Edukacja

KOOPDREW 2024: Przyszłość sektora leśno-drzewnego

KOOPDREW 2024 - LOGO.

KOOPDREW 2024: Przyszłość sektora leśno-drzewnego

9 września 2024 r. odbędzie się XI edycja kongresu, który organizuje Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. KOOPDREW 2024 to największe tego typu wydarzenie w branży leśno-drzewnej.

KOOPDREW 2024 skupi się na przyszłości sektora. W tym roku uczestnicy będą rozmawiać o wyzwaniach przedsiębiorstw przerabiających drewno i dostosowaniu całego sektora do zmiany w lasach. Będzie to czas debat, wykładów i dialogu.

Co w programie KOOPDREW 2024?

W pierwszej części kongresu analizę ekonomiczną sektora drzewnego zaprezentuje Bank PKO SA. To już tradycja, że podczas wydarzenia analitycy bankowi przekazują ogromną dawkę wiedzy, która dotyczy branży. Po bankowej analizie, wszyscy uczestnicy kongresu, wysłuchają wykładu prof. Grzegorza Kołodki. Podzieli się on wiedzą na temat sytuacji gospodarczej w Polsce. Przedstawi również prognozy dotyczące gospodarki w przyszłości.

Grzegorz Kołodko to wybitny ekonomista i kilkukrotny minister finansów polskiego rządu. Odegrał ważną rolę w procesie integracji z Unią Europejską. Gdy koordynował politykę gospodarczą, PKB per capita wzrósł o ponad jedną trzecią.

Kolejnym etapem tej części kongresu KOOPDREW 2024 będzie prezentacja przedstawicieli Lasów Państwowych na temat „Kierunki i założenia w sprzedaży drewna”.

Drugą część kongresu rozpocznie natomiast wykład prof. Krzysztofa Adamowicza z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Tytuł wystąpienia profesora to: „Jak przygotować przemysł drzewny i społeczeństwo na zmiany w lasach?”

Prof. Adamowicz do tej pory opublikował 111 oryginalnych prac twórczych. Jego publikacje ukazały się m in. w takich czasopismach naukowych jak: Forest Ecology and Management, Archives of Environmental Protection, Animal Genetics, Sylwan, Folia Forestalia Polonica. Należy podkreślić nie tylko imponującą liczbę prac naukowych, ale przede wszystkim ich wysoką jakość merytoryczną.

Rozmowy, inspiracje, rozwój

Wykład ten będzie preludium do debaty, w której udział wezmą naukowcy, leśnicy i przedsiębiorcy.
Trzecia i ostatnia część kongresu to czas na rozważania i rozmowy o przyszłości branży tartacznej w Polsce. Swoimi przemyśleniami i badaniami o polskim tartacznictwie podzieli się dr. hab. Marek Wieruszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To wieloletni znawca branży z wielką wiedzą na temat polskich tartaków.

Tematyka badawcza, którą się zajmuje, to m.in.:

  • technologie pierwiastkowego przerobu drewna iglastego i liściastego,
  • przydatność drewna gatunków szybkorosnących do przerobów tartacznych,
  • charakterystyka technologiczna i przydatność drewna daglezjowego do produkcji tarcicy i wyrobów litych,
  • przerób drewna iglastego na sortymenty tarcicy konstrukcyjnej.

Ten wykład będzie także wstępem do debaty, w której tym razem wezmą udział przedstawiciele firm zrzeszonych w PIGPD. Porozmawiają oni przede wszystkim o automatyzacji, robotyzacji i nowoczesnym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Wspólnie zastanowią się, jak będzie wyglądać polski tartak w przyszłości.

Podczas kongresu będzie też czas na swobodne rozmowy i spotkania networkingowe. Organizator zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w komunikacji jest bezpośrednia rozmowa. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazje do rozmów w kuluarach, zadawania pytań prelegentom oraz dialogu z przedstawicielami Lasów Państwowych.

Jeśli nie masz jeszcze planów na 9 września 2024 r. to rezerwuj termin i przyjedź do Poznania na KOOPDREW 2024. Szczegółowy program spotkania i informacje dot. uczestnictwa znajdziesz na stronie internetowej Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w zakładce XI KOOPDREW.