Produkty

Czy płytę meblową można pomalować i jaka jest alternatywa?

Łazienka w białej płycie meblowej.

Czy płytę meblową można pomalować i jaka jest alternatywa?

Planujesz remont mieszkania? Chcesz odnowić meble albo kupić nowe? Podpowiadamy, jak pomalować płytę meblową, aby przybrała wymarzony odcień, który świetnie wpisze się w zaplanowany wystrój wnętrza. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie się opłaca?

Można pomalować każdą płytę meblową, ale przygotowanie mebla do malowania i farby, którą można zmienić jego kolor, zależy od jej rodzaju. Na rynku meblarskim najpopularniejsza jest płyta MDF, czyli płyta pilśniowa o średniej twardości. Materiał jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Kluczowe znaczenie w trakcie malowania płyt meblowych ma okleina zewnętrzna z forniru lub laminatu. Fornir to cienka warstwa sprasowanego drewna o naturalnej fakturze. Laminatów (sztucznej okleiny) jest całe mnóstwo ‒ łatwo znajdziesz płyty meblowe laminowane we wszystkich kolorach tęczy i z tysiącami wzorów.

Jak odróżnić fornir od laminatu?

Należy po prostu umyć mebel. Jeżeli będzie wydzielał subtelny aromat drewna, to znaczy, że jest w całości pokryty fornirem. Nie martw się, jeżeli poczujesz charakterystyczny zapach lakieru do drewna, bo fornir zawsze zabezpiecza się poprzez lakierowanie. Inaczej jest z laminatem. Meble laminuje się najczęściej tylko z przodu, dlatego od strony ściany prawdopodobnie zobaczysz niezabezpieczoną płytę meblową. Poza tym laminat nie jest lakierowany. Fornir i laminat przypominający drewno różnią się fakturą. W przypadku tego pierwszego wyczuwalne są włókna i słoje drewna, z kolei laminat jest gładki.

Jak pomalować płytę meblową?

  1. Zabezpiecz miejsce, w którym będziesz malował płyty meblowe. Najlepiej wykorzystaj do tego grubą folię malarską, której nie uszkodzi przesuwanie ciężkiego mebla z płyty.
  2. Dokładnie umyj rozkręcony mebel, który chcesz przemalować. Pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń, tłuszczu i kurzu np. za pomocą wody z płynem do mycia naczyń. To niezwykle ważny etap, jeśli chcesz cieszyć się efektem przez długie lata. Farba do płyty meblowej będzie pewnie przylegać tylko wtedy, kiedy przed malowaniem powierzchnia będzie idealnie czysta. W przeciwnym razie może zacząć szybko odpryskiwać i łuszczyć, a Twoja praca pójdzie na marne.
  3. Zaszpachluj wszelkie ubytki, takie jak wgniecenia po przeprowadzce czy dziury po rączkach do szuflad, jeśli chcesz zmienić je na zupełnie inne. Sama farba nie zamaskuje ubytków, a wręcz przeciwnie ‒ sprawi, że jeszcze bardziej będą rzucać się w oczy. Szpachli nie będzie za to widać po przemalowaniu mebla. Najlepsza będzie szpachla z włóknem szklanym lub biała akrylowa do drewna.
  4. Po wyschnięciu szpachli chwyć w dłoń papier ścierny, którym zmatowisz powierzchnię płyty meblowej. W przypadku forniru niezwykle ważne jest, abyś pocierał płytę wzdłuż wyraźnych włókien drewna. Kiedy będziesz pocierał w poprzek, płyta się postrzępi, co zepsuje cały efekt malowania mebla. Do laminatu możesz używać papieru ściernego o grubości 180. Fornir lepiej przetrzeć delikatniejszym papierem o grubości co najmniej 220, najlepiej 240.
  5. Zabierz się za odpylanie i odtłuszczanie mebla. Przyda się duży pędzel albo zmiotka z szufelką, świetnie sprawdzi się również odkurzacz samochodowy, którym łatwo będzie Ci dokładnie odpylić każdy zakamarek. Pamiętaj, aby pył usunąć także z folii malarskiej. Do odtłuszczania możesz użyć np. octu, denaturatu, rozpuszczalnika lub benzyny ekstrakcyjnej. Osusz mebel i wywietrz pomieszczenie.
  6. Zadbaj o położenie podkładu, zwłaszcza jeśli sięgacz po farbę akrylową, które nie charakteryzuje się dobrą przyczepnością do laminatu. Chcesz wydobyć głębię wymarzonego koloru farby albo przemalowujesz mebel ciemny na bardzo jasny, np. biały? W takim wypadku użycie podkładu zmniejszy liczbę warstw farby, które trzeba będzie położyć dla doskonałego efektu. Podkład musi schnąć przez około 12 godzin.
  7. Na sam koniec połóż kilka warstwy farby, najlepiej 3 lub 4. Idealnym narzędziem są różnej wielkości wałki malarskie z gąbki i niewielki pędzelek do trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj, że przed położeniem kolejnej warstwy farby poprzednia musi wyschnąć, co trwa średnio 4 godziny. Do forniru najlepsze są lakiery rozpuszczalnikowe lub wodne do mebli albo wodorozcieńczalna emalia akrylowa do drewna. Z kolei meble z laminatu najlepiej pokryć farbą akrylową lub olejną. Pozostaw mebel na 24 godziny do całkowitego wyschnięcia i wywietrzenia.
  8. W zależności od rodzaju wybranej farby konieczne może być jeszcze pokrycie jej ochronną warstwą lakieru.

Czy w ogóle warto malować płytę meblową?

Wybór zależy tak naprawdę od Ciebie. Widzisz, że aby pomalować płytę meblową i mebla z niej wykonanego potrzebujesz co najmniej kilka dni, wymaga mnóstwa pracy i sporych nakładów finansowych. Poza tym efekt może nie być trwały, jeżeli niedokładnie oczyścisz płytę meblową. Bez podkładu albo przy zbyt małej liczbie warstw farby kolor na meblu może być inny niż ten wymarzony.

Właśnie dlatego warto zdecydować się jednak na zakup mebla z płyty w dokładnie takiej barwie czy z takim deseniem, o którym marzysz od dawna. Na rynku jest mnóstwo płyt meblowych pokrytych fornirem lub laminatem, z których tworzy się trwałe i piękne meble. Z łatwością znajdziesz te, które doskonale wpiszą się w Twoje oczekiwania i staną się funkcjonalną ozdobą Twojego domu.

Różne rodzaje płyty meblowej. Hurtownia Abler w Inowrocławiu. Czy warto pomalować płytę meblową

Wysokiej jakości płyty meblowe – np. z oferty Swiss Krono, lidera branży materiałów drewnopochodnych – to wyjątkowo szeroka gama barw i dekorów, które można wykorzystać w kontekście każdego typu wnętrza. W efekcie warto rozważyć, czy remont lub modernizacja nie powinien zakładać wymiany zabudowy meblowej na nową. Możliwości kolorystyczne, jakie ma gama płyt meblowych Swiss Krono – sprawdzisz ją na Abler.pl – daje szczególne możliwości aranżacji wnętrza w oparciu o wysokiej jakości materiał.

Hurtownie Abler znajdują się w Inowrocławiu (na zdjęciu), Toruniu, Bydgoszczy, Brodnicy, Płocku, Kaliszu i Słupsku. 

Czytaj więcej o firmie Abler na portalu BIZNES.meble.pl