Podziel się:

Temperatura w lodówce – jak uzyskać optymalne ustawienia?

15-07-2021
Do schowka
Właściwa temperatura w chłodziarce jest niezbędna dla zachowania świeżości przechowywanych w niej produktów. W lodówce nie może być ani za zimno, ani za ciepło. Zbyt wysoka temperatura skróci termin przydatności żywności do spożycia, zbyt niska będzie powodować jej przemrożenie. A zatem, jaka jest optymalna temperatura, która powinna panować w lodówce, a jaka pozwoli na bezpieczne przechowywanie żywności w zamrażarce?

 

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

 

Prawidłowa temperatura w lodówce nie powinna przekraczać 5°C. Jednocześnie, by nie doprowadzić do zmrożenia produktów, nie może być ona niższa niż 0°C. Z tych względów zalecana temperatura, jaką powinniśmy ustawić na panelu sterowania naszej chłodziarki, to 2°C. Pamiętajmy jednak, że temperatura na panelu nie do końca przekłada się na to, ile jest stopni w komorze chłodzenia. Wynika to z tzw. stratyfikacji termicznej.

 

 

Na zdjęciu: Lodówka do zabudowy Kernau KBR 17133.1 S NF

 

 

Rozkład temperatury w lodówce – zasady przechowywania żywności

 

W lodówce wyróżnić można strefy chłodzenia o zróżnicowanej temperaturze – odpowiedniej dla różnych grup produktów. Prawidłowe rozmieszczenie żywności w chłodziarce, pozwoli przedłużyć jej świeżość. Co, gdzie przechowywać? Wszystkie informacje zebraliśmy w tabeli.

 

ROZKŁAD TERMICZNY W LODÓWCE, W KTÓREJ USTAWIMY TEMPERATURĘ 2°C

STREFA CHŁODZENIA

TEMPERATURA

JAKIE PRODUKTY PRZECHOWYWAĆ

Dolne szuflady

Tu temperatura jest dość wysoka i wynosi 7-8°C.

To dobre miejsce do przechowywania świeżych warzyw i owoców, które nie potrzebują bardzo niskich temperatur dla zachowania świeżości. Zbyt chłodne warunki mogłyby natomiast negatywnie wpływać na ich smak i konsystencję.

Dolna półka

Półka nad szufladą to miejsce, w którym panuje najniższa temperatura na poziomie 2°C.

To miejsce, w którym najlepiej jest przechowywać mięsa i ryby. Niska temperatura zapobiegać będzie ich zbyt wczesnemu psuciu się.

Środkowa pólka

W tym miejscu temperatura wynosić będzie pomiędzy 4 a 5°C.

Na środkowych półkach dobrze jest trzymać nabiał, jajka, zupy, ciasta czy wędliny.

Górna półka

W górnych partiach lodówki temperatura będzie stosunkowo wysoka i sięgać może nawet 7°C.

Przechowujmy tu produkty z długą datą ważności: konserwy, dżemy itp.

Drzwi lodówki

Panuje tu najwyższa temperatura – ok. 13°C.

Na drzwiach umieśćmy żywność, której nie musimy przechowywać w niskich temperaturach, czyli produkty takie jak ketchup, musztarda, majonez czy napoje, które chcemy schłodzić.

 

 

Najlepsza temperatura zamrażarki

 

Wbrew pozorom temperatura zamrażalnika jest równie istotna, co temperatura lodówki. Uważa się, że optymalne ustawienia dla zamrażarki to -18°C. W takiej temperaturze skutecznie hamowany jest rozwój bakterii. Jednak przy mrożeniu większej porcji żywności możemy na jakiś czas obniżyć temperaturę nawet do -24°C. W niektórych nowoczesnych modelach chłodziarko-zamrażarek regulacja temperatury w zamrażarce ułatwiona jest za sprawą dedykowanych funkcji pozwalających na szybkie zamrożenie większej liczby produktów.

 

Na zdjęciu: Zamrażarka skrzyniowa Kernau KFCF 3103 EW

 

 

Jak ustawić temperaturę w lodówce?

 

Za utrzymanie temperatury na wybranym przez nas poziomie w chłodziarkach odpowiada termostat. Zależnie od rodzaju sterowania, w jaki wyposażona została nasza lodówka, temperaturą możemy zarządzać na dwa sposoby:

- sterowanie mechaniczne – to najprostszy sposób sterowania termostatem, który stosowany jest w mniej zaawansowanych modelach chłodziarek. Znajduje się w nich pokrętło, za pomocą którego wybieramy stopień chłodzenia. Poziomy chłodzenia nie odnoszą się jednak bezpośrednio do temperatury. Informację o tym, które ustawienia odpowiadają jakiej temperaturze znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia,

- elektroniczny panel sterowania – daje nam możliwość bardziej precyzyjnego wyboru ustawień. Najczęściej są to panele dotykowe z wyświetlaczem pokazującym temperaturę panującą w lodówce. Wybór poziomu chłodzenia wymaga od nas wyłącznie wciśnięcia odpowiedniego przycisku.

 

 

Temperatura w lodówce a prawidłowa eksploatacja

 

Właściwe użytkowanie lodówki ma równie duże znaczenie dla panującej w niej temperatury, co wprowadzane przez nas ustawienia.

 

Na zdjęciu: Lodówka wolnostojąca Kernau KFRC 18262.2 NF EB

 

 

Dla zachowania odpowiedniego poziomu chłodzenia, powinniśmy przestrzegać kilku prostych reguł:

- nie umieszczajmy w lodówce zbyt dużej ilości żywności – zbyt blisko ustawione obok siebie produkty i zbyt duża ich liczba może prowadzić do zaburzeń cyrkulacji powietrza,

- nie wkładajmy do lodówki ciepłych potraw – produkty, które umieszczamy w lodówce powinny mieć co najwyżej temperaturę pokojową. Zbyt ciepła żywność będzie mieć negatywny wpływ na jedzenie, które zostało już schłodzone, a do tego będzie wymuszać na lodówce wzmożoną pracę, podnosząc tym samym zużycie energii,

- zamykamy lodówkę tak szybko, jak to możliwe – otwierając drzwi lodówki, do jej wnętrza wpuszczamy ciepłe powietrze. Automatycznie temperatura w komorze chłodzenia rośnie, a lodówka musi zużyć dodatkową energię na jej obniżenie, przez co pobiera więcej prądu i niestety szybciej się zużywa,

- regularnie rozmrażamy zamrażalnik – o ile nie jesteśmy w posiadaniu lodówki z systemem No Frost, musimy cyklicznie rozmrażać jej zamrażarkę. Kiedy na jej ściankach pojawia się szron, wydajność urządzenia spada.

 

Materiał Partnera Zewnętrznego

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
MEBLE Jesień
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
DREMA 2021
Polska - Poznań
2021-09-14 | 2021-09-17
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!