Podziel się:

Malowanie ścian krok po kroku

04-10-2021
Do schowka
Malowanie ścian to bardzo dobry sposób na odświeżenie wnętrz oraz wniesienie do nich całkowicie nowego ducha. Czy jednak malowanie jest trudne? Czy naprawdę potrzebna do tego specjalistyczna ekipa? W tym tekście poznasz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się, jak wykonać malowanie ścian. Zaczynamy!

 

Poradnik malowania ścian

 

Poniżej opisaliśmy wszystkie kroki, które musisz wykonać, by cieszyć się pięknymi i odmalowanymi ścianami. Czytaj dalej i przekonaj się, że malowanie nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

 

Krok I

 

Zacznij od porządków

Nieważne, czy malujesz ścianę, kaloryfer, czy cokolwiek innego, proces zmiany koloru powinien zacząć się od tego samego, czyli sprzątania. Powierzchnia, na którą będziesz nakładać farbę, musi być czysta i odtłuszczona. W innym wypadku może okazać się, że produkt kryjący nie będzie odpowiednio przylegać.

 

Krok II

 

Przygotuj materiały

Malowanie ścian wewnętrznych będzie wymagać od Ciebie przygotowania:

• kuwet – są to specjalne tacki ze sztucznego materiału, w których będziesz trzymać farbę. Pamiętaj, że liczba kuwet powinna być dopasowana do liczby kolorów, z jakich masz zamiar korzystać;

• pędzli – to dzięki nim będziesz mógł swobodnie pomalować naroża ścian oraz dostać się do trudno dostępnych miejsc. Pędzle przydają się przede wszystkim do malowania przestrzeni za grzejnikami, które są nieregularne;

• wałków – jeśli chodzi o te elementy, to warto zaopatrzyć się w więcej niż jeden wałek. Kup kilka rozmiarów, by móc swobodnie pomalować wszystkie wymagające tego przestrzenie. Liczba wałków, podobnie jak w przypadku kuwet, powinna odpowiadać liczbie kolorów nakładanych na ścianę;

farb – powinny być dobrane odpowiednio do malowanego wnętrza. Oznacza to, że inna farba jest potrzebna do malowania kuchni, a inna do łazienki. Pamiętaj więc o sprawdzeniu, czy produkt, który masz zamiar kupić, jest dostosowany swoimi właściwościami do wymagań konkretnego pomieszczenia. W ten sposób uzyskasz najlepszy możliwy efekt. Sprawdź produkty Śnieżka. Farby są odporne i dobrze radzą sobie w wymagających przestrzeniach.;

• taśma malarskiej – zaopatrz się w taśmę o różnej grubości, by móc okleić elementy takie jak ramy okien i drzwi;

• folii – dzięki niej ochronisz podłogę oraz grzejniki przed przypadkowym zachlapaniem farbą;

• przedłużki – to na nią nałożysz wałek, dzięki czemu dosięgniesz do miejsc blisko sufitu oraz zwiększysz ręki;

• akcesoriów dodatkowych – gąbka, wiadro, szpachelka, nożyk tapicerski.

 

Jakie są rodzaje farb?

 

Farby winylowe – nie tylko zmieniają kolor ściany, ale również pozostawiają na niej specjalną powłokę odporną na zmywanie. Ten rodzaj farb charakteryzuje się jednak stosunkowo niską oddychalnością, co jest bardzo ważne np. w łazience.

Farby akrylowe – bardzo dobrze przepuszczają parę wodną, ale niestety nie pokrywają zniekształconych i zarysowanych powierzchni.

Farby lateksowe – ten rodzaj farb tworzy elastyczną i trwałą na uszkodzenia powłokę. Ściany pomalowane farbami lateksowymi są bardzo odporne na ścieranie.

Farby akrylowo-lateksowe – łączą w sobie właściwości farb akrylowych i lateksowych.

 

Krok III

 

Przygotuj pomieszczenie

Jeśli planujesz malowanie pustego pomieszczenia, to sytuacja jest dosyć prosta. Wystarczy, że zabezpieczysz podłogi, okna, drzwi i kontakty. Z przypadku pomieszczenia, w którym znajdują się elementy wyposażenia, będziesz musiał zadbać o ich należytą ochronę. Najlepszym sposobem jest zsunięcie wszystkich rzeczy na środek pomieszczenia i zabezpieczenie ich folią. Dzięki temu uzyskasz dostęp do wszystkich ścian. Nie zapomnij o ściągnięciu wszystkich obrazów, luster i innych elementów, które wiszą na ścianach. Powierzchnia powinna być czysta i pusta.

Gdy pomieszczenie jest przygotowane, umyj ściany przy pomocy gąbki i mydła malarskiego. Jeśli zauważyłeś pęcherze, usuń je i wypełnij masą wzmacniająco-gruntującą. W innym wypadku farba po niedługim czasie będzie odchodzić od ściany.

 

Krok IV

 

Czas na malowanie

Większość farb jest przygotowana do malowania bezpośrednio po otwarciu. Warto jednak wymieszać farbę mieszadłem mechanicznym lub ręcznie. Pamiętaj, by zrobić to delikatnie i wolnymi ruchami. Chodzi o to, by zbytnio nie napowietrzyć produktu. Następnie weź wałek o odpowiednim runie. Jeśli ściana jest równa, sprawdzi się krótkie runo, zaś w przypadku powierzchni nierównych i chropowatych sięgnij po wałek z dłuższym runem. Zanim zamoczysz wałek w farbie, zwilż go zimną wodą i odsącz nadmiar płynu poprzez dociskanie.

 

Nakładanie farby

• Sufit – wałek kieruj od góry do dołu, zaczynając od miejsca przy drzwiach lub oknie. Jeśli chcesz, żeby warstwy nachodziły na siebie w idealny sposób, nakładaj jedną na drugą na mokro.

• Ściany – weź pędzel i zacznij od trudnodostępnych miejsc. Nałóż niewielką ilość farby na pędzel i przemaluj cały pasek powierzchni (od narożnika do narożnika). Gdy już to zrobisz, weź wałek i zajmij się malowaniem większej powierzchni. Rób to z góry na dół, pamiętając, że ostatnie pociągnięcia wałka powinno być pionowe.

 

Po nałożeniu jednej warstwy poczekaj od 2 do 4 godzin, by farba wyschła. Dopiero po tym czasie możliwe jest nałożenie kolejnych warstw. To, ile farba będzie schnąć, w dużej mierze zależy od czynników takich jak: temperatura wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz.

 

Krok V

 

Usuń folię oraz taśmę malarską, która chroniła mniejsze elementy. Jeśli odkręcałeś gniazdka elektryczne, teraz jest właśnie czas na przymocowanie ich na nowo. Wałki, pędzle oraz kuwety namocz i wymyj. Przy następnym malowaniu będziesz mógł je ponownie wykorzystać.

 

Malowanie – nic trudnego

 

Jak widzisz, malowanie to nie jest wybitnie skomplikowany proces, który wymaga ogromnej wiedzy. Wystarczy tylko, że zaopatrzysz się w odpowiednie materiały i wybierzesz dobrą farbę. Stawiaj na renomowane firmy, które mają doświadczenie i bogatą ofertę. Dobrym pomysłem są Farby marki Śnieżka. Charakteryzują się dużą odpornością oraz ogromną paletą dostępnych kolorów. 

 

Materiał Partnera zewnętrznego.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!