Newsroom

Branża meblarska solidarna z Ukrainą

pomoc dla uchodźców z Ukrainy z branży meblarskiej

Branża meblarska solidarna z Ukrainą

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli apeluje do branży o wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Pomoc jest bardzo pilnie potrzebna.

OIGPM zwraca się do całej branży meblarskiej o pomoc w zakresie wyposażenia miejsc, w których uchodźcy i uchodźczynie z objętej wojną Ukrainy znajdą schronienie. Izba koordynuje też akcję pomocową dla uchodźców.

ZOBACZ TAKŻE: Rynek mebli w cieniu wojny

Treść listu, który skierował do polskich firm meblarskich Piotr Wójcik, wiceprezes OIGPM, prezes Zarządu Meble Wójcik, publikujemy poniżej:

Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

nieuzasadniona i brutalna agresja Rosji na Ukrainę zmieniła i będzie zmieniać otaczający nas świat. Ale przede wszystkim wpłynęła na życie milionów obywateli Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, uciekając przed konsekwencjami wojny. Już kilkaset tysięcy uchodźców jest w Polsce i z każdym dniem napływają kolejne ich fale. To przede wszystkim kobiety z dziećmi, które potrzebują natychmiastowej pomocy.

Powstaje wiele miejsc, gdzie uchodźcy choćby przejściowo mogą znaleźć schronienie, ale brakuje tam często podstawowego wyposażenia – materacy, pościeli, stołów, stolików, krzeseł, prostych łóżek lub łóżek polowych.

Jednym z pilnie potrzebujących miejsc jest powstające Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu dla 400-500 osób (w pierwszym etapie). Również władze miasta Warszawy apelują o pomoc w wyposażeniu miejsc noclegowych, gdyż to właśnie tam zmierza największa fala uchodźców. Już zaczyna brakować miejsca i muszą powstawać kolejne punkty.

Apeluję do całej branży meblarskiej o pomoc w tym zakresie i przesyłanie informacji, która firma jest w stanie wesprzeć organizacje pomocowe. Do tego celu OIGPM przygotowała załączony prosty formularz, który prosimy uzupełnić i odesłać zwrotnie na adresy: joanna.gruszczynska@oigpm.org.pl i paulina.swiezek@oigpm.org.pl. Postaramy się skoordynować akcję pomocową i łączyć wnioskujące o pomoc organizacje z Waszymi firmami.

Mam świadomość, że dziś większość firm z naszej branży aktywnie wspiera różnorakie akcje pomocy dla Ukrainy. W imieniu OIGPM za wszystkie te działania serdecznie dziękuję. Wiemy, że każda firma może przekazać nieodpłatnie tylko ograniczoną ilość mebli lub innych produktów, a potrzeby w całej Polsce są ogromne i będą rosły. Dlatego w formularzu jest miejsce na określenie ceny, po jakiej organizacje pomocowe (fundacje, samorządy, instytucje państwowe, inne firmy) mogłyby zakupić od Was niezbędne produkty, kiedy nie będą dostępne bezpłatnie.

Prosimy o Wasze wsparcie i jeszcze szerszą pomoc, szczególnie, że jest ona potrzebna bardzo pilnie.

Z pozdrowieniami,
Piotr Wójcik, wiceprezes OIGPM, prezes Zarządu Meble Wójcik