Newsroom

Nadszedł czas na rynek drewna poużytkowego

Czas na drewno poużytkowe - Forum drewna poużytkowego - patronat BIZNES.meble.pl.

Nadszedł czas na rynek drewna poużytkowego

Racjonalne wykorzystanie drewna poużytkowego, powiększa bazę surowcową, stając się cennym, alternatywnym źródłem drewna do ponownego wykorzystania między innymi w przemyśle meblarskim.

Wraz ze zwiększonym pozyskaniem i przemysłowym wykorzystaniem drewna, rośnie także ilość poużytkowych produktów drzewnych o zakończonym cyklu życia. Ponieważ drewno jest odnawialnym surowcem, to produkty z niego nie muszą trafiać do utylizacji, tylko mogą i są atrakcyjnym substytutem surowca drzewnego. Właśnie nadchodzi czas na drewno poużytkowe.

Organizowane przez powermeetings.eu w dniach 17-18 kwietnia 2023 w Warszawie Forum Drewna Poużytkowego to doskonała okazja do zaprezentowania sytuacji rynkowej, technologii, rynków zbytu oraz dyskusji nt. wykreowania rynku zbytu drewna poużytkowego, zorganizowania sprawnego systemu skupu i utylizacji drzewnych pozostałości poużytkowych.

Ekonomiczne i społeczne podejście do gospodarki materiałowej i energetycznej to dobra okazja do zaprezentowania technologii zagospodarowania drewna poużytkowego, sposobów jego pozyskiwania, transportu i przygotowania pod względem technicznym dla określonych procesów. Tylko nieliczne branże, głównie producenci płyt drewnopochodnych czy papiernie uzupełniają swoje potrzeby surowcowe, angażując się w proces odzysku drewna poużytkowego, tworząc zalążki sieci skupu i wstępnego zagospodarowania.

Już przed laty podjęto w ówczesnym Instytucie Technologii Drewna badania na temat oceny zasobów drewna poużytkowego, określenia wskaźników rotacji różnych wyrobów drzewnych i podaży takiego drewna. Niestety, nie spowodowało to zwiększenia racjonalnego gospodarowania zasobami surowca drzewnego, więc znacząco odbiegamy od standardów w Unii Europejskiej.

Podczas Forum – w jednym miejscu spotkają się przedstawiciele firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno poużytkowe, przemysłów: płytowego, meblowego, celulozowo-papierniczego, opakowaniowego, ale też producenci peletu i firm przetwarzających surowiec drzewny na cele energetyczne oraz firm dostarczających technologie i usługi dla przemysłu drzewnego, którym jednocześnie bliska jest zasada zrównoważonego rozwoju. Zabiorą też głos przedstawiciele środowisk naukowych i urzędów centralnych. Wszak przetwórstwo drewna poużytkowego  ma znaczenie społeczne, ale i biznesowe, gdyż w grę wchodzi wykorzystanie na różnorodne cele produkcyjne kilka mln m3 cennego, odnawialnego surowca.

Patronat medialny nad Forum objął BIZNES.meble.pl.

Dlaczego warto dołączyć do Forum Drewna Poużytkowego?

Forum stwarza doskonałą okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji biznesowych z przedstawicielami branży – którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie. 

Forum Drewna Poużytkowego 2023 to:

 • 2 dni konferencji – a w tym najważniejsze aktualności z branży, doświadczenia przedstawicieli rynku i dyskusja panelowa
 • warsztaty z obliczania śladu węglowego dla produktów drzewnych
 • 20 prelegentów – praktyków i ekspertów
 • znakomite grono uczestników – ekspertów reprezentujących wiele branż wykorzystujących drewno w działalności swojej firmy
 • kolacja networkingowa

Do udziału w FDP organizarorzy zapraszają przedstawicieli:

 • firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno poużytkowe
 • przemysłu: płytowego, meblowego, celulozowo-papierniczego, opakowaniowego, paletowego
 • firm / zakładów komunalnych zajmujących się odbiorem odpadów w tym drewna
 • poużytkowego od lokalnych społeczności
 • firm przetwarzających surowiec drzewny na cele energetyczne
 • firm dostarczających technologie i usługi dla przemysłu drzewnego
 • firm transportowych i logistycznych

Szczegóły i rejestracja są dostępne pod linkiem Forum Drewna Poużytkowego.

Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z organizatorem:

Jolanta Szczepaniak

tel.:   +48 22 740 67 80

e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu

www.powermeetings.eu