Newsroom

IKEA w szeregach Konfederacji Lewiatan

IKEA Retail w Polsce.

IKEA w szeregach Konfederacji Lewiatan

IKEA Retail jest już formalnym członkiem bezpośrednim Konfederacji Lewiatan. Na czym będzie polegała współpraca IKEA i Konfederacji?

Wcześniej, przez wiele lat, IKEA należała do różnych związków branżowych zrzeszonych w Lewiatanie. Od czerwca 2021 roku współpraca IKEA z Konfederacją Lewiatan ma być zintensyfikowana, a koncern zasila szeregi organizacji.

Jakim potencjałem dysponuje IKEA?

IKEA obecna jest na polskim rynku od 1961 roku – od momentu złożenia w fabryce w Radomsku pierwszego zamówienia na krzesła gięte, które weszły do oferty produktowej IKEA, mija w tym roku dokładnie 60 lat. Obecnie Polska zajmuje szczególne miejsce na globalnej mapie działalności IKEA. Prawie 20% światowej produkcji IKEA pochodzi z naszego kraju, a w całym łańcuchu wartości zatrudnionych jest ponad 16 tysięcy osób. Dodatkowe 75 tysięcy to pracownicy dostawców, z którymi IKEA współpracuje. IKEA Retail zarządza w Polsce dwunastoma sklepami IKEA i prowadzi ponad 70 Punktów Odbioru Zamówień IKEA.

ZOBACZ TAKŻE: 60 lat IKEA w Polsce – mapa sklepów i fabryk

IKEA konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju People and Planet Positive z 2012 r, dzięki której do 2030 roku chce stać się marką pozytywną dla klimatu i działającą w oparciu o model gospodarki o obiegu zamkniętym. Ambicją IKEA jest również inspirowanie i umożliwienie swoim klientom życia w bardziej zrównoważony sposób na co dzień.

Jakie obszary obejmuje współpraca IKEA z Konfederacją Lewiatan?

Bardzo się cieszymy, że podjęliśmy decyzję o dołączeniu do Konfederacji Lewiatan w roku, w którym IKEA świętuje 60 lat obecności na polskim rynku. Nasza dotychczasowa współpraca potwierdziła, że mamy zbieżne cele i widzimy wiele obszarów, w których możemy się nawzajem wspierać. Misją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Z pewnością poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, do czego konsekwentnie dąży Konfederacja Lewiatan, pomoże nam w realizacji tego celu w Polsce – mówi Anita Ryng, dyrektorka ds. Komunikacji IKEA Retail w Polsce.

Priorytetowe obszary współpracy pomiędzy IKEA Retail, a Konfederacją Lewiatan obejmują gospodarkę o obiegu zamkniętym, politykę klimatyczną, Europejski Zielony Ład oraz odnawialne źródła energii (OZE).

Polska jest również wyjątkowa dla IKEA pod względem inwestycji w OZE. To w Polsce IKEA posiada drugie największe po USA portfolio farm wiatrowych, w które zainwestowała blisko 1 mld zł. Te inwestycje przybliżają IKEA do realizacji globalnych celów.