Podziel się:

Co piąty Polak sprząta codziennie

26-06-2022
Do schowka
Jak sprzątają Polacy? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają najnowsze wyniki badań.

 

Czy Polacy lubią czystość? Wszystko wskazuje na to, że tak. Przeszło 4 na 10 Polaków sprząta swoje mieszkanie kilka razy w tygodniu, a co piąty nawet codziennie - wynika z najnowszego badania Batmaid. Niekoniecznie jednak robią to samodzielnie. Brak czasu, niechęć do sprzątania lub ograniczenia fizyczne to główne powody, dla których zleca się sprzątanie i wynajmuje odpowiednie osoby lub firmy.

 

Jak sprzątać dom, żeby zawsze było w nim czysto?


O zwyczajach Polaków związanych ze sprzątaniem mieszkań i domów, można się dowiedzieć z najnowszego międzynarodowego badania szwajcarskiej firmy Batmaid, zawodowo oferującej usługi czystości. W Polsce przeprowadzono je w lutym 2022 roku na grupie 2 tys. losowo wybranych pełnoletnich respondentów z całego kraju.


Jak często sprzątane jest twoje mieszkanie? - to jedno z pytań, które pojawiło się w badaniu. Najliczniejsza grupa - 42,8% badanych - odpowiedziała, że kilka razy w tygodniu, a 28,3% respondentów przyznało, że robi porządki raz na siedem dni. Te wyniki świadczą o tym, że Polacy lubią czystość, tym bardziej, że przeszło co piąty badany (22,9%) sprząta lub zamawia tę usługę nawet codziennie. Bałaganiarze też się jednak zdarzają, choć wśród Polaków jest ich stosunkowo niewielu: 2,4% badanych przyznało, że w ich miejscu zamieszkania sprząta się… rzadziej niż raz w miesiącu.


Porządki w mieszkaniu najczęściej zajmują około 2-2,5 godziny tygodniowo - tak to wygląda u prawie jednej trzeciej (30,3%) osób, które wzięły udział w sondażu. Co czwarty Polak poświęca na tę czynność nieco mniej czasu, bo tylko 1-1,5 godziny. Z kolei u co piątego badanego sprzątanie zajmuje 3-3,5 godziny, a u co dziesiątego 4-4,5 godziny. Zdarządają się mieszkania, które sprząta się ponad 8 godzin tygodniowo, ale stanowią one margines. Osoby, które tak bardzo dbają o porządek stanowią jedynie około 2% ankietowanych.

 

Jak sprzątają swoje mieszkania Polacy?


Respondentów nie zapytano o to, czy robią porządki samodzielnie, czy je zlecają. Wiadomo jednak, że wśród tych, którzy decydują się zamawiać usługę sprzątania swojego mieszkania, główną motywacją jest najczęściej niechęć do samodzielnego zajmowania się porządkami - przyczynę tę wskazało aż 36% badanych z tej grupy. Niewiele mniej (33,5%) zleca sprzątanie z powodu braku czasu. 2 na 10 Polaków z grupy korzystających z usług sprzątania robi tak, ponieważ barierą jest dla nich kwestia sprawności fizycznej. A co dziesiąta osoba biorąca udział w sondażu odpowiedziała, że po prostu woli zapłacić za tę pomoc.


Sprzątanie w mieszkaniu to ciężka i trudna praca, która, jak wynika z naszych badań pochłania przeciętnie kilka godzin tygodniowo. Wbrew pozorom, nie każdy też jest w stanie wykonać ją naprawdę dobrze. Polacy dostrzegają, że racjonalnym rozwiązaniem jest przekazanie tego zadania w ręce profesjonalistów, dzięki czemu można zyskać więcej czasu dla siebie, dla rodziny lub na inne obowiązki - komentuje Piotr Majdan, General Manager w Batmaid Polska.


Ci, którzy zatrudniają osoby do sprzątania, opierają się przy ich wyborze głównie na rekomendacjach znajomych, do których mają zaufanie - tak odpowiedziało 63% badanych. Mniej więcej co piąty (21%) sprawdza referencje, a 16% respondentów, wybierając kandydata do tej pracy zdaje się na własną intuicję i ocenę danej osoby lub firmy.

 

 

By otrzymywać od nas aktualne i wartościowe treści 

ZAPISZ SIĘ DO BEZPŁATNEGO NEWSLETTERA portalu www.biznes.meble.pl

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!