Podziel się:

Polskie winiarstwo rośnie w siłę!

13-09-2020
Do schowka
Zacznę nieskromnie – propozycja Redaktora Naczelnego, Marka Hryniewickiego napisania przeze mnie tekstu właśnie o winie, nie była przypadkowa.

Od kilkunastu lat wspólnie z Tatą i Siostrą prowadzimy firmę AMI Polska, reprezentującą w Polsce włoskich producentów akcesoriów meblowych najwyższej jakości (jak Salice, Camar, Vapsint czy Elletipi), ale mam też drugie życie i jakby nie patrzeć – zapewne drugi krwiobieg. Winiarski.

 

Pomijając godne potępienia, tanie i podłe trunki para-winiarskie spożywane w czasach późno licealnych i wczesno studenckich, winem na poważnie interesuję się od ponad 17 lat, a ostatnich 7 to już praca zawodowa – jestem dziennikarzem największych polskich mediów winiarskich – portalu Winicjatywa i pisma o winie Ferment. O winie piszę więc dużo (redaktor prowadzący portal Winicjatywa – Sławomir Sochaj, niedawno powiedział mi wręcz, że w czerwcu 2020 roku pobiłem swój własny rekord w liczbie publikowanych tekstów), więc zapełnienie tych stron nie nastręczało mi aż tak dużych trudności. Problem był tylko jeden – jakiemu zagadnieniu ten tekst poświęcić.

 

W takich przypadkach najlepszym wytrychem są zwykle teksty poradnikowe w stylu: „Wszystko co musisz wiedzieć o winie, ale bałeś się zapytać”. Są wdzięczne, prawie zawsze zawierają w sobie dodatkowe ciekawostki (ponieważ piszą je wszyscy, każdy z dziennikarzy szuka czegoś oryginalnego, nie pokrywającego się z innym tekstem), a przede wszystkim faktycznie niosą dużo przydatnej wiedzy praktycznej – od sposobu otwierania win, przez rodzaj kieliszków, po wino, które można odłożyć na kilkanaście lat i otworzyć je na Wyjątkową Okazję. Mimo to postanowiłem sięgnąć po inny temat, który z wielu względów wydaje się być dziś szczególnie na czasie – polskie wino.

 

Dlaczego ten temat jest tak aktualny? Zacznę od końca – czasy pandemiczne sprawiły, że większość z nas spędziło urlop w kraju, co sprawiło, że po raz pierwszy od wielu lat, w czasie wakacji nie odwiedziło winnicy w Austrii/Hiszpanii/Francji/Włoszech (niepotrzebne skreślić). To zaś sprawiło, że chętniej odwiedzali polskich producentów, którzy w tym sezonie bili rekordy popularności. Istotny jest także czynnik lokalny – coraz częściej sięgamy po krajowe produkty, coraz chętniej poszukujemy regionalnych smaków i odwiedzamy lokalne restauracje, więc powstające na miejscu wino idealnie wpisuje się w ten trend. Jednak głównym powodem jest niesamowity rozwój polskiego winiarstwa – zapewne wiele osób z zaskoczeniem przeczyta to zdanie, ale w ostatnich latach przybywa w Polsce kilkadziesiąt winnic rocznie!

 

Polskie winnice które szczególnie warto odwiedzić:

 

Winnica Turnau (Zachodniopomorskie)

Winnica Pałac Mierzęcin (Lubuskie)

Winnice Jaworek (Dolny Śląsk)

Winnica Srebrna Góra (Małopolska)

Winnica Płochockich (Sandomierskie)

Winnica Korol (Podlaskie)

Winnica Mickiewicz (Małopolski Przełom Wisły)

Winnica Dwór Sanna (Lubelskie/Roztocze)

Winnica Spotkaniówka (Podkarpacie)

 

Tekst: Maciej Nowicki

 

Więcej we wrześniowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl” 9/2020, w wydaniu on-line TUTAJ

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska
Polska - Poznań
2021-02-23 | 2021-02-26
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-03-24 | 2021-03-26
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!