Podziel się:

Wiosenne porządki – jak je teraz przeprowadzić?

09-04-2020
Do schowka
W tym roku wiosenne, przedświąteczne porządki przebiegają w zupełnie innej atmosferze, niż w latach ubiegłych. A jednak, jak twierdzą psychologowie, w dobie pandemii mogą być podwójnie pożyteczne. Nie tylko pozwolą pozbyć się bakterii i alergenów, ale też mogą poprawić nasze samopoczucie. Tylko jak się do nich zabrać?

Wiosenne porządki zazwyczaj kojarzą się z otwarciem domu – wpuszczeniem ciepłego powietrza i promyków słońca. Tym razem jednak, dla naszego bezpieczeństwa, musimy pozostać zamknięci w domach i mieszkaniach. Nie zmienia to jednak faktu, że wielkie sprzątanie to dobry pomysł. I to nie tylko ze względów higienicznych. Wyniki badań są jednoznaczne. Zwłaszcza w okresie, gdy tak niewiele zależy od nas, uporządkowanie bezpośredniego otoczenia pozwala poczuć się lepiej: jest namiastką aktywności fizycznej, zajmuje myśli, ale też przywraca poczucie choćby minimalnej kontroli.

 

Tylko jak zorganizować wielkie sprzątanie w nowych warunkach? W pomieszczeniach, w których najtrudniej jest nam zachować porządek – kuchniach, łazienkach i… pokojach dziecięcych do czynienia mamy zazwyczaj z bałaganem i zabrudzeniami wynikającymi z codziennego użytkowania. Aby skutecznie wygrać z tymi drugimi, postawić musimy na środki czystości – detergenty lub przygotowywane w domach, ekologiczne preparaty. Ale nie tylko. Musimy też uporać z tym pierwszym wrogiem – czyli bałaganem. W przypadku wszystkich wnętrz, dobrą receptą na rozgardiasz jest segregacja.

 

Zadanie sortowanie

W pokojach maluchów zazwyczaj absolutnie wystarczające są tekturowe pudła lub plastikowe pojemniki, które możemy dowolnie ozdabiać i kolorować. Dzięki nim w prosty i szybki sposób (choć zazwyczaj niezbyt trwały) możemy posortować oraz pochować zabawki i niezbędne dzieciom mniejsze i większe skarby.

 

Nieco trudniej uporządkować wnętrza szafek łazienkowych i kuchennych. W jednym i drugim przypadku musimy bowiem znaleźć miejsce i na drobne akcesoria, i na rzeczy nieco większe – środki higieniczne jak papier toaletowy, detergenty, a w kuchni – zastawę i żywność. Ponadto musimy zadbać, by wszystko to było jednocześnie ukryte i łatwo dostępne.

 

- Drobiazgi – jak kosmetyki, sztućce czy przyprawy – najwygodniej jest przechowywać w szufladach. Jeśli mamy możliwość wyboru – zdecydujmy się na te płytkie, gdyż to w nich najłatwiej i najszybciej znajdziemy małe elementy. Z kolei większe produkty np. zapasy lepiej jest umieścić w szufladach głębszych. O ile mamy nowoczesne systemy szuflad jak Slim Box czy Comfort Box, możemy przechowywać w nich nawet rzeczy stosunkowo ciężkie, gdyż maksymalny udźwig wytrzymałych prowadnic wynosi do 35 kg. – mówi Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS, polskiego producenta akcesoriów meblowych.

 

Zadanie układanie

Ogromnym ułatwieniem w porządkowaniu są systemy organizacji wewnętrznej szuflad. Te możemy bez trudu zamówić online również w obecnym, trudnym czasie i samodzielnie zamontować. Systemy REJS obejmują zarówno rozwiązania przeznaczone do Slim Box i Comfort Box (jak np. relingi), jak również produkty uniwersalne, które możemy zastosować w każdej zabudowie!

 

Uwagę warto zwrócić na wykonane z tworzywa specjalne wkłady na sztućce i inne akcesoria. Dostępne w wielu wymiarach i układach, wystarczy wsunąć do szuflady, aby drobiazgi posegregować i zabezpieczyć przed mieszaniem się. Równie prostym i skutecznym sposobem są maty antypoślizgowe, które możemy dowolnie przycinać. Podczas otwierania i zamykania szuflady, zabezpieczą one przechowywane produkty przed przesuwaniem się, a nas przed bałaganem. Zarówno wkłady, jak i maty dostępne są w 3 kolorach (białym, srebrnym i grafitowym).

 

Receptą na nieporządek wśród przypraw są z kolei odpowiednio wyprofilowane wkłady. Ułożyć w nich możemy szklane słoiczki na zioła, które uchronią mieszanki przed wysypywaniem się i wietrzeniem. Wykonane z drutu uchwyty na talerze pozwolą zaś nie tylko bezpiecznie przechowywać, ale też przenosić zastawę.

 

Co ważne, wszystkie te stosunkowo proste rozwiązania stanowią ogromne ułatwienie nie tylko w samym sprzątaniu, ale również w późniejszym utrzymaniu ładu. Wystarczy je zastosować raz, by na długi czas zapomnieć o bałaganie.

 

Fot. Rejs

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - Edycja...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!