Podziel się:

Jakie dno zmywarki? Plastik czy stal?

19-02-2021
Do schowka
Coraz więcej osób decyduje się na zakup zmywarki. Bez wątpienia jest ona niezwykle użytecznym urządzeniem, które nie tylko wyręcza nas z nielubianego zmywania naczyń, ale również oszczędza nasz czas, energię i wodę. Podczas wybierania zmywarki pojawia się wiele wątpliwości, a jedna z nich dotyczy dna urządzenia.

Czy lepiej wybrać dno zmywarki wykonane ze stali czy z plastiku? Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom. 

 

Dno w zmywarce - plastik czy stal?

Poszukując najlepszej zmywarki do swojej kuchni, najczęściej zwracamy uwagę na jej pojemność, programy zmywania oraz zużycie prądu i wody. Tymczasem jest jeszcze jedna ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, mianowicie na materiały, z których została wykonana. To właśnie wysoka jakość materiałów użytych w produkcji zmywarki oraz jej komponenty będą miały wpływ na sprawność i ogólną żywotność urządzenia. Wybierając zmywarkę, warto zatem sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane jej dno. Będzie bowiem ono narażone na długi kontakt z wodą i detergentami, a także na zabrudzenia i wysokie temperatury. Aktualnie producenci oferują nam zmywarki z dnem wykonanym z tworzywa sztucznego lub z plastiku.

 

 

Stalowe dno w zmywarce - za i przeciw

Wiele osób zadaje pytanie: jakie dno zmywarki - plastik czy stal? Aby na nie odpowiedzieć, musimy poznać, czym cechują się oba rozwiązania.

Zmywarki z metalowym dnem cieszą się dużą popularnością. Wynika to z tego, że stal jest uznawana za materiał higieniczny, trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Jest to bardzo ważne w przypadku zmywarki, ponieważ stale będzie ona narażona na zabrudzenia i kontakt z resztkami żywności. Stal nierdzewna jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia, a także na wysoką temperaturę. Dzięki temu zmywarki, które mają dno metalowe często oferują programy zmywania w temperaturze powyżej 70°C. Warto również dodać, że stal szlachetna jest gładka, dzięki czemu nie gromadzą się na niej resztki żywności, tylko od razu trafiają do systemu filtrowania. Dodatkową zaletą dna metalowego są walory estetyczne - stal ładnie się błyszczy.

 

 

Decydując się na zakup zmywarki ze stalowym dnem, trzeba się jednak liczyć z możliwością powstawania rdzy. Może się ona pojawić na skutek nieumiejętnego uzupełniania soli. Pozostawienie nawet małej baryłki na stalowym dnie prowadzi do powstania korozji. Aby tego uniknąć, zaraz po uzupełnieniu soli, należy uruchomić cykl zmywania naczyń lub czyszczenia zmywarki, aby wypłukać sól. Niektórzy producenci zmywarek ze stalowym dnem dodają do swoich urządzeń plastikowe lejki, która mają ułatwić wsypywanie soli do otworu. Nie jest to jednak regułą.

 

Warto wspomnieć, że nie wszyscy producenci oferują zmywarki ze stalowym dnem. Można je jednak znaleźć u takich marek jak Bosch, Siemens czy Beko. Przykładowe zmywarki z metalowym dnem: Beko DIN 28422, Bosch SMV 46CX03E, Siemens SN 636X02IE.

 

Dno zmywarki Beko DIM 28422, która jest dostępna w sprzedaży w sklepie online Max Elektro

 

Dno zmywarki plastikowe - jakie są jego zalety?

Przeglądając fora internetowe, często można napotkać opinie użytkowników, przestrzegające przed zakupem zmywarki z plastikowym dnem. Z biegiem czasu może się odkształcać, robi się porowate, przez co osadzają się w nim resztki żywności, można je łatwo uszkodzić, zapach plastiku przenosi się na naczynia, dno nie jest odporne na wysokie temperatury - to tylko niektóre z zarzutów, jakie internauci stawiają zmywarkom z plastikowym dnem. Należy jednak jasno powiedzieć, że nie są one prawdziwe.

 

Ten plastik w dnie zmywarek to nic innego jak polipropylen, nazywany też polinoxem - materiał od lat wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, m.in. do produkcji zbiorników w pralkach. Co to jest polinox? To tworzywo sztuczne o gęstości wynoszącej od 0,90 do 0,92 g/cm sześciennych. Ten materiał cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia, korozję, a także na niektóre kwasy, oleje i tłuszcze. Poza tym jest niepodatny na działanie wody, a do tego bezwonny i bezbarwny. Polinox jest całkowicie bezpieczny dla ludzi. Warto dodać, że z polinoxu wykonywane są nie tylko dna zmywarek, ale również śmigła zraszające, szuflady i koszyki na sztućce. 

 

Zmywarki z plastikowym dnem są zatem odporne na rdzewienie, odkształcenia, kwasy, a także wysoką temperaturę (do 160°C). Jedynym ich mankamentem jest to, że nie błyszczą tak ładnie jak dna stalowe. Należy również pamiętać, aby nie pozostawiać na nich nadmiaru resztek jedzenia.

 

Plastikowe dno widoczne w zmywarce Siemens SN 215I01AE

 

Jakie dno lepsze: plastikowe czy stalowe?

Jak widać, oba stosowane przez producentów materiały mają swoje zalety i wady. Dno metalowe znajdziemy jedynie w droższych modelach zmywarek i to jedynie u kilku producentów. Większość firm produkuje zmywarki z dnem plastikowym, którego absolutnie nie powinniśmy się obawiać. Polinox jest bowiem materiałem powszechnie stosowanym w wielu gałęziach przemysłu na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że dno zmywarki w żaden sposób nie wpływa na efektywność zmywania.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie: