Podziel się:

Najczęstsze błędy podczas malowanie wnętrz – wszystko o wyborze farb

31-12-2020
Do schowka
Właśnie zakończyłeś remont i już wiesz, że efekt finalny nie do końca spełnia Twoje oczekiwania? Jeśli faktycznie tak jest to z pewnością, na którymś z etapów aranżacji popełniłeś błąd. Najczęściej dotyczy on dobranej kolorystyki farb, których w aktualnej ofercie producentów jest naprawdę sporo lub właściwości. Dowiedz się, na jakie błędy możesz narazić swoje wnętrze, zanim rozpoczniesz przeprowadzenie gruntownego remontu.

 

Czy wiesz, że to właśnie farby do malowania ścian, pełnią w Twoim wnętrzu najważniejszą funkcję? Od dobranej kolorystyki, efektu dekoracyjnego, czy też powłoki zależy wiele, a nie sposób być specjalistą od wszystkiego. Jeśli samodzielnie przeprowadzamy remont to tym bardziej łatwo o błędy, które mogą popsuć nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze.

 

Ogromny wybór w zakresie dostępnej palety barw, ale również innych efektów dekoracyjny nie pomaga w skróceniu decyzji o przeprowadzeniu remontu. Niestety, nie zawsze potrafimy z całego gąszczu dostępnych produktów wymuskać odpowiedni, który pasuje, jest funkcjonalny i jednocześnie dopasowany do wyposażenia określonego pomieszczenia.

Nie zmienia to faktu, że można uniknąć kluczowych dla efektu końcowego błędów. Należy jednak dobrze zdefiniować swoje potrzeby oraz możliwości wnętrza.

 

Farby do ścian, a kolorystyka – po jakie barwy lepiej nie sięgać?

 

Jeśli nie masz co do odpowiedniego koloru we wnętrzach to pamiętaj, że jedną z bezpieczniejszych opcji będzie sięganie po biały kolor ścian. To aktualnie po pierwsze jeden z najmodniejszych kolorów, po drugie bardzo nowoczesny.

 

Wnętrza białe wpasowują się w niemal każdą stylistykę, a trudno też nie dopasować do nich odpowiedniego wyposażenia. Czy to meble drewniane, czy z kolorowej okleiny MDF, każdy model wygląda dobrze.

 

Co ważne, biały kolor jest bardzo modny i uniwersalny. Nie musisz się obawiać, że za jakiś czas przestanie wyglądać dobrze, bądź zupełnie straci swój urok. Jeśli lubisz wnętrza urządzone w duchu naturalności to ta barwa z pewnością spełni swoje zadanie.

 

Jakich kolorów lepiej unikać, by nie popsuć aranżacji? Z pewnością lepiej zrezygnować z krzykliwych pomarańczy, zieleni, turkusu, czy czerwieni. Co prawda i na te kolory można znaleźć złoty środek i ciekawie zaakcentować nimi wnętrze, ale zabawę z ich zastosowaniem lepiej pozostawić specjalistom.

 

Nigdy nie łącz ze sobą kolorów pokrewnych oraz zbyt podobnych np. pomarańczy z czerwienią lub zielonego i niebieskiego. Nie będą wyglądać dobrze w żadnym wnętrzu.

 

Farby do malowania ścian – sięgaj z głową po efekty dekoracyjne

 

Choć w aktualnej ofercie producentów farb nie brakuje produktów o różnorodnym zastosowaniu to nie zawsze będą to efekty dekoracyjne, których należy użyć w nadmiarze.

Beton architektoniczny będzie wyglądał dobrze, ale tylko w towarzystwie wyważonej bieli lub elementów drewnianych. Nie powinniśmy stosować go zamiast farby, ale jako piękny dodatek do salonu zaaranżowanego w stylu industrialnym.

 

Podobnie powinniśmy podejść do tynku strukturalnego, który jest dostępny w różnych kolorach oraz gradacji. Dzięki temu, można go naturalnie włączyć w aranżację wnętrza tworząc spójny wystrój. Pamiętaj jednak, że tynk strukturalny ma bardzo charakterystyczną postać. Nie należy używać go w nadmiarze bo szybko popsuje efekt końcowy.

Czy warto dekorować ściany różnymi wzorami? Tak. Pionowe pasy lub gustowna kratka świetnie oddają klimat wnętrz prowansalskich. Warto umieścić je w towarzystwie pasteli, ale również nie przesadzając z ich ilością. Nagromadzenie każdej z form dekoracyjnych będzie drogą do przesytu i niepotrzebnego chaosu.

 

Najczęstsze błędy w doborze farb do malowania ścian w pigułce:

 

Niedopasowanie kolorystyczne – przeładowanie kolorów we wnętrzu; zdarza się najczęściej i w sytuacjach, kiedy z jednej strony zależy nam na pięknym udekorowaniu wnętrza, ale totalnie nie mamy pomysłu na jego zaakcentowanie; aby uniknąć tego błędu należy unikać połączeń kolorów pokrewnych lub kontrastów, na które nie mamy pomysłu,

Nagromadzenie różnych form – jeśli chcesz umieścić w swoim wnętrzu różnego rodzaju dekoracje, a na ścianach stworzyć niebanalne wzory to raczej unikaj przesadnego nagromadzenia pasów, kraty, motywów florystycznych, czy też geometrycznych; jeśli już chcesz stworzyć oryginalne wnętrze to lepszym wariantem będzie osadzenie kilku konkretnych motywów np. na jednej ze ścian, niech zwracają na siebie główną uwagę.

 

Chcesz zastosować we wnętrzu efekt dekoracyjny, czyli beton architektoniczny, stiuk, czy też farbę strukturalną, ale nie wiesz, na który się zdecydować? Dopasuj go do dominującej stylistyki wnętrza – nowoczesność lubi beton, a klasyka pięknie połączy się z tynkiem strukturalnym; uważaj jednak by nie przesadzić z ilością powierzchni na której go umieścisz. Im więcej takich efektów, tym trudniej stworzyć spójną aranżację.

 

Szukasz pomysłu na udaną aranżację swojego wnętrza? Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi unikniesz błędów, które na długo pozostałyby w pamięci domowników.

 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-03-24 | 2021-03-26
Meble Polska
Polska - Poznań
2021-05-25 | 2021-05-28
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!