Podziel się:

Budowa domu – samodzielnie czy z ekipą pod klucz?

07-04-2021
Do schowka
Marzenie o własnych czterech kątach dotyczy wielu z nas – niektórzy zadowalają się mieszkaniem w bloku wielorodzinnym, inni nie wyobrażają sobie innego lokum niż własny dom z ogrodem. Dom jest inwestycją, na którą nie każdego stać, dlatego jego budowę można w znacznej części prowadzić samodzielnie lub zlecić to firmie, która zgodnie z ustaleniami zrealizuje ją „pod klucz”.

Po pierwsze projekt...

 

Budowa domu wcale nie zaczyna się od projektu, a raczej od przygotowania działki, na której ma w przyszłości stanąć dom. Dopiero w następnym kroku, gdy działka spełnia wszystkie wymagania, można przystąpić do tworzenia projektu lub zdecydować się na ofertę biur architektonicznych, dysponującymi gotowymi projektami różnego rodzaju domów. Gdy projekt zostanie wybrany, wszelkie formalności zostaną dopełnione, a poprawki do projektu zgłoszone i zatwierdzone, można dokonać wyboru w sprawie systemu budowy domu.

System gospodarczy czy budowa "pod klucz"?

 

Tutaj pojawiają się dwie opcje:

 

• budowa systemem gospodarczym – będziemy musieli samodzielnie zadbać o wykonanie kolejnych prac. Niezbędne będzie więc zatrudnienie ekip murarzy, tynkarzy, glazurników, elektryków, hydraulików itp. Należy także zapewnić sprzęt do pracy, co oznacza m.in. wynajem rusztowań, koparki, która wykona wykopy pod fundamenty i wielu innych narzędzi budowlanych oraz dopilnowywanie każdego z etapów budowy i wykończeń wnętrz,

 

• zlecenie budowy profesjonalnej firmie, która odda nam inwestycję w wersji „pod klucz” – dom będzie gotowy do zamieszkania, ale koszty takiego zlecenia są proporcjonalnie wyższe.

 

W wielu firmach realizujących budowę domów pod klucz jest możliwość zlecenia dodatkowych robót – m.in. zabudowy kuchni, montażu oświetlenia, budowy szaf wnękowych czy montażu niezbędnych sprzętów.

 

Dodatkowe prace w systemie budowy „pod klucz”

 

Przed podpisaniem umowy o budowę „pod klucz”, należy dokładnie przejrzeć ją, aby dowiedzieć się, jaki zakres robót przewidziany jest w ramach wykończenia wnętrza. Najczęściej to położenie podłóg, malowanie ścian, osadzenie drzwi wewnętrznych, instalowanie sanitariatów oraz mebli łazienkowych, zabudowa kuchni w postaci wybranych mebli i sprzętów AGD oraz szafy na wymiar w wybranym wzorze i kolorze.

 

Każdy etap budowy dokonywany przez firmę należy nadzorować ze względu na elementy wykończeniowe, które wybierane są przez inwestora. Warto sprawdzić, czy ustalone wcześniej szczegóły można zrealizować w takiej formie, jaka została zaproponowana, i czy wybór materiałów wykończeniowych odpowiada naszym wymogom.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Meble Polska - tylko...
Polska - Poznań
2021-05-24 | 2021-05-28
Eurogastro i WorldHotel...
Polska - Nadarzyn
2021-09-01 | 2021-09-03
Warsaw Home & Contract
Polska - Nadarzyn
2021-10-27 | 2021-10-30
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!