Newsroom

60 lat IKEA w Polsce – mapa sklepów i fabryk

IKEA

60 lat IKEA w Polsce – mapa sklepów i fabryk

27 stycznia 1961 r. Ingvar Kamprad złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych w polskiej fabryce. Dzisiaj prawie 20% produkcji IKEA pochodzi z naszego kraju.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Historia IKEA w Polsce rozpoczęła się od dostawy 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego. Polska była pierwszym po Szwecji krajem, w którym rozpoczęła się produkcja mebli dla szwedzkiego koncernu. Czy wiesz, co który produkt IKEA obecnie sprzedawany na świecie jest produkowany w Polsce? Teraz niemal 1/5 produkcji koncernu pochodzi z naszego kraju.

Nic w tym dziwnego, że Polska zajmuje szczególne miejsce na globalnej mapie działalności IKEA. Właśnie tutaj zlokalizowane są fabryki mebli, centra dystrybucji, centra handlowe, a nawet farmy wiatrowe. Nad Wisłą, w ramach czterech grup (Ingka, Inter IKEA, Ikano i Interogo), działa aż osiem spółek z korzeniami IKEA.

Od 60 lat IKEA i Polska rozwijają się razem. Kluczem do wspólnego sukcesu są historyczne więzi i budowane przez lata wzajemne zaufanie. Od tego czasu wyposażyliśmy aż 5 milionów domów w całym kraju, dzięki czemu jako marka mamy realny wpływ na jakość życia ludzi – mówi Karin Sköld, prezeska i dyrektorka Generalna ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska. 

Założyciel IKEA zwykł mawiać, że „IKEA powstała w Polsce”, co w pełni oddaje rolę jaką odegrała Polska w budowaniu marki, jaką dzisiaj jest IKEA. Naszą przyszłość wiążemy z Polską, co będziemy również podkreślać w 2021 roku, w którym otworzymy sklep IKEA w Szczecinie oraz nowe Punkty Odbioru Zamówień IKEA – zaznacza Karin Sköld.

W ciągu ostatnich 5 lat firmy z czterech grup IKEA zainwestowały w Polsce łącznie ponad 4,5 mld zł. Tylko w 2020 roku zapłaciły ponad 171 mln podatku dochodowego (CIT).

Od czego się to wszystko zaczęło?

Wspólna historia Polski i firmy IKEA rozpoczęła się w styczniu 1961 roku. Wszystko zaczęło się od wizyty Ingvara Kamprada w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku. Jej efektem było pierwsze zamówienia dla IKEA, w tym 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego. Dokładnie tyle mieściło się w jednym wagonie kolejowym. Wartość pierwszego zamówienia opiewała na kwotę zaledwie 69 tysięcy koron szwedzkich. Natomiast w kolejnych latach umowa pomiędzy IKEA, a fabryką Fameg przyniosła obrót rzędu 2 mld koron. Dzisiaj roczna wartość eksportu mebli produkowanych dla IKEA w Polsce przekracza 12 mld złotych.

Współpraca z polskimi dostawcami okazała się dla IKEA strzałem w dziesiątkę. Firma zyskała przede wszystkim zaufanych partnerów biznesowych i nawiązała niemal rodzinne relacje na lata. Jak wspominał Ingvar Kamprad: Już w drodze powrotnej do Szwecji wiedzieliśmy, że w Polsce mamy wielu przyjaciół, którzy posiadają wyjątkowy dar wykorzystywania w pracy zarówno serca, jak i rozsądku. Z każdej wizyty nasi projektanci wracali z nowymi pomysłami.

Dzisiaj spółka IKEA Purchasing współpracuje z prawie 90 polskimi dostawcami produktów oraz blisko 60 przewoźnikami.

Model biznesowy IKEA opiera się na produkcji na dużą skalę, niskich kosztach oraz trosce o ludzi i środowisko. W relacjach z dostawcami wierzymy w długoterminową współpracę wynikającą ze wspólnych wartości. W Polsce mamy prawie 30 partnerów, z którymi działamy już od ponad 20 lat – mówi Katarzyna Warchał, członek zarządu IKEA Purchasing Services Polska. 

Radomsko, w którym rozpoczęła się polska historia IKEA, zajmuje w sercu firmy szczególne miejsce. Z okazji jubileuszu 60-lecia IKEA przekazała meble i artykuły wyposażenia domu trzem instytucjom, które pełnią ważną rolę w lokalnej społeczności: dwóm Domom Pomocy Społecznej oraz Domowi Wychowawczo-Opiekuńczemu.

Pierwszy sklep IKEA w Polsce

Na pierwszy sklep IKEA w Polsce trzeba było poczekać aż do transformacji ustrojowej. W 1990 r. na warszawskim Ursynowie, w miejscu podupadającego pawilonu z artykułami przemysłowymi, otwarto nowoczesny sklep firmowy. Wybór lokalizacji nie był jednak przypadkowy. Budynek przy ulicy Bacewiczów 8 jako jedyny dysponował wystarczająco szerokimi drzwiami, żeby wynieść przez nie łóżko.

Dzisiaj sklepy IKEA obecne są w dziewięciu polskich miastach, a wkrótce w dziesięciu. W pierwszej połowie 2021 r. firma planuje otwarcie sklepu w Szczecinie. Będzie to dwunasty taki obiekt działając pod szyldem IKEA w naszym kraju. Ma być najbardziej zrównoważonym tego typu sklepem w Polsce – energooszczędnym i niezależnym od miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Polsce rozwijają się nie tylko sklepy IKEA, ale także centra handlowe należące do Ingka Centres. Obecnie jest ich sześć. Oferują one łącznie dostęp do ponad 420 tys. m2 powierzchni do wynajęcia, a na ich terenie zlokalizowanych jest ponad 700 sklepów.

Centra handlowe działające w ramach Ingka Centres są obecne na polskim rynku od 30 lat. Wraz z innymi zlokalizowanymi w 15 krajach na całym świecie tworzą miejsca spotkań dla lokalnej społeczności. Są przestrzenią, w której okoliczni mieszkańcy mogą wspólnie spędzić czas, odpocząć czy zdobyć wiedzę w różnorodnych tematach np. związanych z ekologią – mówi Dagmara Pozowska, Deputy Operations Manager, Ingka Centres Poland. 

IKEA w Polsce to także założony w 2010 roku IKANO Bank oferujący klientom proste rozwiązania w zakresie bankowości i finansów. IKEA w kraju nad Wisłą to także Centrum Dystrybucji w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego. Odpowiada ono za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 32 lokalizacji IKEA na 13 rynkach.

W Warszawie zlokalizowane jest również Centrum Obsługi Klienta Domolinia oraz dział IT Service Desk. Świadczy on usługi na rzecz współpracowników IKEA pracujących w 27 krajach na całym świecie. W Poznaniu natomiast swoją działalność prowadzi oddział Business Service Center obsługujący Grupę Ingka w Europie w zakresie finansów oraz HR.

Co piąty mebel IKEA na świecie produkowany jest w Polsce

Polska jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie. Co piąty mebel sprzedawany w sklepach IKEA na całym świecie produkują fabryki w Polsce. IKEA Industry wytwarza meble drewniane w aż 18 zakładach w 8 lokalizacjach w Polsce. Ponadto fabryka IKEA Industry w Zbąszynku, z uwagi na wielkość produkcji, powierzchnię hal i liczbę zatrudnionych osób, jest uznawana za jedną z największych na świecie fabryk produkujących meble.

IKEA Industry w Polsce posiada dwudziestodziewięcioletnie doświadczenie w produkcji mebli. Wiedza produkcyjna, innowacyjność oraz utalentowani pracownicy stanowią o możliwości oferowania najbardziej konkurencyjnych cen. Integracja w łańcuchu dostaw od surowca do sklepu sprzyja optymalizacji kosztów oraz dbałości o środowisko – mówi Wojciech Waligóra, prezes Zarządu IKEA Industry Polska oraz dyrektor generalny IKEA Industry Oddział Fabryki West w Zbąszynku. 

Obok fabryk IKEA Industry oraz dostawców, w Polsce działa również fabryka Ikano Industry w Rogoźnie, która zajmuje się produkcją materacy. W 2020 roku jej pracownicy wyprodukowali ich prawie 2,5 miliona, z czego ponad 176 tysięcy trafiło do polskich sklepów IKEA.

IKEA w Polsce zatrudnia ponad 16 tysięcy osób, a dodatkowe 75 tysięcy to pracownicy dostawców, z którymi IKEA współpracuje. 

Co planuje IKEA?

Nasze plany na przyszłość to przede wszystkim dalsze wypełnianie wizji tworzenia lepszego życia dla wielu ludzi. Mamy przed sobą rok 2021, czyli Rok Zrównoważonego Rozwoju w IKEA, podczas którego będziemy kontynuować realizację Strategii People & Planet Positive. Dalej będziemy rozwijać naszą wyjątkową kulturę, opierającą się na prostocie, zdrowym rozsądku i wspólnej pracy – zapewnia Karin Sköld. 

Misja IKEA na kolejne lata pozostaje bez zmian. Poprzez inwestycje w obszarze zrównoważonego rozwoju, dzielenie się wiedzą na temat kompleksowego wyposażania domów i niskie ceny produktów firma zamierza docierać do coraz szerszego grona odbiorców. Podczas pandemii COVID-19 mocno przyspieszył proces transformacji cyfrowej.

Spodziewamy się, że również po zakończeniu pandemii coraz więcej Polaków będzie kupować nasze produkty oraz usługi zdalnie za pośrednictwem Aplikacji mobilnej IKEA oraz strony internetowej IKEA.pl, która w 2020 roku zanotowała rekordową liczbę 154 milionów odwiedzin! Już dzisiaj Polacy mogą odbierać zamówienia internetowe w gęstej sieci stacjonarnych i mobilnych Punktów Odbioru Zamówień IKEA w całej Polsce – podkreśla Karin Sköld. 

Model biznesowy IKEA ciągle ewoluuje. Jednak cały czas priorytetem pozostaje proponowanie przystępnej cenowo i dostępnej oferty mebli, która jest dobra dla ludzi i planety.