Newsroom

Agata i Forte we wspólnym projekcie

sieć Salonów Agata i Fabryki Mebli Forte łączą siły we wspólnym projekcie

Agata i Forte we wspólnym projekcie

Sieć Agata i Fabryki Mebli Forte połączyły siły, by realizować proekologiczny projekt. Na zainicjowanym przez firmy rozwiązaniu mają skorzystać i klienci, i środowisko naturalne.

Jak poinformowała sieć Agata, klienci salonów Agata z Warszawy i Białegostoku jako pierwsi skorzystają z możliwości bezpłatnego oddania swoich starych mebli do recyklingu, przy zamówieniu nowych kolekcji pochodzących z Fabryk Mebli Forte – producenta współpracującego z popularną siecią meblową. Wprowadzeniu rozwiązania pod nazwą „Bądź eko! Oddaj stare meble do recyklingu” przyświecają troska o środowisko naturalne oraz dbałość o wygodę klientów.

Odbiorą stare meble i dadzą im drugie życie

Na czym polega proekologiczny projekt Salonów Agata i Forte? Klienci zyskują możliwość zamówienia z dostawą do domu mebli producenta, z jednoczesną opcją przekazania – do recyklingu – starych elementów wyposażenia wnętrz. Niepotrzebne meble, w zależności od preferencji klienta, mogą zostać odebrane tym samym samochodem dostawczym, który wcześniej przywiezie towar z Salonu Agata – pozwoli to m.in. na ograniczenie emisji spalin, jak również na rozwiązanie odwiecznego problemu klientów sklepów meblowych, związanego z pozbywaniem się starych sprzętów. Projekt na razie został uruchomiony w trzech punktach sprzedaży (Warszawa – Targówek i Okęcie, Białystok) z początkiem sierpnia.

Przy nawiązywaniu współpracy z Forte w zakresie odbioru mebli od klientów przyświecała nam idea stworzenia oferty przyjaznej konsumentom i środowisku naturalnemu. Przyjęliśmy rozwiązanie będące odpowiedzią na konieczność sprostania wyzwaniu zrównoważonego rozwoju. Postęp naszego biznesu to jedno, jednak w parze z nim może iść troska o gospodarowanie odpadami z myślą o przyszłości – wyjaśnia Angelika Anusiewicz-Bochenek, zastępca dyrektora ds. marketingu w Agata, lider projektu z ramienia marki.

Meble do odzysku


Do odbioru i późniejszego recyklingu kwalifikują się wszystkie meble wykonane z drewna bądź materiałów drewnopochodnych – a więc np. komody, regały, witryny, meblościanki, półki, szafy, stoliki, biurka, krzesła czy szafki RTV. Klienci sieci Agata mogą przekazać do recyklingu dowolną liczbę mebli, niezależną od tego, ile produktów marki Forte zakupią w salonie. Przeznaczenie oraz stan oddawanych mebli nie mają znaczenia – dla klientów chcących je oddać istotne jest zwrócenie uwagi na to, aby zmieściły się do samochodu dostawczego. To dlatego meble do recyklingu powinny zostać wcześniej rozłożone lub pocięte do maksymalnej możliwej szerokości – 2,48 m. W trosce o wygodę klientów przewidziano także możliwość umówienia się na odrębny termin odbioru. Taka opcja dostępna będzie wtedy, gdy klient odbierze zamówione produkty w salonie albo postanowi oddać więcej zużytych mebli niż może pomieścić jeden transport. Oferta nie dotyczy mebli szklanych, metalowych, plastikowych i tapicerowanych.

Cel nadrzędny: ochrona środowiska


Producent mebli FORTE realizuje odzysk i recykling odpadów drzewnych, m.in. przerabiając stare meble klientów na płytę.

Zużyte meble najczęściej umieszczane są na specjalnych składowiskach, gdzie zalegają przez setki lat, negatywnie oddziałując na środowisko. Z drugiej strony, rosnące obostrzenia i wymagania w gospodarce odpadami powodują, że opłaty wciąż rosną, czego niejednokrotnym skutkiem jest nielegalne pozbywanie się wielkogabarytowych odpadów np. w lasach. Obecnie nasza firma wykorzystuje w obiegu zamkniętym około 95% wytworzonych odpadów, zaś do roku 2025 planujemy osiągnąć 100%. Priorytetem Forte jest również rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w jak najszerszej skali, w tym m.in. pozyskiwanie odpadów drzewnych z rynku – zapewnia Edyta Wilczyńska, pełnomocnik Zarządu ds. Ochrony Środowiska i Systemów Zarządzania w Fabrykach Mebli Forte.

Wspólna inicjatywa Salonów Agata i Fabryk Mebli Forte to rozwiązanie, z którego skorzystają wszyscy – zarówno klienci, którzy będą mogli łatwo i za darmo pozbyć się zalegających w domu mebli, jak i środowisko naturalne, bo odzyskując surowce i wykorzystując je do produkcji kolejnych produktów – nadaje się im nowe życie, przez co zmniejsza się wykorzystanie zasobów naturalnych, chroniąc przy tym lasy.

O Agata:
Agata to polska sieć wielkopowierzchniowych salonów mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz w Polsce; obejmująca 32 wielkopowierzchniowe salony zlokalizowane zarówno w dużych, jak i średnich miastach w całym kraju. Agata poprzez punkty sprzedaży detalicznej i e-commerce oferuje kolekcje do pokoju dziennego, dziecięcego, sypialni, jadalni i kuchni, a także szeroką gamę produktów i akcesoriów do aranżacji wnętrz. Marka zapewnia dostęp do artykułów ponad 250 krajowych i zagranicznych producentów kilkudziesięciu marek własnych oraz szerokiego grona doradców, projektantów i ekspertów.

O Grupie Kapitałowej Fabryk Mebli Forte:
Forte to czołowy polski producent mebli do samodzielnego montażu eksportujący swoje produkty do ponad 40 krajów. Spółka powstała w 1992 roku, a w 1996 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Posiada pięć nowoczesnych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce, w tym fabrykę płyty wiórowej uruchomioną w 2018 roku. Oferta Forte obejmuje różnorodne meble do urządzenia niemal wszystkich pomieszczeń: jadalni, sypialni, pokoju dziennego, młodzieżowego, a także do gabinetu i przedpokoju. Produkcja Spółki w 2021 r. wyniosła 3,18 mln sztuk mebli, a wartość sprzedaży – 1 326 mln zł.