W majowym BIZNES.meble.pl jest co czytać
4 maja, 2023 2023-05-04 15:57W majowym BIZNES.meble.pl jest co czytać
Odpowiedzialność i otwartość na nowe wyzwania w branży meblarskiej to wiodące tematy najnowszego wydania BIZNES.meble.pl. Jest co czytać!
Za nami długi majowy weekend, przed nami dwa ważne dla branży meblarskiej, przemysłu drzewnego i maszynowego wydarzenia: interzum i Ligna. By być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., i surowców, warto sięgnąć po BIZNES.meble.pl, nr 5/2023. Zapewniamy, że jest co czytać.
Zaczynając od raportu, w którym podejmujemy temat odpowiedzialności w łańcuchach dostaw, przez wywiady – z Grzegorzem Kuleszą, dyrektorem zarządzający Pfleiderer Polska i prof. dr hab. inż. Jerzym Smardzewskim, Kierownikiem Pracowni Projektowania Mebli, Wydział Leśny i Technologii DrewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Krzysztofem Pelińskim, head of R&D Lab150, po cyberbezpieczeństwo i design społecznie odpowiedzialny – przeprowadzamy Was przez najważniejsze, najbardziej aktualne problemy i wyzwania branży meblarskiej. To od Was zależy, czy wybierzecie wydanie papierowe czy e-wydanie.
Zapraszamy do lektury!
Co czytać w nowym BIZNES.meble.pl?
Od redakcji
Felietony
Relacje
Wolny wybieg
„Na biednego nie trafiło”, czyli rzecz o zatorach płatniczych
Raport
Łańcuchy dostaw wciąż pod presją
Pandemia, wojna w Ukrainie, wzrost cen, a od 1 stycznia 2023 r. zmiany w niemieckim prawie, to największe wyzwania, z jakimi w ostatnim czasie mierzą się łańcuchy dostaw. Gdy jeden kryzys się nie kończy, a zaczyna się kolejny, pozostają dwie opcje: czekać i obserwować lub realizować nowe strategie w zakresie łańcuchów dostaw.
Branża
Wiadomości
Partnerstwo zamiast narzucania gotowych rozwiązań
Rozmowa z Grzegorzem Kuleszą, dyrektorem zarządzającym Pfleiderer Polska.
Jak, gdzie, kiedy i za ile Polacy kupują mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,?
Jakie meble wybierają Polacy? Gdzie i z jakich powodów kupują je najczęściej? Jak wygląda znajomość marek meblowych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących preferencji zakupowych Polaków dostarczają wyniki badania, które na zlecenie BIZNES.meble.pl zrealizowała agencja marketingowa Inquiry.
MIFF 2023 powraca po pandemii z rekordową sprzedażą
Międzynarodowe Targi Meblowe w Malezji (MIFF), największe targi branżowe w Azji Południowo-Wschodniej, powróciły w dniach 1-4 marca z przełomową sprzedażą, która osiągnęła 1,21 mld dolarów w 2023 roku. Rezultatem jest 19% wzrost w stosunku do szczytowego poziomu sprzed pandemii, który wyniósł 1,01 mld dolarów w 2019 r., z bezprecedensowym rekordem 673 wystawców i odwiedzających 136 narodowości.
Ogród miejscem spotkań
Powierzchnia wystawiennicza największego ogrodniczego wydarzenia na świecie – spoga+gafa 2023 – jest w pełni zarezerwowana. Globalny zasięg targów zielonego stylu życia w ogrodzie gwarantuje, że w dniach 18-20 czerwca w Kolonii dostawcy ze wszystkich kontynentów spotkają się z decydentami z branży i sklepów wielkopowierzchniowych.
Czas wyzwań dla polskiego meblarstwa
Rozmowa z prof. dr hab. inż. Jerzym Smardzewskim, Kierownikiem Pracowni Projektowania Mebli, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Powtarzanie jest matką wiedzy
Pani Anna Gąsiorowska w kwietniowym numerze BIZNES.meble.pl namawia: „Róbmy swoje – receptą na kryzys”. „Róbmy swoje – udoskonalając wszystko co się da w procesie od A do Z”. Tyle Pani Ania. Repetitio est mater studiorum.
Bezpieczni w przestrzeni cyfrowej
Jak zaznaczają eksperci, w minionym roku 7 na 10 firm z branży przemysłowej padało ofiarą ataków hakerskich. Od czego zacząć budowę cyberbezpieczeństwa?
Design
Wiadomości
Design bierze odpowiedzialność
Jak polscy projektanci rozumieją design społecznie odpowiedzialny? Jak go realizują?
Równowaga
Lokalne komponenty i rzemiosło wydają się kluczem do zrównoważonego projektowania i produkcji. Design szuka równowagi między funkcjonalnościąFunkcjonalność mebla – 1) Zespół cech mebla najlepiej odpowiadających potrzebom użytkownika osiągnięty poprzez m.in. dobór materiałów, wymiarów, ergonomicznych kształtów itp. Funkcjonalność mebla jest kryterium oceny poprawności rozwiązania konstrukcyjnego i zarazem estetycznego. 2) W języku potocznym słowo „funkcjonalność” oznacza wszystkie cechy przedmiotu, urządzenia, oprogramowania itp., które definiują możliwość zapewnienia określonych potrzeb w trakcie użytkowania. a szacunkiem dla najbliższego otoczenia i natury.
Trendy
Nowości
Temat wydania: ErgonomiaErgonomia – ergonomia (gr. εργον – praca’ i νομος – prawo) to jedna z najważniejszych reguł projektowania wnętrz, a także sprzętów użytkowych, w tym mebli. Wyraża dążenie do zwiększenia efektywności pracy przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów biologicznych: zmęczenia, dyskomfortu fizycznego i psychicznego, ryzyka wystąpienia wypadków lub pojawienia się różnych dolegliwości. Ergonomia w kuchni W latach 20. XX w. została opracowana i ekonomia
Ekonomia idzie za innowacją
Stawiając na innowacje zbliżamy się do celu, jakim jest bardziej ekonomiczny wymiar produkcji.
Kreatywna odpowiedzieć na potrzeby klientów
Rozmowa z Krzysztofem Pelińskim, head of R&D Lab150.
Chillout
Felietony
Na okładce: Grzegorz Kulesza, dyrektor zarządzający Pfleiderer Polska.