Podziel się:

Flamenco w oknie - poznaj firanki hiszpanki

31-07-2018
Do schowka
Gorące rytmy południowego regionu Hiszpanii – Andaluzji, znalazły swoje odzwierciedlenie nie tylko w tańcu, strojach czy kastanietach. Flamenco to także… firanki i zasłony. Dziś podbijają serca dekoratorów wnętrz na całym świecie.

Flamenco, czyli co?
Nikt dokładnie nie wie, co oznacza słowo flamenco. Istnieje kilka wersji, jednak najbliższa prawdy jest chyba ta o łacińskich korzeniach. Słowo flamma oznacza ogień i trzeba przyznać, że dość celnie oddaje charakter sztuki flamenco. We flamenco najważniejsze są emocje. Muzyka, taniec, śpiew mają być jedynie środkiem wyrazu, sposobem na uzewnętrznienie radości, ognistego temperamentu, czasem smutku. Kultura flamenco powstała wśród andaluzyjskich Cyganów, stąd i stroje flamenco nawiązują do cygańskiej tradycji. Obfitość materiału, bogactwo fałd, falban, marszczeń mają za zadanie podkreślić to, co usiłuje przekazać tancerz lub tancerka – ogrom emocji. Może trudno w to uwierzyć, ale flamenco znalazło dla siebie miejsce także w oknach. Poznajcie firanki i zasłony flamenco.

Firanki i zasłony flamenco
Chociaż firanki zostały stworzone jako praktyczna osłona przed owadami, kurzem i dla zapewnienia dyskrecji domownikom, przez lata ewoluowały do miana ozdoby okna. I takie właśnie są firanki flamenco oferowane między innymi w salonach Eurofirany. Poznamy je łatwo po przepychu i nietuzinkowej urodzie. Przyciągają wzrok jak żadne inne. Charakterystyczne pionowe fałdy miękko i efektownie opadają ku podłodze. Ich elegancję podkreśla regularność upięcia. Okno jest równomiernie zasłonięte, nie ma tu miejsca na bałagan czy przypadkowość. Jednak myliłby się ten, kto by uznał firanki flamenco za jednolitą dekorację okienną.

 

"Zapewne nie raz i nie dwa zdarzyło nam się widzieć firanki dłuższe po bokach i krótsze na środku. To miękkie łukowate wycięcie jest charakterystyczne właśnie dla firanek flamenco, które zdają się porywać do tańca. Często dół wykończony jest szerokim ornamentem lub fantazyjną falbaną. Falbany możemy upiąć także u góry okna, poziomo lub ukośnie – w ten sposób jeszcze bardziej podkreślimy ich nawiązanie do tanecznego stylu" - mówi Katarzyna Adach, dekoratorka marki Eurofirany z salonu w HOMEPARK Janki koło Warszawy.

 

Firanki flamenco nie muszą być gładkie. Poza ozdobną dolną krawędzią dozwolone są wszelkie wzory, faktury i aplikacje na pozostałej części. Ma być okazale, bogato i z przepychem. Całkiem jak suknie tancerek flamenco. Do takich firanek pasują zasłony flamenco w żywych, jasnych kolorach (Zobacz: Modne kolory zasłon w 2018 roku).

Gdzie powiesić hiszpańskie zasłony i firany?
Bogate falbaniaste firany i zasłony sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Jedynie w pokoju dziecinnym lepiej ich nie wieszać, maluchy zbyt chętnie wspinają się po długich tkaninach. Poza tym można je wykorzystać zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeniach. Ze względu na swą specyfikę najczęściej można spotkać tego typu firanki w kuchni i sypialni, jednak doskonale sprawdzą się także w salonie, a nawet na tarasie. W tym wypadku ich gęsta struktura będzie bardzo dobrą osłoną przed owadami.


Firanki flamenco to nie tylko łukowate wycięcie, to bogate zdobienia i dekoracyjne falbany na firankach o jednolitej długości. W takiej wersji będą doskonale dobraną ozdobą salonu, sprawdzą się także na oknach balkonowych i tarasowych. Do kompletu można dobrać w podobnym stylu utrzymane zasłony. Flamenco ma bowiem to do siebie, że im go więcej, tym lepiej.

Eurofirany to lider w branży home and decor, a jednocześnie firma rodzinna od lat wierna tym samym tradycjom. Stawia na jakość, wysoki standard oferowanych usługi i produktów, indywidualne podejście do klienta. Oferuje szycie na wymiar firan i zasłon z najlepszej jakości tkanin. Dekoratorzy marki Eurofirany stale śledzą zmieniające się trendy, są na bieżąco z nowinkami w świecie architektury wnętrz. Wszystko po to, by jak najpełniej obsłużyć każdego klienta. W wybranych salonach stacjonarnych i sklepie internetowym można dokonywać zakupów w systemie ratalnym.

 

fot. Eurofirany

art. sponsorowany

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!