Newsroom

MEBLE POLSKA bez zmian na szczycie

Dyrektor targów MEBLE POLSKA Józef Szyszka.

MEBLE POLSKA bez zmian na szczycie

To już pewne: najbliższe cztery edycje poznańskich targów MEBLE POLSKA poprowadzi dotychczasowy dyrektor Józef Szyszka.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez dyrektora targów MEBLE POLSKA, przyszłoroczna edycja miała być ostatnią, którą poprowadziłby Józef Szyszka. Jednak w ubiegłym tygodniu Zarząd Grupy MTP porozumiał się z dotychczasowym dyrektorem i najbliższe cztery edycje odbędą się pod jego kierownictwem.

Józef Szyszka pochodzi z Gołuchowa koło Kalisza. W Kaliszu uczęszczał do liceum, studiował natomiast w Poznaniu, i w Poznaniu, po studiach zamieszkał. Zawodową karierę rozpoczął od jednej z przemysłowych ikon stolicy Wielkopolski – Zakładów Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego. Pracował tam w biurze handlu zagranicznego.

Józef Szyszka: 30 lat w branży

Z branżą meblarską Józef Szyszka związał się na początku lat 90., kiedy to rozpoczął pracę w IKEA. Niespełna rok później trafił do niemieckiego holdingu meblowego Welle. Polskim przedstawicielem Welle była najpierw spółka Rondo, później – Welle Meble. Józef Szyszka został w niej dyrektorem oraz prokurentem. Początkowo firma zajmowała się wprowadzaniem na rynek polski produktów oferowanych przez Welle – były to meble tapicerowane produkowane przez spółkę Christianapol z Łowynia. Z czasem zaczęła też sprowadzać meble skrzyniowe.

Później przez krótki czas pracował dla Grupy Polskich Kupców Meblowych jako dyrektor handlowy GPKM. Równolegle pojawiła się propozycja z Międzynarodowych Targów Poznańskich i w taki sposób w 2002 r. Józef Szyszka związał się z MTP.

W strukturze MTP funkcjonowały wtedy jeszcze Zespoły Organizacji Targów, które przygotowywały targi, najczęściej w obrębie tej samej branży. Był to moment, kiedy Targi zaczęły wewnętrzną reorganizację i restrukturyzację. MTP – mówiąc kolokwialnie – znały się na organizowaniu targów, ale nie na branży. Zaczęto szukać kogoś, kto zna branżę i kto by dobrze tę branżę obsłużył. Dyrektorów targów, przypisanych do poszczególnych imprez, wtedy jeszcze nie było. Byłem pierwszym takim dyrektorem – opowiadał kilka lat temu w wywiadzie dla miesięcznika BIZNES.meble.pl o początku swojej pracy w MTP Józef Szyszka. – Ale jestem daleki od przypisywania sobie siły sprawczej zmian, które nastąpiły później. Zgodnie z polityką firmy, zostałem przyjęty w momencie, w którym te zmiany się rozpoczęły, a firma była na nie podatna. Ja nie odkrywałem tu Ameryki. Dla firmy było oczywiste, że pewne rzeczy trzeba zmienić i do tych rzeczy trzeba dopasować ludzi, którzy potrafią to robić.

ZOBACZ TAKŻE: Zwiedzający jest królem na targach

Sukces targów MEBLE POLSKA

Pracę w MTP Józef Szyszka rozpoczął od prowadzenia targów Meble (później MEBLE POLSKA). Razem z „Meblami” organizował targi Kuchnia i Biuro. Prowadził też targi Domexpo, które następnie przekształciły się w Home Decor. W międzyczasie zorganizował targi dla branży łazienkowej Aquasan, a także Budma Interior, organizowane z targami „Meble” i „Home Decor”.

Od 2010 r. targi MEBLE POLSKA organizowane są w nowej, kontraktacyjnej formule, stając się – zwłaszcza dla licznych gości zagranicznych – wizytówką polskiego meblarstwa.