Podziel się:

Jak osiągnąć well-being we wnętrzu?

14-02-2021
Do schowka
Co należy uwzględnić aranżując przestrzeń, by zadbać o równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym? Ważne są m.in. odpowiednie meble, ale też oświetlenie, akustyka i rośliny.

 

Początków koncepcji określanej jako well-being należy szukać na początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to World Health Organization zdefiniowała tzw. sick building syndrome. Chodzi o zespół dolegliwości wśród których wymieniane są migreny, mdłości, a nawet omdlenia spowodowane długotrwałym przebywaniem w danym budynku. Dokładnie w roku 1984 nastąpił przełom, dzięki któremu zaczęto uważnie przyglądać się warunkom, jakie panują w biurowcach i temu, jak środowisko pracy wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników.

 

Na rosnącej popularności idei well-beingu zyskują wszyscy – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, bo ci pierwsi mają zagwarantowane dobre zdrowie i samopoczucie, a ci drudzy mogą liczyć na oszczędności finansowe. 

 

Jak kreować przestrzeń?

 

Planując kształt biura warto wyjść od określenia sposobu pracy i potrzeb całego zespołu. Pracodawcom, zwłaszcza teraz, zależy na stworzeniu miejsca pracy, które byłoby przyjazne i komfortowe dla wszystkich, wspierające kreatywność i produktywność każdego z członków teamu, a jednocześnie pozwalało w maksymalnie efektywny sposób wykorzystywać przestrzeń biurową.

 

Firmy coraz mocniej koncentrują się na zagadnieniach mobilności, kreatywności i elastyczności. Najsilniejsze są obecnie trendy w zakresie elastycznych rozwiązań, które szybko i łatwo dostosowują się do indywidualnych potrzeb pracowników. Już „Orgatec 2018” dał do zrozumienia, że w dzisiejszych czasach elastyczny powinien być nie tylko pracownik, ale i miejsce, w którym rozwija on swoje kompetencje. Producenci kładą więc coraz większy nacisk na to, by projektowane meble adaptowały się do aktualnych potrzeb firm, w tym dynamicznej pracy w zespołach. Systemy, które pojawiają się na rynku, coraz częściej są mobilne, łatwe do przestawienia, przesunięcia, dostosowania do zastanej przestrzeni.

 

Meble zyskały biomorficzne, miękkie kształty, a skórzane tapicerki wypierają tkaniny o grubym splocie. Wszystko wskazuje na to, że wnętrza biurowe stają się coraz bardziej przytulne. Specjaliści zajmujący się wyposażeniem przestrzeni biurowych bazują nie tylko na naturalnych materiałach i meblach o organicznych kształtach, sięgają również po rozwiązania, które pozwalają zoptymalizować przestrzeń. Największą wartość ma uniwersalny design z możliwościami personalizacji.

 

W biurze jak w domu, w domu jak w biurze

 

Well-being nierozerwalnie łączy się z równowagą pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, określaną terminem work-life balance. W miejscach pracy składa się na niego kilka czynników, jak spokój ducha oraz łączące się z nim dobre samopoczucie i zdrowie. Ten aspekt można przełożyć z łatwością na przestrzeń publiczną czy domową. 

 

Well-being to nie moda, krótkotrwała tendencja, a stan, do którego ludzie chcą dążyć każdego dnia, także w pracy. Jednym z najważniejszych czynników jest możliwość personalizacji, pozwalająca stworzyć wnętrza idealnie dopasowane do potrzeb pracowników. Well-being tworzą także kolory – każdy, nawet najdrobniejszy akcent kolorystyczny dodaje energii. Jeśli pracujemy zdalnie, warto zaaranżować swoją prywatną, twórczą oazę według własnych upodobań, tak, by praca nie była przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością.

 

Zróżnicowanie przestrzeni biur pozwala na większą swobodę wyboru sposobu pracy i sprzyja wymianie doświadczeń i integracji. Koncepcja well-beingu cały czas ewoluuje, u jej podstaw leży jednak zapewnianie pracownikom takich warunków, które umożliwią im osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - tylko...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!