Podziel się:

Jaki dach dla domu jednorodzinnego?

30-04-2018
Do schowka
Właściwe niemożliwe jest wyobrażenie sobie domu, który nie posiadałby dachu. Oczywiście, w zależności od wielkości czy też kształtu budynku ten dach może przyjąć różną formę - może być bardziej lub mniej stromy, może posiadać różne pokrycie dachowe, może posiadać pod sobą zagospodarowane poddasze lub też poddasze nieużytkowe.

Jednak, każdy inwestor planując dach swojego domu dokłada wszelkich starań, aby konstrukcja była wytrzymała, a pokrycia nie trzeba było wymieniać co kilka lat. Co takiego warto wiedzieć na temat konstrukcji dachu domu jednorodzinnego? Czym charakteryzują się pokrycia dostępne na rynku i jak odpowiednio zabezpieczyć dach przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi?


Konstrukcja dachu - najważniejszy jego element
Dach w domu jednorodzinnym, tak jak i w każdym innym, powinien opierać się o solidną konstrukcję. Więźba dachu, a także całkowite obciążenie powinny zostać dokładnie przeliczone przez odpowiedniego konstruktora. Sama konstrukcja w dużej mierze zależy od typu dachu, czy będzie to dach jednospadowy, dwuspadowy czy wielopołaciowy. W przypadku domów jednorodzinnych zdecydowanie najczęściej wybierane są dachy dwuspadowe, które dzięki swojej prostocie sprawiają, że budynek jest też energooszczędny.


O ile elementy konstrukcyjne dachu jak krokwie, płatwie czy zastrzały są uniwersalne, o tyle inwestor może zadecydować jaką więźbę dachową wybrać. Zazwyczaj wyróżnia się krokwiowo - belkową, płatwiowo - kleszczową oraz jętkową. To od zastosowanej konstrukcji zależy w jaki sposób będzie rozkładał się ciężar i czy całość będzie posiadała odpowiednią wytrzymałość. Należy zwrócić na to uwagę już wybierając projekty domów.


A co na dach? Jakie pokrycie będzie najlepsze?
W dużej mierze rodzaj pokrycia dachowego zależy od zasobności portfela, a także od naszych oczekiwań co do jego wytrzymałości oraz trwałości. Najbardziej trwałym i estetycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie dachówki ceramicznej. To doskonały materiał, który zapewnia świetne parametry, bardzo dobrze radzi sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a niektóre dachówki posiadają gwarancję nawet na sto lat. Dachówka ceramiczna charakteryzuje się też dużą estetyką i jest dostępna w wielu kolorach, dzięki czemu można odpowiednio dopasować ją do wyglądu budynku. Dachówki układane są pojedynczo, więc w razie konieczności można wymieniać partie dachu fragmentami. Jednak, posiada ona swoje minusy, a największym jest cena, a także jej ciężar. Nosząc się z myślą o takim pokryciu dachowym trzeba wziąć pod uwagę to, aby konstrukcja była przygotowana na taki właśnie ciężar.


Rozwiązaniem tańszym, ale i zadowalającym jest blachodachówka. Posiada ona dobre właściwości izolacyjne, także dostępna jest w wielu kolorach, ale nie jest już taka ciężka. Nakładana jest arkuszami na konstrukcję dachu. Nie jest ona tak trwała jak dachówka, ale będąc swego rodzaju jej imitacją wygląda bardzo estetycznie. Niestety, jej minusem jest fakt, że bardzo mocno się nagrzewa, planując więc pomieszczenia na poddaszu, gdzie dach kryty jest blachodachówką trzeba przygotować się na tropikalne temperatury.


Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem w kwestii pokrycia dachu jest blacha - prosta lub falista. Nie wygląda ona już tak estetycznie, chociaż także jest dostępna co najmniej w kilku kolorach, ale posiada określoną wytrzymałość, która może być zadowalająca. Niestety, nie zapewnia zbyt dobrej izolacyjności, z tego względu planując kupno takiego pokrycia dachowego, trzeba pomyśleć o odpowiednim docieplaniu dachu.


Mamy już wszystko, teraz jeszcze odpowiednie zabezpieczenia
Aby dach mógł przeciwstawić się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym trzeba też pomyśleć o właściwym orynnowaniu, a także zainstalować stopery i śniegołapy śnieżne. To bardzo istotne ponieważ nagromadzone spore ilości śniegu mogą stanowić spore obciążenie dla całej konstrukcji, a zsuwający się z dachu śnieg może poczynić spore zniszczenia także i wokół budynku. Dzięki rozsądnemu planowaniu na pewno uda się nam wykonać dach idealny, który spokojnie będzie mógł służyć naszej rodzinie przez wiele długich lat zapewniając schronienie i bezpieczeństwo.

 

fot. MG Projekt

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!