Newsroom

DREMA 2025 odpowiedzią na kryzys

Targi DREMA 2025 odbędą się w dniach 9-12 września w Poznaniu. Fot. Fotobueno.

DREMA 2025 odpowiedzią na kryzys

Firmom doskwierają wysokie ceny surowca drzewnego, kosztów pracy i energii elektrycznej, spadek zamówień i eksportu mebli oraz wyrobów z drewna, a także przerwy w łańcuchach dostaw. Jak radzić sobie z niestabilnością rynku i przetrwać w trudnych czasach? O tym już we wrześniu – podczas targów DREMA 2025 w Poznaniu – rozmawiać będą profesjonaliści.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Polska wciąż należy do grona wiodących na świecie eksporterów mebli. Konkurencja na rynku meblarskim jest jednak duża, zarówno ze strony producentów azjatyckich, jak i państw Europy Środkowo-Wschodniej. Przy rosnących kosztach produkcji utrzymanie silnej pozycji międzynarodowej polskiej branży meblarskiej wymaga od firm podjęcia wielu działań. Muszą one inwestować w rozwiązania, które pomogą zoptymalizować produkcję i zminimalizują jej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ostatnie miesiące nie były korzystnym czasem dla przemysłu drzewnego i meblarskiego. Odpowiedzią na te wyzwania będą prezentacje wystawców targów DREMA 2025.

Robotyzacja i automatyzacja w centrum uwagi

Najnowsze rozwiązania z zakresu robotyzacji i automatyzacji procesów technologicznych mogą znacząco obniżyć koszty produkcji. Pomogą usprawnić wydajność, jakość i zrównoważony rozwój obróbki drewna i produkcji mebli. Ekspozycja obejmować będzie zarówno automatyzację i cyfryzację procesów, robotyzację miejsc pracy, jak i zastosowanie nowych materiałów i technologii. Wszystko po to, aby docelowo zwiększyć rentowność firm branży drzewnej i meblarskiej.

41. DREMA z rekomendacją EUMABOIS

Targi DREMA 2025 ponownie znalazły się jako jedyne wydarzenie organizowane w Polsce na liście 7 światowych wystaw rekomendowanych przez EUMABOIS – Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 41. Ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja potwierdziła wyjątkową pozycję i rolę targów w wyznaczaniu kierunków rozwoju branży. Swoją ofertę przedstawiło w Poznaniu około 400 firm i marek z 17 krajów. Na stoiskach zaprezentowały one mnóstwo zaawansowanych nowości technologicznych i rynkowych premier, których wdrożenie poprawi wydajność i jakość produkcji. Ekspozycja o powierzchni 20.500 m2 (wzrost o 23%) przyciągnęła szerokie grono ponad 11 tys. profesjonalistów z sektora obróbki drewna i produkcji mebli. Wśród zwiedzających znaleźli się przedstawiciele 32 krajów, w tym liczna reprezentacja specjalistów z państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Równie dobrze zapowiada się tegoroczna edycja. Od 9 do 12 września 2025 r. najnowsze technologie dla przemysłu drzewnego i meblarskiego ponownie wypełnią hale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Choć do rozpoczęcia targów DREMA zostało jeszcze ponad pół roku, lista firm zainteresowanych uczestnictwem jest już bardzo długa. Na targach obecna będzie liczna reprezentacja kluczowych firm sektora innowacji. Zapewni to szeroką prezentację maszyn i urządzeń do obróbki drewna. Na kompleksową ofertę zaopatrzenia (od surowców, przez materiały, komponenty, technologie, po maszyny i narzędzia) mogą liczyć producenci mebli.

Dobry program na trudny czas

Premiery rynkowe i nowości branżowe to tylko jeden z czynników decydujących o udziale w targach DREMA. Coraz częściej magnesem przyciągającym do Poznania wszystkich entuzjastów nowoczesnych technologii jest program wydarzeń towarzyszących, będący uzupełnieniem innowacyjnej ekspozycji. W tym roku znajdzie się w nim wiele praktycznej wiedzy dotyczącej automatyzacji i robotyzacji procesów. Nie zabraknie informacji na temat transformacji cyfrowej oraz sposobów na ciągłość produkcji w nieprzewidywalnych czasach. Eksperci wskażą nie tylko trendy i optymalne kierunki zmian, ale doradzą także jak je skutecznie wdrożyć.

Przedstawicieli sektora drzewnego z pewnością zainteresuje Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. To międzynarodowa konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, która podejmuje tematy związane z zagrożeniami i wyzwaniami dla przemysłu drzewnego w Polsce i na świecie. Z kolei o tym, dokąd zmierza sektor meblarski i jak się przygotować na nowe zjawiska gospodarcze, opowiedzą specjaliści z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli podczas Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. OIGPM przygotowuje również kolejne już Spotkanie Kobiet związanych z branżą meblarską.

Forum Technologów

Kontynuowany będzie także cykl wykładów Forum Technologów. Pierwsza edycja odbyła się w 2024 roku i spotkała się ze sporym zainteresowaniem uczestników. Wydarzenie to przeznaczone jest dla technologów przemysłów drzewnego i meblarskiego. Tematyka prelekcji związana będzie głównie związana z robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych. Sam udział w forum to nie tylko okazja do zdobycia najnowszej, specjalistycznej wiedzy, ale także do wymiany doświadczeń w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii.

Nowinki, które będą tematem Forum Technologów, będzie można od razu na miejscu zobaczyć w działaniu w ramach Fabryki Mebli na Żywo – DREMA DZIECIOM, czyli pokazów live najnowszych technologii produkcji mebli/wyrobów z drewna z zastosowaniem polskich maszyn. Fabryka przy okazji wyprodukuje meble dziecięce na cele charytatywne.

Międzynarodowe targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędą się w dniach 9-12 września 2025 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej informacji na stronie targów DREMA.