Podziel się:

Trendy w meblarstwie z kolorem roku 2021

06-01-2021
Do schowka
Współczesne wzornictwo zaskakuje śmiałymi połączeniami, nowymi materiałami i formami. Czy ostatni wybór Instytutu Pantone – dwóch kolorów roku 2021, wyznaczy nowe trendy w branży meblowej i będzie dobrą inspiracją dla nowych kolekcji z branży wyposażenia wnętrz?

Pantone typuje kolor roku 2021

 

Od blisko 20 lat Insytut Pantone – zrzeszający grono specjalistów, znawców trendów i ekspertów w dziedzinie badania barw, typuje kolor na nadchodzący rok. Na przestrzeni lat wybierano najróżniejsze barwy. Kolorem 2010 roku został turkusowy odcień, doskonale odnajdujący się we wnętrzach. Rok 2019 upłynął w towarzystwie energetycznego Living Coral, a w ubiegłym roku królował granat Classic Blue. Natomiast teraz po raz drugi w historii wybrano dwa kolory. W 2016 roku były to odcienie Rose Quartz i Serenity, a w 2021 roku mamy Ultimate Gray oraz Illuminating.

 

W licznych uzasadnieniach pojawiają się odniesienia do obecnej sytuacji, a wybór kolorów ma odzwierciedlać nastroje i nadzieje ludzi na całym świecie. Delikatny odcień szarości Pantone 17-5104 Ultimate Gray kojarzy się ze stabilnością, tym, co trwałe i niezmienne. Przywodzi na myśl spokój i równowagę. Pantone 13-0647 Illuminating jest świetlistym odcieniem żółtego, promieniuje optymizmem, radością, przynosi nadzieje. Kolor symbolizuje słońce, pogodne poranki. Żółte barwy do wnętrz wnoszą powiew świeżości i pozytywne emocje.

 

Illuminating Yellow oraz Ultimate Gray jako kolory roku 2021, dobrze prezentują się zarówno samodzielnie, jak i w duecie. Dwa odcienie w ciekawy sposób się uzupełniają, a ich połączenie z powodzeniem może być stosowane w wielu aranżacjach.

 

Wpływ na branżę wnętrzarską

 

Wybór kolorów przez Instytut Pantone zawsze odbija się szerokim echem w świecie projektowania. Czy kolory wybrane przez zespół ekspertów będą miały wpływ na nowe trendy wnętrzarskie?

 

Według ekspertów szary odcień doskonale wpisuje się w neutralną, bezpieczną paletę barw, która od lat dominuje w aranżacjach. Kolor Ultimate Gray jest idealną bazą do projektowych poszukiwań. Łagodne odcienie w łatwy sposób można urozmaicić kolorowymi akcentami: tkaninami, dekoracjami.

 

Ultimate Gray i Illuminating, czyli kolory roku 2021 roku doskonale współgrają z bielą i ciepłym odcieniem drewna. Fot. Deante

 

Jakie kolory mebli projektanci sugerują wybrać do szarych ścian w kolorze Ultimate Gray? W kuchni i salonie warto postawić na meble bazujące na naturalnej palecie barw – dobrze sprawdzą się wzory inspirowane drewnem połączone z bielą. W przypadku mebli tapicerowanych można postawić na klasyczny, grafitowy kolor lub modne kolory wnętrz: granat, butelkową zieleń.

 

Intensywny, żółty odcień Illuminating możemy wprowadzić do wnętrz za pomocą dodatków. Kolor prezentuje się inspirująco przede wszystkim na tkaninach: dywanach, zasłonach, dekoracyjnych poduszkach, jednak przy odważnych realizacjach warto zastosować ten odcień także na większych powierzchniach ścian i mebli.

 

Biorąc się za urządzanie łazienki – zgodnie z inspiracjami związanymi z kolorem roku, można sięgnąć po bazowe płytki w delikatnych, szarych odcieniach jak i wielkoformatowe gresy. Eksperci wskazują, że najnowsze trendy w urządzaniu łazienki łączą minimalizm i funkcjonalność. Nowoczesna forma ceramiki łazienkowej będzie współgrać z meblami łazienkowymi i pozostałym wyposażeniem.