Podziel się:

Jaki stół do jadalni wybrać?

24-08-2020
Do schowka
W każdym domu powinien znaleźć się stół, przy którym wszyscy mieszkańcy będą mogli jadać posiłki. Trudno wyobrazić sobie bowiem, by spotykać się podczas jedzenia i trzymać talerze w rękach. Stół jadalniany jest z tego powodu jednym z najważniejszych mebli dla każdej rodziny. Jeśli szukasz stołu do swojej jadalni, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

1. Jak dobrać stół do wielkości jadalni?

2. Stół do jadalni - okrągły czy prostokątny?

3. Stoły rozkładane do jadalni - wady i zalety

 

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu. To przy nim spotykają się domownicy przy wspólnych posiłkach, a także siadają wraz z gośćmi przy kawie. Stół jest dzięki temu nie tylko centralnym punktem podczas jedzenia, ale również podczas zacieśniania więzi rodzinnych i przyjacielskich. Jeśli chcesz zaaranżować przytulną i praktyczną jadalnię, sprawdź, jaki stół wybrać.

 

Jak dobrać stół do wielkości jadalni?

 

Wielkość stołu do jadalni powinna zależeć od dwóch czynników. Przede wszystkim powinno się ocenić, jak duży mebel zmieści się w pomieszczeniu. W niewielkiej kuchni często jedynym rozwiązaniem jest długi i wąski stół barowy, podczas gdy w przestronnej jadalni można zmieścić nawet mebel o długości 2 metrów i więcej. Wielkość stołu powinna być dostosowana również do liczby domowników. Dla dwóch osób wystarczający jest blat o powierzchni 70x70 cm, podczas gdy rodzina z trójką dzieci potrzebuje co najmniej stołu 70x140 cm.

 

Jeśli jadalnia jest niewielka, a rodzina liczna, można postawić na alternatywne rozwiązanie. Jest nim stół rozkładany. Gdy posiłek je tylko jeden z domowników, stół użytkuje się bez rozkładania. Jeżeli rodzina chce spotkać się przy obiedzie, wystarczy, że rozłoży blat i wspólnie przy nim usiądzie.

 

Stół do jadalni - okrągły czy prostokątny?

 

Stół do jadalni może być okrągły lub prostokątny. Największą popularnością cieszą się stoły prostokątne, które pasują do większości wnętrz. Można bez przeszkód ustawić je tuż przy ścianie, a także dosunąć do niej, na przykład gdy rozkłada się kanapę dla gości. Prostokątny blat sprawdza się również, gdy wykorzystuje się stół jako dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków. Taki stół może wtedy służyć jako przedłużenie kuchennego blatu roboczego. Ponadto stoły prostokątne często wykorzystuje się do pracy. Można przy nich wygodnie usiąść z laptopem, maszyną do szycia itd.

 

Prostokątny stół do jadalni dobrze wygląda we wnętrzach skandynawskich, retro, klasycznych oraz nowoczesnych i minimalistycznych. W zależności od typu podstawy i masywności dopasowuje się takie stoły do wielkości pomieszczenia. Do małych jadalni odpowiednie są proste stoły na cienkich nogach umieszczonych na rogach. W dużym salonie można natomiast postawić na mebel na grubej podstawie, wykonany z naturalnego drewna.

 

Okrągły stół jest dobrym wyborem do małych jadalni. Jego kształt sprawia, że wnętrze wydaje się większe. Dodatkowo przy okrągłym blacie wszyscy domownicy mają kontakt wzrokowy ze sobą i przyjemniej spędzają czas, budując silne więzi. Na środku stołu okrągłego wygodnie ustawia się potrawy, a osoby spożywające wspólny posiłek mają do nich swobodny dostęp. Minusem takiego stołu jest brak możliwości dosunięcia do ściany, dlatego w wielofunkcyjnych pomieszczeniach taki mebel może się nie sprawdzić.

 

Okrągły stół do jadalni szczególnie dobrze wygląda we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, prowansalskim lub romantycznym. Jeśli mebel posiada ozdobne nogi oraz dodatkowe dekory, stanowi spójny element aranżacji i jednocześnie zastępuje wiele dekoracji.

 

Stoły rozkładane do jadalni - wady i zalety

 

W ofercie https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/jadalnia/stoly.html znajdzie się zarówno klasyczne stoły, jak i meble z rozkładanym blatem. Stół rozkładany umożliwia szybkie powiększenie blatu, jeżeli chce się podać elegancki posiłek dla całej rodziny lub przyjąć gości. Na co dzień taki mebel zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest praktyczny nawet w mieszkaniach w blokach.

 

Stół rozkładany do jadalni jest dostępny w wielu wersjach. Dodatkowy blat może chować się pod dwoma rozsuwanymi blatami. Może być również opuszczany z boku i unoszony na specjalnym podnośniku. Istnieją również stoły rozkładane do jadalni, które są wyposażone w dodatkowe nogi. Takie meble często mogą rozsuwać się nawet na długość 250-300 metrów, dzięki czemu mieści się przy nich bez trudu kilkanaście osób.

 

Minusem stołów rozkładanych jest mniejsza wytrzymałość blatu. Blat z łączeniem na środku jest narażony na szybsze uszkodzenie niż w klasycznych stołach nierozkładanych. Dodatkowo pod niektórymi łączeniami blatów umieszczane są metalowe zaczepy, które są niebezpieczne dla małych dzieci. Uderzenie w nie główką może spowodować poważne rozcięcie skóry. Stół rozkładany może również być mało funkcjonalny ze względu na konieczność czasochłonnego wyjmowania dodatkowego blatu i jego mocowania przed każdym użyciem. Jednocześnie rozkładany blat jest rozsądnym rozwiązaniem dla dużych rodzin zamieszkujących w niewielkich mieszkaniach lub korzystających z jadalni znajdującej się w salonie.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska
Polska - Poznań
2021-02-23 | 2021-02-26
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-03-24 | 2021-03-26
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!