem?

 

Danuta Pawlik: Czas pandemii zwrócił uwagę konsumentów na potrzebę zapewnienia nowych funkcjonalności w domu, którego przestrzeń nagle stała się centrum życia rodzinnego, jak i zawodowego. Użytkownicy niewielkich mieszkań stanęli przed nie lada wyzwaniem. Jak na małym metrażu zorganizować miejsce do pracy? Jakimi sposobami zapewnić domownikom chwilę ciszy i odpoczynku w odosobnieniu? Na te pytania szukali odpowiedzi studenci uczestniczący w tegorocznej edycji Programu Edukacyjno-Projektowego PE-P, której hasłem przewodnim były „Nowe funkcjonalności”. W trudnym dla nas wszystkich czasie COVID-19, kiedy  kontaktowaliśmy się głównie w formule online, udało im się stworzyć wiele bardzo innowacyjnych i świeżych rozwiązań. Projektując nowe funkcje bardzo uważnie i dojrzale podejmowali decyzje dotyczące materiałów, które wkomponowywali w przestrzeń, ich struktur oraz kolorystyki. W efekcie powstały bardzo przyszłościowe rozwiązania.

 

Dziś przestrzeń życiową należy projektować tak, aby była elastyczna i wielofunkcyjna, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Otoczenie powinno dostosowywać się do potrzeb użytkownika, nawet w nieprzewidywalnych sytuacjach. Wymaga zmienności i maksymalnej elastyczności – bardziej niż tymczasowych kompromisów. Trzeba łączyć i dzielić, tworzyć podstrefy, budować oazy intymności.

 

Joanna Misiun: Program PE-P dzięki swojej formule pozwala studentom zdobyć niezwykle cenne doświadczenie, jakim jest przejście procesu projektowego przy wsparciu przedstawicieli przemysłu. Studenci wnikliwie analizowali otrzymany brief, przeprowadzili też szereg badań. Dzięki tym, wręcz kluczowym, etapom pracy udało im się stworzyć projekty, których kolorystyka jest niezwykle aktualna wzorniczo, wyróżnia się na tle innych mebli dostępnych na rynku. Jednocześnie są to propozycje bardzo komercyjne, adresowane do szerokiego grona odbiorców.

 

Anna Myślak:Za każdym razem niezwykle ekscytujące jest zobaczenie naszych produktów w nowych odsłonach projektowych. Studenci, którzy dopiero zaczynają przygodę z projektowaniem i wykorzystywaniem różnych materiałów do produkcji mebli i aranżacji wnętrz, wykazali się nieszablonowością i niezwykłym nowatorstwem w wyborze materiałów, a także dekorów. Wchodząc na rynek projektowania nie byli obciążeni dotychczasowym doświadczeniem, dzięki czemu byliśmy świadkami powstania świeżych i śmiałych rozwiązań. Należy jednak podkreślić, że w toku procesu projektowego studenci nie pominęli kwestii związanych z funkcjonalnością poszczególnych produktów. Zwracali uwagę na wykorzystanie materiałów posiadających optymalne właściwości powierzchni dla danego projektu, jak odporność na zadrapania, ścieranie, łatwość obróbki, czy też kwestie związane z antybakteryjnością i utrzymaniem czystości, które w obecnych czasach są niezwykle istotne. Dzięki czemu powstały projekty mebli, które według nas uda się skomercjalizować.

 

W jaki sposób obserwowane trendy wpłynęły na dobór materiałów w projektach? Czy nastroje sytuacji pandemicznej wpłynęły Waszym zdaniem na wybory materiałowe do projektów?

 

Anna Myślak: Ogólnoświatowy lockdown i fakt, że centrum funkcjonowania dla większości z nas stał się dom – ostoja i podstawa dobrego samopoczucia, miejsce wielofunkcyjne oraz wielozadaniowe – niewątpliwie wpłynął na decyzje projektowe uczestników naszego projektu. Tęsknimy za naturą, otwartymi i przytulnymi przestrzeniami, dlatego też częstym wyborem studentów w ramach ich projektów są jasne dekory, w subtelnych, niedominujących strukturach (zieleń pistacjowa, delikatne szarości czy róże), elementy roślinne, a także dekory będące reprodukcją drewna (Dąb Warmia, Dąb Vicenza, czy Hikora Naturalna). Dzięki nim wprowadzamy do pomieszczeń błogą, przyjemną i naturalną atmosferę.

 

Danuta Pawlik: Pandemia zapewne wpłynęła na wybór materiałów przez studentów: w projektach dominują dekory jasne, delikatne w strukturze, tworzące przytulne, bezpieczne przestrzenie życiowe. Pośród dekorów drewnopodobnych dominują struktury dębowe (Dąb Vicenza, Dąb Kaiserberg) oraz hikora. Oba te gatunki dają poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Struktury drewna łączone są z delikatnymi kolorami uni, takimi jak biały róż, zieleń pistacjowa czy szarość. Dzięki nim wnętrze staje się ciepłe, przyjazne.

 

Joanna Misiun:Pandemia niewątpliwie wpłynęła na szereg decyzji projektowych studentów. Wszyscy intuicyjnie czujemy, że dziś przestrzeń naszego domu to swoisty azyl, w którym chcemy się wyciszyć, wypocząć. Dziś ochoczo otaczamy się materiałami, które inspirowane są naturą. W naszych domach pojawia się coraz więcej roślin. Współgrają one ze strukturami drewnopodobnymi, które tworzą ową naturalną, relaksującą atmosferę. Projekty studentów odpowiadają na te potrzeby estetyczne.

 

Projekty z tematu „nowe funkcjonalności” to nie tylko propozycje użytkowe, ale i przemyślane kompozycje kolorystyczne. Czym charakteryzują się zaproponowane rozwiązania?

 

Danuta Pawlik: Studenci tworzyli moodboardy, które stały się dla nas podstawą do dyskusji i wprowadzania zmian. Zaproponowane wersje podległy korektom, a w rezultacie wybrano najlepsze projekty, na bazie których powstaną prototypy.

 

Joanna Misiun: Każda edycja PE-P powstaje w kooperacji z określonymi producentami, stanowi to jedną z kluczowych determinant, które wpływają na finalną estetykę projektów. Studenci osadzili swoje projekty w kontekście estetyki marki VOX. Mieli na uwadze kolory i dekory, które najczęściej zdobią powierzchnie produktów tego producenta. Rezultatem tej analizy było zastosowanie wielu jasnych dekorów w projektach.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który znacząco wpłynął na wybory kolorystyczne były także same założenia projektowe. Studenci tworzyli rozwiązania, które mają wkomponować się w przestrzenie już zaaranżowanych wnętrz. Stąd pomysł na zastosowanie gamy różnorodnych dekorów, które pozwolą tym projektom zadomowić się we wnętrzach o zróżnicowanej stylistyce. Projekty 20 PE-P, dzięki zastosowaniu nowych, aktualnych wzorniczo dekorów, to odpowiedź na obecnie panujące trendy w aranżacji wnętrz.

 

Anna Myślak: Należy też zwrócić uwagę, że studenci wybierając kompozycje kolorystyczne brali także pod uwagę preferencje użytkowników. Ciekawym przykładem jest choćby Kolekcja UP dedykowana najmłodszym. Ten projekt to zbiór barw, które dostarczają pozytywny impuls do szerokiego wykorzystania mebla począwszy od zabawy, relaksu, czy edukacji młodego człowieka – wszystko w zakresie fantazji użytkownika. Ponadto wybrana paleta barw dodaje energetycznego charakteru każdemu wnętrzu.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

ROZMAWIAŁA: mgr Joanna Lisiecka

 

Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem, Katedra Mebla, Wydział Architektury i Wzornictwa, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

 

Przestrzeń którą się otaczamy najbliższa naszym sercom to dom, mieszkanie, miejsca, które współdzielimy z bliskimi oraz te, które są naszą ostoją, poczuciem bezpieczeństwa.

Dom jako przestrzeń, która inspiruje.

Dom jako miejsce pracy.

Dom jako ostoja dla nas i dla bliskich.

 

Ostatni rok pełen był niepokoju i niewiadomych. Pomimo zbliżających się rozluźnień w obostrzeniach dotyczących dystansu społecznego pozostaje on wciąż z nami, zakorzeniony w swojej nagłości i bezradności, jaką odczuwamy względem globalnych problemów jako jednostki. W ramach 20. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu przyglądamy się z uważnością zmianom zachodzącym w ludzkiej palecie potrzeb. Koloryt naszej codzienności ukazał nowe barwy i dominanty będące wyznacznikami w rozumieniu wyborów konsumentów. Perspektywa rozumienia zjawisk przez młodego projektanta to subiektywny punkt obserwacyjny naszych studentów, którzy mierząc się z tematem projektowym „nowe funkcjonalności” opisywali zaistniałe potrzeby ludzkie zarówno poprzez emocje, codziennie wykonywane czynności, jak i materiały dedykowane zaprojektowanym funkcjom. 20. edycja PE-P realizowana jest pod kier. prof. Katarzyny Laskowskiej, as. Joanny Lisieckiej i as. Agaty Sargalskiej, partnerami edycji są: Grupa VOX, Schattdecor, Egger, Lab150.

 

 

Więcej w czerwcowo-lipcowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl”.

 

 

Chcesz otrzymywać każde wydanie? KUP PRENUMERATĘ
Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
MEBLE Jesień
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
DREMA 2021
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!