Podziel się:

Wyspa kuchenna - jak zaplanować praktyczną przestrzeń ?

09-03-2020
Do schowka
Urządzenie kuchni tak, by była ona przede wszystkim funkcjonalna, jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Problemem zazwyczaj jest oczywiście jej niewielki metraż czy też połączenie jej z salonem. Oczywiście nawet w takich dość skomplikowanych sytuacjach, można znaleźć wyjście. W tym wypadku takim jest projekt kuchni z wyspą. Dziś mnóstwo osób się na nie decyduje ponieważ jest ono nowoczesne, eleganckie i typowo użytkowe.

Projekty kuchni z wyspą

 

Wielu projektantów wnętrz, zaleca dziś postawienie właśnie na wyspę. Kuchnia z wyspą musi być jednak naprawdę bardzo dobrze zaprojektowana, aby ostatecznie móc maksymalnie z niej korzystać i jednocześnie by wizualnie pasowała ona do naszego wyobrażenia. Osiągnięcie takiego efektu jest dość łatwe, ponieważ dziś rynek wnętrzarski inspiruje. Na stronach internetowych pojawiają się coraz to nowe projekty, na których wyspa w kuchni jest wykorzystywana w nowy, zupełnie nieoczekiwany sposób. Można zatem powiedzieć, że dowolność pomysłów i modyfikacji pod tym względem, wciąż się jeszcze nie wyczerpała. To natomiast sprawia, iż każdy z nas z takich inspiracji jest w stanie wyciągnąć coś dla siebie, by ostatecznie móc cieszyć się projektem skrojonym na miarę swoich marzeń.

 

Co powinien zawierać projekt takiej kuchni z wyspą? Najwięcej praktycznych wskazówek zaproponuje nam serwis BudujemyTutaj. Podpowie, że przede wszystkim najważniejsze jest uwzględnienie jej wielkości, kolorystyki oraz ogólnego kształtu. Dobrze jest również już na samym projekcie zaznaczyć jej funkcjonalność, projektując proste rozwiązania związane z przechowywaniem. Warto mieć oczywiście cały czas świadomość tego, iż kuchnia z wyspą musi tworzyć integralną część pozostałej przestrzeni. Zazwyczaj kuchnia staje się niewielkim aneksem w salonie. Dlatego wyspa w kuchni musi posiadać tak naprawdę dwa oblicza. Jedno typowo kuchenne, drugie natomiast dostosowane do stylu panującego w salonie.

 

Od strony kuchni wyspa może mieć zaprojektowane miejsce na piekarnik bądź też zmywarkę. Wyspy kuchenne odgrywają również niebagatelną rolę w procesie przechowywania. Dlatego warto by na ich bokach powstały zaprojektowane głębokie szuflady, które pomieszczą akcesoria kuchenne, małe sprzęty czy też ścierki i ręczniki kuchenne.

 

Jak natomiast wyspy kuchenne powinny wyglądać od strony salonu? Powinny być dostosowane do niego pod względem kolorystycznym. Poza tym w wyspie kuchennej mogą zostać zastosowane również materiały, które pojawiają się w salonie. To samo drewno, elementy z marmuru itp. Tutaj wiele zależy od tego, jak wygląda salon bądź też jak przedstawia się jego przyszły projekt. Wyspa do kuchni nie musi zatem być integralną częścią jej samej, ale może posiadać dwie strony, o zupełnie odmiennym wyglądzie. Sam mebel jest częścią stałą, wręcz nieruchomą. Dlatego jego dwoisty charakter jest jak najbardziej wskazany, ponieważ pomaga w eleganckim i bardzo skutecznym rozgraniczeniu obu przestrzeni, które posiadają przecież zgoła inne przeznaczenie.

 

Wyspa kuchenna – wymiary

 

W wielu branżowych pismach bądź też na profesjonalnych stronach internetowych, można bez trudu znaleźć informacje dotyczące tego, jakie wymiary powinna mieć kuchnia z wyspą. Jak się bowiem okazuje, nie każda kuchnia spełnia takie wymagania.

Kuchnia, w której ma zostać umieszczona wyspa, powinna posiadać minimum 14m2. Dokładne jej wymiary to minimum 3,8 m długości oraz 3,6 metra szerokości.

 

Dlaczego kuchnia z wyspą musi mieć konkretnie takie wymiary? Ponieważ długość wyspy najprostszej jaką możemy spotkać na rynku, to 80 cm. Taka wyspa musi być również umieszczona w odległości 2 x 1,2 m od każdej ze ścian. Dodając te wartości uzyskujemy wartość w przybliżeniu wynoszącą właśnie 14m2. Wymiary wyspy kuchennej muszą być ograniczone pewnymi wartościami, abyśmy po jej umieszczeniu w kuchni, mogli komfortowo z niej korzystać.

 

Mała kuchnia z wyspą

 

Kuchnie z wyspą muszą zatem spełniać pewne wymagania. Jednak większość małych kuchni mimo wszystko może posiadać wyspę, co czyni ją jednym z najczęściej wykorzystywanych obecnie rozwiązań.

 

Wyspa w kuchni o niewielkim metrażu, musi być oczywiście bardzo dobrze przemyślana. W tym przypadku najlepiej jest postawić na wyspę pełniącą rolę typowego blatu roboczego. Taki mebel posiada wkomponowane poniżej szafki, które mogą zostać przeznaczone na różnego rodzaju akcesoria, które są często potrzebne podczas wykonywania podstawowych prac. Wyspy kuchenne wolnostojące potrafią oczywiście pomimo swoich najmniejszych możliwych rozmiarów, stanowić dość duży mebel, ciężki i może nieco niepasujący do przestrzeni. Jak można go zatem odciążyć? Warto by wyspa kuchenna w małej kuchni nie była całkowicie zabudowana. Można postawić także na wyspy częściowo ażurowe. To nadaje im lekkości, a kuchnia od razu wydaje się bardziej przestrzenna. Warto pamiętać o tym, że wysokość wyspy kuchennej nie powinna przekraczać 90 cm. Taka wysokość jest bowiem optymalna i uchroni nas przed bólem kręgosłupa.

 

Jeśli kuchnia posiada nieco większe wymiary niż te podstawowe, warto oczywiście by projekt wyspy kuchennej obejmował pewne urządzenia się w niej znajdujące. W wyspie kuchennej można umieścić między innymi kuchenkę bądź też praktyczny zlewozmywak. Takie wyspy muszą posiadać nieco większe wymiary, dlatego idealnie będą nadawać się do minimalnie większej kuchni.

 

Inaczej sytuacji wygląda, gdy posiadamy naprawdę spory metraż i tym samym spore pole do popisu. Duża kuchnia z wyspą może obejmować umieszczoną w niej zmywarkę, kuchenką, zlewozmywak i wszystko co sobie wymarzymy. Aranżacja kuchni z wyspą w takiej sytuacji nie jest ograniczona, dlatego można ją maksymalnie wykorzystać umieszczając w niej najpotrzebniejsze sprzęty. Tutaj znajdziemy szereg wskazówek, które pomogą nam w wyborze najlepszych sprzętów do wyspy kuchennej, a także wiele technik ułatwiających jej samodzielna budowę.

 

Półwysep kuchenny

 

Jak rozplanować kuchnię, jeśli nie ma jednak w niej miejsca nawet na najmniejszą wyspę? Możemy w tej sytuacji skorzystać z innego, dość podobnego rozwiązania. Jest nim funkcjonalny półwysep kuchenny. Wyspa do kuchni posiadająca najmniejsze rozmiary, to ta mająca 80 cm długości. Półwysep może być natomiast dużo mniejszy, stanowiący nawet połowę miejsca, jaką mogłaby zając wyspa w małej kuchni.

 

Taki półwysep może pełnić rolę przedłużonego blatu bądź też typowego blatu barowego. Jeśli miejsce nam na to pozwoli, możemy ustawić przy półwyspie krzesła i z powodzeniem serwować na nim posiłki. Wyspy kuchenne wolnostojące mają przede wszystkim za zadanie oddzielać przestrzeń kuchenną od salonu. Półwysep również jest w stanie doskonale poradzić sobie z tym właśnie zadaniem. Dodatkowo można umieścić w nim również półki czy też szafki, które pozwolą uzyskać więcej miejsca na przechowywanie.

 

Kuchnie z wyspą od lat cieszą się niesłabnąca popularnością. Jest to zasługa ich funkcjonalnych wymiarów oraz dużych możliwości aranżacyjnych. To również świetne rozwiązanie na zagospodarowanie np. altany ogrodowej. Kto nie lubi gotować na świeżym powietrzu?

 

Aneks kuchenny z wyspą jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przez osoby mające małe metraże mieszkań i szukające dodatkowej przestrzeni. Jak zaplanować zatem kuchnię, by była ona funkcjonalna i praktyczna? Odpowiedź jest prosta. Należy postawić na meble kuchenne z wyspą.

 

Tylko one są w stanie sprawić, iż nasza mała kuchnia nabierze potrzebnego jej wrażenia przestrzenności.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!