Część 2 z nowej porcji dobrych porad od LECTRY
Celem jest pewność, że każdy projekt wybrany do produkcji będzie technicznie wykonalny i finansowo opłacalny. Koncepcja „Projektowania z uwzględnieniem kosztów produkcji”, jak sama nazwa wskazuje polega na projektowaniu mebli tak, aby koszt produkcji był optymalny. Ułatwia to kontrolę marży w całym procesie, od etapu projektu po etap produkcji.
Poniższe przykładowe pytania pozwalają w prosty sposób przewidzieć i ograniczyć ewentualne koszty, jak również pomagają utrzymać rentowność:
- „Jak dizajn danego produktu wpływa na jego rentowność i jaka jest optymalna relacja pomiędzy dizajnem a rentownością?”
- „Jak możemy ograniczyć czas potrzebny na rozwój produktu i zużycie materiału?”
- „Jak możemy skrócić cykl akceptacji projektu dla minimalizacji kosztów?”
- „Jak możemy ograniczyć liczbę fizycznych prototypów?”
Ponadto pytania te pomogą zidentyfikować obszary, w których można dokonać znacznej redukcji kosztów, takie jak prototypowanie. Każdy fizyczny prototyp kosztuje 3 do 5 razy więcej niż koszt wytworzonej produktu końcowego i zwykle każdy nowy model wymaga od 3 do 8 prototypów.
To dlatego myślące przyszłościowo firmy coraz częściej wykorzystują możliwości wirtualnego prototypowania 3D, aby umożliwić projektantom ocenę zależności kosztów i wykonalności projektu od zastosowanego materiału i dizajnu. Mogą przeanalizować wiele alternatywnych wariantów, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym, jak i kosztowym, zmieniając na przykład wymiary produktu, linie cięcia lub dizajn oraz stosując standardowe elementy w celu redukcji kosztów.
Wszystkie te czynniki wpływają na marże, dlatego przewidywanie ich konsekwencji kosztowych na etapie projektowania daje praktyczne wskazówki dla podjęcia trafnych decyzji, w ten sposób do produkcji przekazywane będą tylko najbardziej opłacalne modele.
Opracowanie prototypu za pomocą rozwiązania DesignConcept firmy Lectra zajmuje zaledwie połowę czasu potrzebnego do wykonania go ręcznie. Korzystając z wirtualnego prototypu można następnie bardzo szybko opracować inny produkt z tego samego asortymentu, na przykład model kanapy dwuosobowej może zostać użyty do opracowania fotela lub kanapy trzyosobowej.
Poza tym, możliwość eksperymentowania w środowisku wirtualnym ułatwia zespołowi przygotowującemu prototyp jego poprawne wykonanie już za pierwszym razem, bez konieczności późniejszych poprawek.
Ponadto dla zapewnienia właściwej relacji kosztu produktu do jego wartości, kilka osób może równoczesne pracować nad prototypowaniem i kosztorysowaniem jednego projektu co umożliwia wcześniejsze i dokładniejsze prognozowane zużycia materiału, dając rzeczywistą przewagę konkurencyjną przy odpowiadaniu na zapytania przetargowe lub zakupie surowców.
DesignConcept Furniture to rozwiązanie firmy Lectra do projektowania, wyceny kosztów, prototypowania i opracowywania modeli mebli tapicerowanych.
„Liczba prototypów, które opracowujemy obecnie, może różnić się w zależności do projektu. Dzięki zaawansowanej technologii dążymy do zmniejszenia tej liczby do jednego fizycznego prototypu przed zatwierdzeniem dla każdego produktu.”
Glenn Khahn
Zastępca dyrektora ds. produkcji
Klaussner Home Furnishings, Stany Zjednoczone
SKRÓT FAKTÓW
Lectra pomogła już klientom w ograniczaniu kosztów prototypowania o 20%.
Ciąg dalszy dobrych porad LECTRA już wkrótce - zapraszamy oczywiście na biznes.meble.pl
fot. LECTRA
mat. sponsorowany