Podziel się:

Jak smart home obniża rachunki?

01-03-2022
Do schowka
Podwyżki skłaniają Polaków do szukania nowych źródeł oszczędności. Rozwiązania smart home podnoszą standard życia, ale czy są w stanie obniżyć koszt mediów pomimo wzrostów opłat?

 

Utrzymujące się od miesięcy wzrosty opłat uderzają w gospodarstwa domowe ze wzmożoną siłą. W 2022 roku Polacy zapłacą za prąd u niektórych operatorów nawet o 300 zł rocznie  więcej, a cena netto paliwa gazowego, którym ogrzewane jest wiele mieszkań i domów, wzrosła z początkiem roku o ponad 80%. Podwyżki skłaniają Polaków do szukania nowych źródeł oszczędności. W inteligentnym zarządzaniu wydatkami z pomocą przychodzą rozwiązania smart home, które przeżywają dziś nad Wisłą prawdziwy boom, pozwalając na zredukowanie wysokości rachunków. Jak technologia podnosi standard życia, obniżając przy tym koszt mediów, mimo wzrostających opłat? 

 

Drogo, drożej, najdrożej

 

W ostatnich dniach 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki podjął ostateczną decyzję o podniesieniu stawek za media dla konsumentów. Co to oznacza? Od 1 stycznia statystyczne gospodarstwo domowe ma płacić średnio o 24% więcej za prąd i od 41% do 58% więcej za gaz (w zależności od taryfy). Podwyżka cen prądu jest znaczna, ale to wyższa cena gazu jest szczególnie dotkliwa dla osób ogrzewających mieszkania i domy tym paliwem, bo cena netto w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny dla odbiorców w gospodarstwach domowych realnie wzrosła o ponad 80%, co oznacza dodatkowe roczne wydatki liczone w setkach, a nawet tysiącach złotych.

 

Sposoby na oszczędzanie

 

Z tego powodu coraz więcej Polaków skłania się ku wydajnym, inteligentnym rozwiązaniom dla domu. Systemy smart home (np. polskiego dostawcy, firmy Grenton) bazują na zróżnicowanych urządzeniach automatyki domowej i szerokim zastosowaniu Internetu Rzeczy (IoT). Okazuje się, że wie o nich zdecydowana większość Polaków. Tylko 16% badanych nigdy nie słyszało o tej technologii. Już w ubiegłym roku, co trzeci nowo wybudowany dom wyposażony był w rozwiązania smart home, a 9 na 10 właścicieli było zadowolonych z podjęcia takiej decyzji. Dziś, w obliczu wzrostu cen, pozwala im to szukać nowych sposobów na optymalizację domowego budżetu.

 

Urządzenia smart pozwalają znacznie zwiększyć efektywność energetyczną gospodarstwa domowego, zapobiegając marnotrawieniu prądu i innych mediów. W zależności od zastosowanych rozwiązań, systemy bazujące na inteligentnej automatyce umożliwiają obniżenie kosztów utrzymania domu o średnio 8% w skali roku. To zatem znakomita, perspektywiczna inwestycja, która przy obecnych cenach energii pozwala na widoczne oszczędności już od pierwszych miesięcy – tłumaczy Paweł Bijata z firmy Gerda, oferującej smart zamki tedee powered by Gerda dla domowej sieci IoT.

 

Domowa automatyka – podział zadań

 

Decydując się na inteligentne rozwiązania do gospodarstwa domowego, Polacy najczęściej wybierają systemy odpowiedzialne za oszczędzanie energii, czyli przede wszystkim sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem. W ubiegłym roku zaimplementowano je odpowiednio w 68% i 64% nowych domów.

 

Obecnie, wśród kategorii smart rozwiązań dla domu wyróżniamy:

 

Sterowanie ogrzewaniem

 

Możliwe jest ono dzięki użyciu zadajnika pieca c.o. oraz zdalnej regulacji zaworów termostatycznych, rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach zgodnie z ich przeznaczeniem oraz porą dnia. Współpracują one niezależnie z zewnętrznymi i wewnętrznymi czujnikami temperatury. Zdalne sterowanie ogrzewaniem minimalizuje straty energii cieplnej także dzięki regulacji pracy grzejników według danych z serwisów pogodowych.

  
Inteligentne oświetlenie

 

Nowoczesny system domowej automatyki pozwala na wygodne, zdalne sterowanie oświetleniem m.in. za pomocą sieci smart żarówek z czujnikami ruchu, które reagują w czasie rzeczywistym, czy automatów zmierzchowych odpowiednio zaprogramowanych na zapalanie świateł LED po zmroku. Dzięki nim możliwe jest obniżenie kosztów energii średnio o 50–55% w skali roku w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia.


Smart instalacje elektryczne

 

Złożone są one ze sterowników połączonych z magistralą komunikacyjną. Instalacje takie utrzymują zadany przez użytkownika stan urządzeń w obrębie całego budynku lub mieszkania, np. wyłączając te pozostawione niepotrzebnie w stanie stand-by. Przekłada się to na oszczędność rzędu kilkunastu złotych miesięcznie.


Urządzenia do odzyskiwania zasobów i produkcji zielonej energii

 

Są to na przykład kolektory do zbierania i grzania wody, panele słoneczne czy przydomowe wiatraki do produkcji energii.


Smart locki

 

Takie jak a przykład tedee od polskiej firmy Gerda. Podgląd statusu zamka w aplikacji pozwala między innymi na zdalne sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte, a nowoczesna konstrukcja smart locka powoduje, że nie jest on pożeraczem energii i może działać na jednym ładowaniu nawet przez pół roku.


Inne, w tym programowalne oczyszczacze powietrza, alarmy i czujniki, domofony, klimatyzatory, zraszacze, bramy garażowe.

 

Jakie korzyści płyną z technologii?

 

Krytycznymi punktami w smart home są drzwi i okna. Przez słabej jakości drzwi ucieka bowiem dużo ciepła, co powoduje, że spora część wysiłków na rzecz energooszczędności w domu może pójść na marne lub, w najlepszym przypadku, odnieść gorszy efekt.

 

Energooszczędne drzwi i okna to podstawa, kiedy chcemy mówić o niskich rachunkach za ogrzewanie. Natomiast dodatkowym rozwiązaniem aktywnie wspierającym utrzymanie ciepła w domu może być instalacja w drzwiach inteligentnego zamka, takiego jak smart lock tedee. Dzięki funkcji podglądu statusu tedee, w każdym momencie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy zamknęliśmy drzwi – dotyczy to także pozostałych domowników czy współlokatorów. Widzimy na przykład, czy domknęli je wychodząc do szkoły lub pracy. Dbając o to, zatrzymujemy cenne ciepło, a termoregulacja mieszkania funkcjonuje optymalnie – wyjaśnia Paweł Bijata.

 

Dzięki współdziałaniu inteligentnego oświetlenia, sterowania ogrzewaniem i zużyciem energii z instalacją smart zamka w drzwiach, można łatwo zapobiec potencjalnym stratom ciepła, a w efekcie – także środków. 

 

 

By otrzymywać od nas aktualne i wartościowe treści 

ZAPISZ SIĘ DO BEZPŁATNEGO NEWSLETTERA portalu www.biznes.meble.pl

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!