Podziel się:

Wnętrze do zadań specjalnych

26-03-2022
Do schowka
Jak zaprojektować pokój, który będzie wspierał rozwój dzieci z potrzebami specjalnymi?

 

Projektantka wnętrz Izabela Ziemnicka-Ucieszyńska oraz założycielka fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Paulina Gadomska-Dzięcioł wspólnie zastanawiają się, jak powinien wyglądać idealny pokój dla dziecka z dodatkowym chromosomem.

 

Dzieci z zespołem Downa mogą uczestniczyć w każdej dziedzinie życia i wyróżniać się w prawie każdym obszarze. Jeśli tylko opiekunowie pomogą im w procesie edukacji, są w stanie nauczyć się wszystkiego, czego tylko zapragną. Ważne jest wskazanie kierunków i możliwości, zapewnienie lub wejście w rolę nauczyciela oraz stworzenie przestrzeni zachęcającej do podejmowania aktywności - przestrzeni minimalnej, ale jednocześnie wszechstronnej i elastycznej.

 

Dostosowując przestrzeń dla dziecka z Trisomią 21, warto pamiętać, że nie ma jednego planu dla wszystkich. Ze względu na spektrum chorób i niepełnosprawności, których mogą doświadczać osoby z dodatkowym chromosomem, ich potrzeby w domu bywają bardzo zróżnicowane.

 

Zawsze na początku zadaję pytanie w czym dziecko jest dobre i co lubi robić - mówi Izabela Ziemnicka-Ucieszyńska, szefowa pracowni Izudesign. - Przygotowując projekt tworzę przestrzenie, które zachęcają do rozwijania hobby i indywidualnych talentów. W pokoju musi być też miejsce, gdzie dziecko może się wyciszyć oraz przestrzeń umożliwiająca naukę i terapię."

 

Pokój do zadań specjalnych. Jakie są reguły projektowe Izabeli Ziemnickiej-Ucieszyńskiej?

 

W pokoju należy wyodrębnić miejsca poświęcone konkretnym czynnościom:

 

- miejsce do odpoczynku, dekompresji po powrocie z przedszkola czy szkoły, gdzie było dużo bodźców,
- przestrzeń do zabawy i aktywności ruchowej (rehabilitacja przez zabawę),
- kącik hobbystyczny (z instrumentem muzycznym czy malarską sztalugą),
- miejsce do nauki i terapii (biurko z lustrem do logopedii, tablica do przypinania obrazków).


Im bardziej określone będzie każde miejsce, tym łatwiej dziecku zrozumieć, czego się od niego oczekuje lub gdzie się udać, aby zaspokoić konkretne potrzeby - dodaje Izabela Ziemnicka-Ucieszyńska. - W ten sposób od małego kształtujemy samodzielność dziecka i wspieramy naukę samoorganizacji. Dodatkowo, uwzględniając w projekcie kryterium dostępności - mebli, powierzchni i elementów do przechowywania, budujemy poczucie niezależności.

 

Stworzenie warunków, w których młody człowiek z zespołem Downa będzie w stanie sam wykonywać czynności życia codziennego - odnaleźć i posprzątać zabawki, przybory szkolne, spakować plecak, dobrać strój odpowiedni do pogody, przygotować torbę na zajęcia sportowe - to punkt wyjścia do kształtowania jego poczucia godności i odrębności - mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, szefowa Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, mama Zosi z ZD. - Właściwie zorganizowane otoczenie wspiera rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko uczy się samodzielności i dokonywania wyborów. A jeśli stworzymy z nim wspólnie plan dnia, w którym będzie miejsce i na naukę, zabawę, terapie i ćwiczenia ruchowe, zachęcimy młodego człowieka do sportu, który w życiu nastoletnim i dorosłym może stać się dominującym zajęciem. Tak jak w przypadku podopiecznych naszej fundacji, którzy po ukończeniu szkoły na co dzień zajmują się trenowaniem i z sukcesami uczestniczą we współzawodnictwie sportowym w kraju i za granicą.

 

Projektując przestrzeń dla dziecka o specjalnych potrzebach staram się przekonać rodziców, by nie myśleli tylko o celach edukacyjnych i rehabilitacji - dodaje projektantka. - Warto przezwyciężyć własne przekonania i pozwolić dziecku na posiadanie zabawki czy sprzętu, który sprawia mu radość, choć w naszej opinii jest denerwujący. Świecące muzyczne plastikowe zabawki, kosz do rzutów piłką czy zestaw do karaoke, choć dla nas może być trudny do zniesienia w porze odpoczynku, dzieciom sprawi frajdę , zachęci do aktywności i rozwijania talentów.

 

Fundację Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie można wesprzeć wpłacając cegiełkę na rzecz promocji sportu osób niepełnosprawnych na rachunek:

 

30 1600 1462 1876 1963 3000 0001.

 

 

By otrzymywać od nas aktualne i wartościowe treści 

ZAPISZ SIĘ DO BEZPŁATNEGO NEWSLETTERA portalu www.biznes.meble.pl

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!