Podziel się:

Czytanie. To lubię

09-05-2022
Do schowka
Choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku wciąż daleko, to rok 2020 przyniósł 42% wzrost czytelnictwa.

 

Najwięcej czytają kobiety i młodzież. Książki najczęściej kupują czytelnicy lubiący czytać (87%), z wyższym wykształceniem (60%), lepiej oceniający swoją sytuację materialną, a także mający już w domu spore księgozbiory, liczące więcej niż 100 woluminów.

 

Czy do nich adresowane są szafy, regały i inne meble przeznaczone na książki? Oferta jest uniwersalna. Warto ją poznać, żeby wiedzieć, co można zaproponować klientom i czym wyposażyć własne wnętrze. Dodatkowo, warto też poznać badania czytelnictwa, aby dowiedzieć się kim jest grupa docelowa.

 

Miasto kobiet

 

Jak wynika z badań Biblioteki Narodowej, lektura książek jest domeną kobiet. Kobiety czytają częściej niż mężczyźni (odpowiednio 51% i 33%), wśród kobiet większa jest również grupa osób czytających najintensywniej – co najmniej 7 książek w ciągu roku przeczytało 15% z nich. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 7%. Także wśród osób z wyższym wykształceniem przeważają kobiety. Istotną zmienną demograficzną różnicującą deklaracje czytania książek jest również wiek. Im młodszy ankietowany, tym większe prawdopodobieństwo, że czyta książki. Najmniej czytelników jest wśród osób najstarszych – powyżej 60 lat 33%, a powyżej 70 lat tylko 22%. W grupie wiekowej 15–18 lat czytelników jest aż 76%, co w sposób oczywisty wiąże się z pobieraniem nauki. Warto przy tym odnotować fakt, że jed­nocześnie co czwarta osoba w tej grupie deklaruje, że w ciągu roku nie czytała żadnej książki.

 

Czytanie książek częściej deklarują mieszkańcy miast co najmniej półmilionowych (55%) oraz tych liczących 50–100 tys. mieszkańców (56%). Najmniej czytelników książek jest na wsiach (37%) i w miastach do 20 tys. mieszkańców (38%). Postawy lekturowe Polaków różnicuje także ich sytuacja rodzinna. Więcej czy­telników jest wśród osób, w których domach mieszkają dzieci i młodzież do 18 roku życia. W grupie osób mających dzieci wyraźnie mniej czytają osoby, których dzieci są co najwyżej w wieku przedszkolnym. Jest to najprawdopodobniej związane z tym, że osobom tym codzienne obowiązki zwią­zane z opieką nad dziećmi nie pozostawiają dość czasu i sił na lekturę dłuższych tekstów.

 

Czytanie książek jest związane również z subiektywną oceną własnej sytuacji materialnej. Przy czym, jak zaznacza Biblioteka Narodowa, nie jest ona prostym odzwierciedleniem poziomu docho­dów, choć niewątpliwie ma związek z sytuacją materialną i socjalną. Optymizm w tej dziedzinie przejawiają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone, w wieku pro­dukcyjnym, zamieszkujące głównie duże miasta. Częściej czytają ci, którym – w ich ocenie – pieniędzy starcza na wszystko (57%) oraz ci, którzy oprócz tego są w stanie odkładać jakieś środki na przyszłość (63%). Taka prawidłowość nie oznacza jednak, że wśród osób znajdujących się w najtrudniejszym położeniu ekonomicznym, a więc takich, którym pieniędzy nie starcza na zaspokojenie elementarnych potrzeb życio­wych, nie ma czytelników – jest ich zauważalna grupa (18%). Czytanie książek jest tą formą uczestnictwa w kulturze, z którą – z uwagi na dostęp do bibliotek – nie muszą się wiązać wysokie koszty.

 

Jak reaguje branża?

 

Nasze wskaźniki pokazują, że zapotrzebowanie na wysokiej jakości meble do przechowywania, takie jak regały, jest niezmiennie od dwóch lat. Zauważalne natomiast jest wzmożone zainteresowanie tego typu regałami wśród klienta B2B, który to wręcz wymusza nowy kierunek, jakim stały się regały modułowe. Rynek wymaga produktu systemowego, czyli właśnie praktycznych modułów, które można swobodnie dopasowywać do każdego wnętrza, a przede wszystkim rozbudowywać w miarę wzrostu zapotrzebowania na większą ilość miejsca do przechowywania i ekspozycji – powiedział Jacek Augustyniak. prezes Zarządu Trebord. Dodał również, że cały czas utrzymuje się niesłabnący trend na produkty wykonywane z litego drewna, co ma także przełożenie na regały. Bo to one właśnie stanowią swojego rodzaju dopełnienie przestrzeni domowej, jak i biurowej. Ich praktyczność i doskonała jakość sprawiają, że wiele osób decyduje się na nie, rezygnując z innych sprzętów, które do tej pory dominowały. Niewątpliwie wpływają na to też wszechstronne możliwości zaaranżowania przestrzeni – niektóre przedmioty można ciekawie wyeksponować, a inne ukryć w praktycznych pudełkach – dodał.

 

Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar, zaznaczyła, że książki umieszczamy zazwyczaj na półkach lub regałach. Półki są produkowane z drewna lub płyty MDF – lakierowanej, oklejanej czy fornirowanej. Oczywiście takie półki mogą być też konstrukcjami metalowymi z dodatkiem drewna, szkła lub płyty wiórowej. Mocujemy je do ściany lub podwieszamy na elementach sznurkowych lub skórzanych. Takie półki wydają się lżejsze niż cały regał – choć oczywiście również możemy je umieścić w systemie regałowym – jedna pod drugą. Co ciekawe, w przypadku regałów mamy również możliwość ich podwieszenia – ok. 20 – 30 cm od podłogi, uzyskując efekt lewitującego regału. Same regały mogą być albo otwarte lub zamknięte. Książka ma jednak swoją wagę – stad zadbajmy o to, by te regały były bezpieczne. Dlatego stosujemy twardy materiał, drewno oraz  metalowe wsporniki. W przypadku krótszych półek możemy wykorzystać płytę laminowaną. Jeżeli chcemy, by nasze książki nie kurzyły się – taki regał możemy zamknąć. Wykorzystujemy do tego najczęściej szkło lub fronty meblowe – powiedziała.

 

Dorota Binkowska, współwłaścicielka firmy Mebin jest zdania, że odpowiednia aranżacja gabinetu pomaga zadbać o kreatywność i koncentrację. Dotyczy to również home office, czyli domowego biura, które stało się w obecnej rzeczywistości koniecznością. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że zdalna praca wymaga jeszcze większej dbałości o skupienie. Wiąże się to z tym, że w domu nie brakuje przecież spraw, które potrafią rozpraszać. Trzeba więc zorganizować domowe biuro tak, by było nie tylko wygodne, ale też skutecznie chroniło przed tym, co może dekoncentrować – powiedziała. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej gabinet ulokować w miejscu, które będzie odseparowane od pozostałych części mieszkania. Obowiązkowe jest oczywiście wygodne biurko z odpowiednim fotelem i dobrym oświetleniem. Koniecznie trzeba pomyśleć o stworzeniu otoczenia sprzyjającego wideokonferencjom – powinno to być przyjazne i profesjonalne środowisko. Dobrym tłem okaże się biblioteczka wypełniona literaturą fachową. Książki świetnie potrafią wykreować atmosferę sprzyjającą świeżym pomysłom. Bez wątpienia pozytywnie wpływają też na wizerunek właściciela biura – dodała.

 

Kinga Smardz-Gawłowska, założycielka marki Borcas podkreśliła, że miłośnicy książek nie muszą ograniczać się co do swoich ulubionych tytułów. Regały w ofercie Borcas podkreślają skandynawski charakter każdego wnętrza i jednocześnie wpływają na uporządkowaną przestrzeń. To wiele miejsca do przechowywania książek, dekoracji oraz akcesoriów, które sprawią, że pomieszczenie nabierze indywidualnego charakteru. Regały z półkami można dowolnie konfigurować, dlatego nie musisz wybierać pomiędzy funkcjonalnością a designem. Niezależnie od tego, czy mają one znaleźć się w przestronnym salonie, czy może wypełnić mały kącik do relaksu, postaw na ponadczasowe drewno. Pomimo swoich gabarytów, udało nam się osiągnąć kompromis pomiędzy lekką konstrukcją a solidnym wykonaniem półek. Metal i drewno to nieodłączne połączenie, które jednocześnie dają efekt przytulnego wnętrza. Przyglądając się bliżej konstrukcji, można dojrzeć także idealne dopasowanie konkretnych elementów, a także dbałość o szczegóły. Regały dostępne są w różnych wariantach wykończeniowych, co daje wiele możliwości aranżacji – powiedziała.

 

TEKST: Diana Nachiło

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!