Newsroom

Handel w Niemczech przed kolejnymi wyzwaniami

Elmar Duffner, prezes Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM) i CEO Vivonio Group. Fot. Materiały prasowe Vivon

Handel w Niemczech przed kolejnymi wyzwaniami

Branża meblarska domaga się utrzymania Click & Collect i Click & Meet. Niemieccy producenci mebli apelują do władz o możliwość robienia bezkontaktowych, mało ryzykownych zakupów.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

W Niemczech trwają obecnie konsultacje polityczne w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie przed zakażeniami oraz wprowadzenia hamulca bezpieczeństwa na terenie całego kraju.

W obliczu zbliżających się ważnych decyzji, wzywamy decydentów politycznych do uwzględnienia postępów poczynionych w ostatnich tygodniach w zakresie zakupów o niskim stopniu kontaktu i niskim ryzyku. Sprawdzone i ugruntowane możliwości bezkontaktowego odbioru zamówionych towarów w ramach rozwiązań Click & Collect muszą pozostać, chyba, że rosnąca liczba zachorowań umożliwi powszechne otwarcie handlu detalicznego. W wielkopowierzchniowym handlu detalicznym meblami należy nadal umożliwiać rezerwację indywidualnych spotkań konsultacyjnych (w ramach Click & Meet) z maksymalnie dwoma osobami na konsultacji i ścisłym przestrzeganiem ograniczeń powierzchni. Aktualny, negatywny test na koronawirusa może stanowić gwarancję dodatkowego bezpieczeństwa w tym zakresie – komentuje Elmar Duffner, prezes Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego VDM.

Niemcy mistrzami w… oszczędzaniu

Temat handlu detalicznego, nie tylko meblami, stał się szczególnie drażliwy, gdy okazało się, że nasi zachodni sąsiedzi przestali być skorzy do wydawania pieniędzy. Z najświeższych danych, którymi podzielił się Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW), wynika, że niemieccy konsumenci podczas trwającej od roku pandemii przeznaczyli na prywatne potrzeby średnio o co najmniej 1.250 euro mniej niż w roku przed kryzysem. Według raportu przygotowanego przez instytut badawczy odpowiada to łącznie spadkowi wydatków konsumenckich o 116 mld euro. Autorzy badania podkreślili, że w 2020 roku mieszkańcy Niemiec kupowali szczególnie mało nietrwałych dóbr konsumpcyjnych.

ZOBACZ TAKŻE: E-commerce w Niemczech

Jaka będzie cena lockdownu w Niemczech? Czy będzie to nokaut dla niemieckiego meblarstwa? Elmar Duffner jest zdania, że gdy dom zyskuje w czasie pandemii na znaczeniu, stając się bezpiecznym schronieniem, a potrzeby związane z wyposażeniem wnętrz nie mogą być zaspokojone przez kanały internetowe, to dostęp do sklepów meblowych musi pozostać otwarty dla konsumentów.

Bawaria, dla przykładu, dostosowała już odpowiednie rozporządzenie w tym zakresie – z rozwiązaniem Click & Meet (plus negatywny test na koronawirusa) w przypadku gdy 7-dniowy wskaźnik zachorowalności wynosi od 100 do 200 na 100 tys. osób i z możliwością Click & Collect w przypadku zachorowalności powyżej 200 na 100 tys. osób – informuje Elmar Duffner.