Newsroom

Branża meblarska wizytówką Warmii i Mazur

Branża meblarska wizytówką Warmii i Mazur.

Branża meblarska wizytówką Warmii i Mazur

Jedną z inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur jest „Drewno i meblarstwo”. Region koncentruje się na jej rozwoju, wspierając przewagę konkurencyjną firm zajmujących się obróbką drewna, działających na terenie województwa warmińsko-marskiego.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, region ma doskonałe warunki naturalne, by rozwijać tę specjalizacje. Lasy stanowią aż 30% powierzchni województwa, a drzewa są tu nie tylko elementem krajobrazu, ale też źródłem wysokiej jakości surowca dla producentów z branż drzewnej i meblarskiej. Władze Warmii i Mazur doceniają ten potencjał, dlatego regionalna gospodarka leśna jest prowadzona w proekologiczny i zrównoważony sposób, a przedsiębiorcy mają tu doskonałe warunki do prowadzenia interesów związanych z tym surowcem.

Przykładowe elementy specjalizacji „Drewno i meblarstwo” to:

  1. Produkcja mebli (produkcja mebli biurowych, sklepowych, kuchennych, produkcja akcesoriów meblowych, tapicerstwo meblowe, produkcja klejów, produkcja materiałów, produkcja wyrobów i tworzyw sztucznych, produkcja maszyn, produkcja szkła),
  2. Przetwórstwo i sprzedaż drewna (produkcja wyrobów tartacznych, produkcja desek budowlanych, podłogowych, konstrukcji dachowych itp., produkcja arkuszy fornirowych, leśnictwo i pozyskanie drewna, sprzedaż drewna),
  3. Sprzedaż produktów drzewno-meblarskich (sprzedaż mebli, sprzedaż okien i drzwi drewnianych, sprzedaż rolet i zamków do drzwi, montaż systemów antywłamaniowych),
  4. Produkcja innych wyrobów stolarskich (produkcja elementów drewnianych do ogrodów, usługi stolarskie, stolarka otworowa oraz produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej),
  5. Usługi projektowe (projektowanie mebli, aranżacja wnętrz),
  6. Naprawa i konserwacja (konserwacja elementów drewnianych, renowacja mebli, naprawa zamków),
  7. Nauka i IOB (wydziały, instytuty i laboratoria na uczelniach i JBR-ach, klastry meblarskie, edukacja zawodowa).

Dynamicznie rozwijająca się branża meblarska ma wpływ na zatrudnienie mieszkańców w tym sektorze, wzmacnia też pozycję województwa na rynkach krajowych i zagranicznych. Władze regionu od lat wspierają przedsiębiorców działających w ramach gałęzi przemysłu zajmującej się obróbką drewna m.in. organizując specjalistyczne konferencje. Biorą w nich udział eksperci, przedstawiciele świata biznesu oraz naukowcy polscy i zagraniczni, a także przedstawiciele przedsiębiorców z regionu.

Aby zwiększać konkurencyjność i innowacyjność firm wpisujących się w inteligentne specjalizacje, władze województwa pomagają w budowaniu zaangażowania i współpracy przedsiębiorstw z Warmii i Mazur. Jak wynika z danych zebranych przez Urząd Marszałkowski, mimo ostatnich trudnych z powodu pandemii lat sytuacja specjalizacji „Drewno i meblarstwo” była dość stabilna: w porównaniu z rokiem 2020, w 2021 roku odnotowano duży wzrost eksportu – ponad 25%, znaczny wzrost zatrudnienia – ponad 4,7%, co w naszym regionie ma kolosalne znacznie oraz umiarkowany wzrost wartości dodanej brutto – +1,7 p.p. – mówi Miron Sycz, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Siła i potencjał branży na terenie Warmii i Mazur

Obraz branży drzewnej w regionie jest różnorodny. Tworzą go nie tylko duże koncerny, ale przede wszystkim małe i średnie firmy rodzinne – producenci tarcicy, podłóg drewnianych, palet i płyt wiórowych i pilśniowych, wyposażenia ogrodów, tartaki, firmy papiernicze i stolarskie oraz zakłady meblarskie. Małe i średnie przedsiębiorstwa z dużą łatwością mogą dostosowywać swoje oferty do potrzeb różnych podmiotów przy zachowaniu konkurencyjności cenowej, a przede wszystkim przy zachowaniu wysokiej jakości. Te firmy cechuje wyjątkowe zaangażowanie w pracę i dbałość o każdy szczegół. W rodzinnych biznesach wiedza i tradycja metod wytwarzania jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Warmia i Mazury posiadają najwyższy wskaźnik koncentracji producentów mebli w Europie. Wytwórcy korzystający z zasobów drzewnych województwa mają znaczący udział w krajowej gospodarce. Region nie tylko dostarcza surowców i półproduktów – zlokalizowane są tu także fabryki wytwarzające produkty finalne – meble. Na terenie województwa działa około 1,1 tys. firm, zatrudniających ponad 12,6 tys. osób, a roczna wartość produkcji to aż 4 mld złotych*.

Przedsiębiorców z regionu cechuje ogromne doświadczenie i poszanowanie dla tradycyjnych metod produkcyjnych, przy jednoczesnej modernizacji i optymalizacji technik przerobu. Ich wiedza łączy się z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Nie bez znaczenia pozostaje także poszanowanie środowiska naturalnego na wszystkich etapach produkcji, które jest możliwe dzięki wsparciu instytucji naukowych. Dodatkowo specjaliści są nastawieni na ciągłe doskonalenie umiejętności – stale podnoszą swoje kwalifikacje, dostosowując się do najwyższych wymagań w zakresie jakości i efektywności. Zaletą regionu jest również wykwalifikowana kadra pracownicza. Jeśli przedsiębiorca jest zainteresowany rozpoczęciem swojej działalności w branży drzewnej czy meblarskiej, to na Warmii i Mazurach ma do tego wyjątkowo sprzyjające okoliczności.

Meble flagowym towarem eksportowym

Wielu producentów z sektora drzewnego i meblarskiego zwraca uwagę na świetną jakość samego surowca, która jest atutem nie tylko dla krajowych, ale też zagranicznych kontrahentów.

Czynnikami potwierdzającymi sukcesywny wzrost tej branży są:

  • wysokie wartości eksportowanych towarów,
  • polepszające się obroty sprzedaży
  • coraz częstsze wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań.

Meble i wyroby z drewna z Warmii i Mazur są wysyłane do ponad 60 krajów świata – od Chin, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubaju, przez Unię Europejską aż po USA.

Osoby zainteresowane sprzedażą swoich towarów za granice mogą liczyć na wsparcie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rolą specjalistów z COIE jest zapewnienie profesjonalnej obsługi poprzez doradztwo w przygotowaniu inwestycji oraz nawiązywaniu kontaktów z partnerami gospodarczymi. Eksperci z COIE ściśle współpracują z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz zagranicznymi biurami handlowymi na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Ranking producentów mebli

Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego z biznesem przedsiębiorcy mogą aktualizować swoje informacje o narzędziach eksportowych dla branży drzewnej oraz metodach pozyskiwania zagranicznych kontrahentów, a także liczyć na pomoc w interpretacji międzynarodowych i krajowych przepisów prawnych związanych z eksportem towarów.

Konkurencyjność Warmii i Mazur

Produkty wykonywane na Warmii i Mazurach cechuje wysoka jakość. Charakteryzują je nie tylko solidność, ale też design dopasowany do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Wyroby drzewne z województwa warmińsko-mazurskiego nie ustępują jakością produktom wytwarzanym przez zachodnią konkurencję.

Obecnie panuje trend na zindywidualizowany wystrój wnętrz, a od firm zajmujących się przerobem drewna wymaga się dużej elastyczności i możliwości dostosowania się do wymagań klienta, a zapewnić to mogą właśnie przedsiębiorstwa pochodzące z Warmii i Mazur. Ci, którym zależy na tym, żeby się wyróżnić chętnie wybierają meble, które można określić mianem sztuki użytkowej projektowanej i wykonywanej przez lokalne przedsiębiorstwa. Mimo iż wyposażenie wnętrz produktami z sieciowych gigantów jest wciąż popularne, wiele osób starannie dobiera meble, którymi urządza swoją przestrzeń – domy, biura, gabinety. Nie bez znaczenia pozostaje również moda na produkty regionalne, wykonane z pasją i pomysłowością lokalnych stolarzy i rzemieślników. Rynkiem zbytu dla branży drzewnej i meblarskiej są również szkutnie i firmy zajmujące się wyposażeniem jachtów oraz łodzi motorowerowych.

Perspektywy przedsiębiorstw zajmujących się drewnem na Warmii i Mazurach są bardzo szerokie, nie tylko w kontekście pozyskiwania i obrabiania surowca, ale też eksportu. Poza silnymi i ugruntowanymi w regionie firmami, które od lat osiągają świetne wyniki sprzedażowe, nie brakuje przestrzeni dla powstawania kolejnych przedsiębiorstw. Popyt na drewno i wyroby z drewna stale rośnie, co sprawia, że surowiec ten staje się coraz cenniejszy. Stała współpraca biznesu z władzami województwa przy udziale przedstawicieli świata nauki oraz otoczenia biznesu może okazać się wyjątkowo atrakcyjną perspektywą dla osób chcących rozwinąć swoją firmę z branży drzewnej.

* Specjalizacje regionu Warmii i Mazur – „Drewno i meblarstwo”.

Źródło: na podstawie materiału prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego (27.01.2023)