Podziel się:

Jak w obiektach przemysłowych i komercyjnych ″doszlifować″ wygląd posadzek?

05-06-2015
Do schowka
Sprawdźcie jak w obiektach przemysłowych i komercyjnych można "doszlifować" wygląd posadzek. Zazwyczaj powinny być one gładkie, a w niektórych przypadkach powinny mieć też bardzo konkretne parametry.


         „Posadzki w zastosowaniach przemysłowych i komercyjnych zazwyczaj nie wymagają pełnego odsłonięcia kruszywa, więc nie ma potrzeby rozpoczynać od intensywnego szlifowania. Niemniej jednak są przypadki, gdy konieczne jest użycie narzędzi diamentowych ze spoiwem metalowym o ziarnistości 20. Dochodzi wówczas do usunięcia istniejącej powłoki lub wyrównania posadzki. Aby wygładzić posadzkę, należy użyć pełnego zestawu narzędzi diamentowych. Pełny zestaw utrzymuje większą sztywność głowicy, podczas gdy niepełny zestaw zachowuje się jak trójnóg, przez co posadzka nie jest tak dobrze wyrównywana” – powiedział Dawid Trukszyn, ekspert Husqvarna Construction.

Według ekspertów Husqvarna Construction, aby posadzka do zastosowań przemysłowych lub komercyjnych była prawidłowo wypolerowana to cały proces musi przebiegać w kilku etapach:

ETAP 1. Aby wygładzić duże nierówności powierzchni lub usunąć starszą powłokę z posadzki należy użyć narzędzi diamentowych z metalowym spoiwem o ziarnistości 20/30. Jeżeli na posadzce nie ma wypiętrzeń ani żadnej powłoki, na pierwszym etapie należy użyć narzędzi diamentowych z metalowym spoiwem o ziarnistości 50/60 lub 100/120. Wygląd wymagany przez właściciela budynku uzyskuje się po pierwszym szlifowaniu. Służy ono także do odsłonięcia kruszywa na tyle, by posadzka wchłonęła środek chemiczny – utwardzacz - podnoszący jego parametry wytrzymałościowe.

        Jeżeli kruszywo nie zostanie wystarczająco odsłonięte, posadzka nie zyska maksymalnej wytrzymałości, co zmniejszy jej trwałość. Jeżeli na początku użyto narzędzi diamentowych z metalowym spoiwem o ziarnistości 50/60, do usunięcia powstałych zarysowań należy zastosować narzędzia diamentowe z metalowym spoiwem 100/120.

ETAP 2. Dobrym sposobem jest użycie preparatu  do wypełnienia otworów, porów i szpar powstałych w trakcie szlifowania. Preparat wypełniający zapewnia posadzce większą odporność na zabrudzenia i wyrazistość, nakłada się go w trakcie ostatniego etapu szlifowania. Wystarczy zwilżyć podłogę wodą, a następnie wylać środek i rozprowadzić go szczotką, która usunie z porów zanieczyszczenia. Jeszcze zanim preparat wyschnie, należy wyszlifować powierzchnię za pomocą narzędzi diamentowych z metalowym spoiwem o ziarnistości 100/120. Powstanie wówczas ścier, który wypełni pory.

        Po tym, należy oczyścić podłogę za pomocą piankowej ściągaczki. Nie należy stosować szczotki ani odkurzacza, by nie usunąć wypełnienia z porów.  

ETAP 3.  Na tym etapie warto wzmocnić posadzkę. Na posadzce rozprowadzamy utwardzacz, które wejdzie w reakcję z składnikami betonu i preparatem wypełniającym, tak by nie został on usunięty w trakcie szlifowania. Po minimum kilku godzinach reakcji, można użyć hybrydowych narzędzi diamentowych. Narzędzia te szlifują intensywniej niż te ze spoiwem żywicznym, a ponadto pozwalają początkującym użytkownikom unikać przypadkowych zarysowań, jakie mogą powstać w przypadku stosowania narzędzi diamentowych ze spoiwem metalowym.

        Po zastosowaniu narzędzi hybrydowych o ziarnistości 100, należy użyć narzędzi hybrydowych o ziarnistości 200. Matują one beton i powinny usunąć wszystkie widoczne zarysowania.  

ETAP 4. Kolejnym krokiem jest polerowanie za pomocą narzędzi ze spoiwem żywicznym o ziarnistości 400. Może to być ostatni etap, w zależności od docelowego poziomu połysku. W razie potrzeby można zastosować jeszcze ściernice ze spoiwem żywicznym o ziarnistości 800, uzyskując wyższy połysk i wyrazistość posadzki.

        Narzędzia ze spoiwem żywicznym o ziarnistości 400 zamykają powierzchnię na tyle, by posadzka była wypolerowana, jednocześnie zapewniając dobry współczynnik poślizgu.

ETAP 5. Ostatni etap to nałożenie na posadzkę impregnatu. W przypadku obszarów o dużym natężeniu ruchu impregnat jest zazwyczaj lepszym rozwiązaniem niż uszczelniacz powierzchni. Główna różnica polega na tym, że impregnat wnika w beton, pozostawiając na powierzchni jedynie cienką warstwę. Po całkowitym wyschnięciu betonu, pozostałości impregnatu zostają wypolerowane, dzięki czemu powierzchnią zewnętrzną pozostaje beton.

         Tymczasem uszczelniacz nakładany jest na powierzchnię i zazwyczaj wymaga podgrzania za pomocą polerki wysokoobrotowej, by wyschnąć. Choć oba rodzaje preparatów chronią posadzkę, uszczelniacz prędzej czy później ściera się na obszarach o dużym natężeniu ruchu i trzeba go nałożyć ponownie.   

Obiekty przemysłowe, handlowe czy magazyny nieustannie szukają nowych, a przy tym oszczędnych i ekologicznych sposobów dbania o wygląd i jakość swoich wnętrz. Przedstawiona powyżej znajomość podstaw polerowania posadzek w zastosowaniach przemysłowych i komercyjnych przybliża im dobre rozwiązanie oferujące nieograniczone możliwości.  

 

fot. Husqvarna AB

opr. md

 

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!