Podziel się:

Stół do jadalni – jakimi kryteriami kierować się podczas jego wyboru?

26-10-2020
Do schowka
Nie tylko właściciele niewielkich kawalerek, ale i posiadacze przestronnych domów decydują się na urządzenie kącika jadalnego w najbliższym otoczeniu kuchni. Tak się jakoś dziwnie składa, że nawet posiadacze wielopokojowych rezydencji, a także ich goście posiłki najbardziej lubią jeść blisko miejsca ich przyrządzania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając praktyczny i elegancki stół do jadalni.

 

Po pierwsze: określ kształt stołu

 

Zupełnie inny efekt wizualny daje stół do jadalni okrągły czy owalny, inny zaś model prostokątny. Stoły o zaokrąglonych brzegach stanowią dobry wybór dla rodzin z dziećmi – pociechy chowające się pod ich blatem nie są narażone na spotkanie z rogiem mebla. Kształt stołu może w pewnym stopniu determinować również klimat prowadzonych przy nim rozmów. Warto pamiętać, że siadanie naprzeciw siebie wyraża postawę konfrontacyjną, natomiast siadanie po dwóch stronach rogu stołu, z zachowaniem kąta 90 stopni względem rozmówców, sprzyja budowaniu przyjacielskiej i łagodnej atmosfery. 

 

Po drugie: sprecyzuj wielkość blatu

 

Jeżeli masz dużą rodzinę i dodatkowo lubisz jadać obiady czy kolacje wspólnie z przyjaciółmi, możesz zdecydować się na stół jadalniany o większym blacie. Jeśli natomiast jedynie od czasu do czasu, na przykład przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy, masz do ugoszczenia większą liczbę osób, optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie może być stół rozkładany. Dzięki niemu na co dzień wykorzystasz tylko tyle blatu, ile Ci potrzeba, mając pewność, że w razie konieczności (na przykład nieoczekiwanej wizyty dzieci z wnukami czy gości) zawsze możesz go powiększyć. Rozkładany stół pozwoli Ci wykorzystać maksymalnie przestrzeń w salonie, bez potrzeby zagracania jej zbyt dużym do Twoich potrzeb meblem. Rozkładany stół możesz kupić zarówno w owalnym, jak i prostokątnym kształcie, wykonany z naturalnego drewna lub płyty meblowej. 

 

Po trzecie: wybierz materiał 

 

Dobór materiału, z jakiego wykony jest stół powinny determinować Twoje osobiste preferencje, a także pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Ponadczasowym wyborem, który pasuje do wszelkiego typu aranżacji jest naturalne drewno. Wysokiej jakości stół z dębu, buku czy jesionu przetrwa niejedno, stając się symbolem siły i trwałości rodziny zamieszkującej wspólnie. We współczesnych aranżacjach surowcem coraz powszechniej występującym jest także szkło. Surowe, zimne i eleganckie, dostępne w wariancie transparentnym, grafitowym czy barwionym na czarno lub inne kolory – wybór szklanych stołów jest imponujący. Wystarczy zajrzeć do sklepu Abra Meble, aby przekonać się o tym na własne oczy. Szkło hartowane sprawi, że stół będzie bardziej odporny na zarysowania, a zarazem bezpieczny dla domowników, gdy dojdzie do jego uszkodzenia mechanicznego. Decydując się na szklany stolik warto jednak pamiętać o trudności w utrzymaniu go w czystości oraz wystających kantach, które nie do końca są dobrym pomysłem w domach z małymi dziećmi. 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-03-24 | 2021-03-26
Meble Polska
Polska - Poznań
2021-05-25 | 2021-05-28
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!