Podziel się:

Odporność psychiczna i dary kryzysu

14-06-2020
Do schowka
Jak patrzeć na życie z optymizmem, odczuwając dynamicznie zmieniające się, skrajne i silne emocje? Czy kryzys może być dla nas korzystny?

Renata Grelewicz, coach i psycholog biznesu na chwilę wraca do sytuacji sprzed pandemii. Ostatnio częstym tematem szkoleń biznesowych były wyzwania związane z zarządzaniem w świecie VUCA – wspomina. VUCA to akronim wprowadzony przez amerykańskich wojskowych strategów z U.S. Army War College na określenie sytuacji, jaka powstała po zakończeniu Zimnej Wojny: Volatility (zmienność, ulotność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność) i Ambiguity (niejednoznaczność). Teraz świat VUCA dzieje się naprawdę – mówi Renata Grelewicz.

 

VUCA JEST TERAZ

 

Każdy go doświadcza, niezależnie od branży, stanowiska, od roli w której jesteśmy. Wszedł zarówno do naszego życia zawodowego, jak i osobistego. Obecna sytuacja jest tak niepewna i niejasna, że trudno jest planować sprawy w dłuższej perspektywie. Jest stan „nie wiem”. Teraz nawet tydzień stał się niemalże krótszy: składa się z 3 dni: z wczoraj, dzisiaj i jutra. Wiele rzeczy się zatrzymało, zatrzymaliśmy się też my w swoich domach – mówi Renata Grelewicz. Słyszę, że towarzyszą nam różne emocje i uczucia. Wiele osób mówi o lęku, niepokoju, napięciu, bezradności, samotności, bólu, stracie, ale też o złości, frustracji. Zalewa nas cała gama emocji, często bardzo skrajnych i dynamicznie zmieniających się – dodaje. Renata Grelewicz, zwraca jednocześnie uwagę: Z drugiej strony słyszę, że wiele osób mówi też o tym, że to czas bogaty w refleksje, doznania duchowe, że to taki czas blisko siebie samego. Z dnia na dzień musieliśmy zacząć żyć wewnątrz, a jak mówią przewodnicy duchowi, odosobnienie sprzyja temu, żeby być głębiej ze sobą. I to od nas zależy jacy po tej epidemii będziemy, bo można oczywiście ją czytać w kluczu apokaliptycznym i można ją czytać w kluczu wewnętrznego rozwoju. W jakim kierunku możemy się rozwinąć? Już widać, że zaczęliśmy doceniać relacje, bardziej tęsknić za sobą, za bliskością, za spotkaniami na żywo, za dotykiem, pocałunkiem na dzień dobry. Wychodzą z nas różne tęsknoty, pragnienia, często do tej pory głęboko skrywane lub wyparte. W sumie okazało się, że tak niewiele nam potrzeba – mówi psycholog.

 

Tekst: Diana Nachiło

 

Więcej w miesięczniku „BIZNES meble.pl” 5/2020, w wydaniu on-line TUTAJ

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
FURNICA 2020
Polska - Poznań
2020-09-15 | 2020-09-18
DREMA 2020
Polska - Poznań
2020-09-15 | 2020-09-18
Przesunięte: Łódź...
Polska - Łódź
2020-09-17 | 2020-09-26
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2020-11-26 | 2020-11-29
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!