Newsroom

Koelnmesse świętuje 100-lecie otwierając Confex

Uroczystość z okazji 100-lecia Koelnmesse, przemówienie w imieniu kraju związkowego premiera Nadrenii Północnej -Westfalii - Hendrika Wüsta.

Koelnmesse świętuje 100-lecie otwierając Confex

Z okazji 100-lecia istnienia, Koelnmesse otwiera nową lokalizację kongresowo-eventową Confex z miejscem dla 6 200 gości, bezpośrednio przy dworcu kolejowym Cologne Messe/Deutz.

  • Najnowocześniejsze miejsce w sercu Europy z doskonałymi połączeniami komunikacyjnymi, otwierając Confex, podnosi poprzeczkę dla kongresów, targów i wydarzeń korporacyjnych.
  • Konrad Adenauer założył Koelnmesse w 1924 r., aby napędzać gospodarkę Zachodu i jako europejski projekt pokojowy.
  • Wśród 2 tys. gości na obchodach rocznicowych był Hendrik Wüst, premier Nadrenii Północnej-Westfalii, a ponadto wiele innych osobistości życia publicznego.

Z okazji 100-lecia Koelnmesse zorganizowało uroczyste otwarcie najnowocześniejszego centrum kongresowo-eventowego w Europie: Confex. Przełomowy pod względem technologicznym i środowiskowym budynek stwarza nowe możliwości dla innowacyjnych formatów wydarzeń w regionie. Po prawie trzech latach budowy, kluczowy element wartego miliard euro programu inwestycyjnego Koelnmesse 3.0 rusza zgodnie z harmonogramem.

Confex – centrum dla następnych pokoleń

Od 100 lat Koelnmesse jest centrum pomysłów i innowacji z całego świata. Confex zapewni tę szczególną pozycję następnemu pokoleniu – powiedział Hendrik Wüst z okazji otwarcia. – Życzeniem byłego burmistrza Kolonii i założyciela Koelnmesse, Konrada Adenauera, było, aby targi stały się miejscem spotkań – miejscem, które przyczynia się do porozumienia między narodami, między Niemcami i sąsiednimi krajami europejskimi. To prawdziwy sukces.

Wüst podkreślił również, że Koelnmesse jest dziś ważnym filarem Nadrenii Północnej-Westfalii jako lokalizacji biznesowej. Ponadto oferuje firmom z całego świata platformę do nawiązywania kontaktów i otwierania nowych rynków. Nie tylko generuje ekonomiczną wartość dodaną dla regionu, ale także trwale wzmacnia siłę innowacji i międzynarodową reputację Nadrenii Północnej-Westfalii. To wystarczający powód, aby złożyć serdeczne gratulacje z okazji tej wyjątkowej rocznicy – powiedział Wüst.

Trzy części i dwa poziomy konferencyjne

Centralnym punktem budynku o łącznej powierzchni 20.500 m2, jest Confex Hall. Hala ta może zostać podzielona na trzy części i może pomieścić 4.300 osób. Istnieją również dwa poziomy konferencyjne z 22 salami. Dzięki różnorodności rozmiarów od 27 do 205 m2, mogą być one wykorzystywane do szerokiej gamy formatów wydarzeń. Okoliczne wejścia do Confex Hall są bezpośrednio połączone z foyer. Ta skąpana w świetle przestrzeń oferuje dużo miejsca na przyjęcia, relaksujące przerwy, prezentacje i imprezy towarzyszące. Foyer prowadzi bezpośrednio na taras na świeżym powietrzu o powierzchni 5.600 m2, czyli Confex Plaza. Jako część jednego z największych centrów wystawienniczych na świecie, Confex jest także połączony z dodatkowymi, funkcjonalnie elastycznymi przestrzeniami. To oznacza, że w razie potrzeby można zwiększyć jego powierzchnię.

Confex został otwarty w 2024 r.
Confex. Fot. Ludolf Dahmen/Koelnmesse.

Wraz z nowym otwarciem, Koelnmesse wypełnia lukę, która istniała w naszej infrastrukturze targowej od dłuższego czasu. Jako szczególnie atrakcyjne miejsce na kongresy i wydarzenia hybrydowe dla ponad 6.000 gości, Confex przyciągnie do Kolonii zupełnie nowe wydarzenia i grupy docelowe. Właśnie dlatego miasto i państwo, jako udziałowcy, wsparli budowę Confex, nawet w trudnych czasach – mówiła Henriette Reker, burmistrz Kolonii i przewodnicząca rady nadzorczej Koelnmesse. Nowy trzypiętrowy budynek, który płynnie wtapia się w zespół istniejących budynków Koelnmesse, zaprojektowało biuro architektoniczne JSWD. Wraz z nową Halą 1, Confex tworzy strukturalną granicę między terenami targowymi w centrum miasta a parkiem Rheinpark na zachodzie.

Ukończony Confex, lokalizacja dla targów, kongresów i wydarzeń, to obiekt, który zapewnia decydujące wsparcie dla Koelnmesse – podkreślił Gerald Böse, CEO Koelnmesse.

Pierwsze wydarzenia w nowym centrum jeszcze tego lata

Nowe miejsce od samego początku cieszy się sukcesem rynkowym: Koelncongress, spółka zależna Koelnmesse i marketer Confex, ma już rezerwacje i zapytania do końca 2029 roku.

Confex będzie gospodarzem pierwszych wydarzeń już latem 2024 roku. Wielu organizatorów przyjeżdża do Kolonii po raz pierwszy – poinformował Ralf Nüsser, dyrektor generalny Koelncongress.

Od jesieni w Confex odbywać się będą również duże, wielodniowe wydarzenia, w tym Globalny Kongres Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego UFI w listopadzie 2024 r.

Nowy budynek jest również zgodny z zaangażowaniem Koelnmesse w zrównoważony rozwój. Confex otrzymał już wstępny certyfikat Platinum od Niemieckiej Rady Zrównoważonego Budownictwa (DGNB) na etapie budowy.

Architektura jest nie tylko sceną spotkań i komunikacji, ale sama w sobie jest wyrazem rozwoju społecznego i technologicznego – powiedział Jürgen Steffens z biura architektonicznego JSWD, odpowiedzialnego za projekt i ogólne planowanie.

Od 100 lat targi Koelnmesse są żywym centrum innowacji, handlu i współpracy międzynarodowej. Inicjatorem powstania targów był Konrad Adenauer w 1924 roku. To właśnie on położył podwaliny pod ich międzynarodowy sukces. Confex to nowy kamień milowy na tej ścieżce, która od dziesięciu dekad łączy firmy, ludzi i narody – podkreślił Gerald Böse.