Newsroom

Czy stal zablokuje rozwój robotów?

Titan the Robot

Czy stal zablokuje rozwój robotów?

Prognozy dla Niemiec mówią, że automatyka i robotyka odnotują w 2021 roku kilkunastoprocentowy wzrost. Cel jest znany, główna przeszkoda też – problemy z surowcami i komponentami.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Jak mówią prognozy największego stowarzyszenia inżynierii mechanicznej w Europie (VDMA), automatyka i robotyka wykazują obecnie tendencje wzrostowe. Z prognozy stowarzyszenia VDMA Robotics + Automation Association wynika, że obie te branże wygenerują w 2021 roku obroty w wysokości 13,4 mld euro, co oznacza wzrost o 11%.

Optymalizacja procesów, automatyzacja, personalizacja produktu – to obecnie gorące tematy nie tylko w branży meblarskiej i przemyśle drzewnym. Dokonywanie właściwych wyborów w zakresie Przemysłu 4.0 może mieć kluczowe znaczenie na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach międzynarodowych, w szczególności dla firm zaangażowanych w wysoko wyspecjalizowane operacje obróbki drewna. Większa otwartość na nowe technologie powinna przynieść korzyści dla wszystkich rynkowych graczy, bez względu na to, czy są to duże przedsiębiorstwa, czy stolarze.

Automatyka i robotyka: prognozy rozwoju

Strategie zielonych technologii są ważnym czynnikiem napędzającym ożywienie gospodarcze. Oceniając pod tym kątem rok 2020, należy pamiętać o wpływie pandemii, chociaż spadek sprzedaży o minus 18% był mniejszy niż pierwotnie oczekiwano.

ZOBACZ TAKŻE: Przemysł maszynowy zmienia prognozy

Prognoza na bieżący rok wskazuje na silne ożywienie i oznacza pozytywny punkt zwrotny dla branży – mówi Wilfried Eberhardt, przewodniczący VDMA Robotics Automation. – Formularze zamówień szybko się zapełniają. Jeszcze lepsze wyniki sprzedaży będą możliwe do osiągnięcia, jeśli uda się przezwyciężyć wąskie gardła w dostawach kluczowych komponentów. Perspektywy na rok 2022 są znakomite, ponieważ rozpoczynające się obecnie kompleksowe projekty będą fakturowane z opóźnieniem. Przy obecnej dynamice są duże szanse, że już w przyszłym roku osiągniemy – lub nawet przekroczymy – rekordowy wynik z 2018 roku – dodaje Eberhardt.

W odniesieniu do wąskich gardeł w dostawach surowców i komponentów, Ulrich Ackermann, szef departamentu handlu zagranicznego VDMA, tak skomentował wyniki szczytu UE-USA, który odbył się przed kilkoma dniami: Niestety, partnerzy transatlantyccy nie byli na tyle odważni, by znaleźć szybkie porozumienie w sprawie karnych ceł na stal i aluminium. Zniesienie ceł na produkty przemysłowe i wzajemne uznawanie ocen zgodności nie są obecnie na porządku dziennym, a sama eliminacja doprowadziłaby do oszczędności rzędu 850 milionów euro rocznie w transatlantyckim sektorze budowy maszyn i instalacji. Dlatego UE nie powinna tu ustępować i dalej naciskać na zniesienie ceł.

ZOBACZ TAKŻE: Są już skutki braku surowców do produkcji mebli

Automatyka i robotyka charakteryzują się silnym, niewykorzystanym popytem. Inwestycje, które zostały odłożone w czasie pandemii, teraz zapełniają portfele zamówień. Również transformacja w kierunku neutralności klimatycznej i zrównoważonego wykorzystania zasobów generuje nowe przedsięwzięcia. To wszystko sprawia, że automatyka i robotyka będą coraz częściej dostarczać przemysłowi kluczowych technologii.