Newsroom

Produkcja w Niemczech mniejsza o 300 mln euro

1199441595

Produkcja w Niemczech mniejsza o 300 mln euro

Rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Europie zaburzyło funkcjonowanie przemysłu meblarskiego w Niemczech. Świadczą o tym wyniki naszych zachodnich sąsiadów.

Jak poinformowało B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego, według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, wartość produkcji sprzedanej mebli w kwietniu br. wyniosła 767,2 mln euro. W porównaniu do okresu sprzed 12 miesięcy wartość produkcji spadła o 238,9 mln euro, czyli o 24%. Z kolei w porównaniu do marca bieżącego roku wartość ta zmniejszyła się o 29%.

Wartość eksportu mebli z Niemiec w kwietniu br. wynosiła 288,5 mln euro. W porównaniu do kwietnia ub.r. omawiana wartość jest niższa o 180,7 mln euro (dynamika 0,61). W badanym okresie wartość eksportu z Niemiec do krajów Unii Europejskiej równa była 176,5 mln euro. Wobec kwietnia ub.r. omawiana wielkość jest niższa o 108,2 mln euro, zatem aż o 38%. Z kolei dla wartości eksportu poza Unię Europejską w kwietniu br. odnotowano spadek o 39% wobec analogicznego okresu roku poprzedzającego i stanowiła 112 mln euro – czytamy w opracowaniu przygotowanym przez B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego.

Jak podkreślają autorzy analizy, w kwietniu br. zatrudnienie w Niemczech zmniejszyło się o 2% w porównaniu do kwietnia ub.r. Natomiast wynagrodzenie brutto w Niemczech w kwietniu br. zmalało aż o 14% w porównaniu do kwietnia 2019 roku, z kolei w porównaniu do marca b.r. spadło o 12%.

W najbliższym czasie powinniśmy obserwować poprawę sytuacji, ponieważ w Niemczech od maja zostały poluzowane obostrzenia wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa, co przyczyniło się do powolnego odmrażania gospodarki Niemiec – konkludują autorzy opracowania przygotowanego przez B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego.