Edukacja

Euro-obliczanie

Stadion Narodowy w Warszawie. Wizualizacja gotowego obiektu na Euro 2012.

Euro-obliczanie

Trwa wielkie odliczanie do Euro 2012. Trwają też gorączkowe prace do przygotowanie zarówno samej imprezy, jak i towarzyszącej jej infrastruktury: stadionów, zaplecza treningowego, hoteli i obiektów gastronomicznych. Czy zdążymy na czas i co co Polska będzie miała z organizacji Euro?

W związku z przygotowaniami Polski do Euro 2012 wyodrębnia się trzy obszary działań związane z bazą noclegową:

 • zakwaterowanie dla gości oficjalnych (UEFA Family),
 • zakwaterowanie dla drużyn (centra pobytowe),
 • zakwaterowanie dla kibiców.

Zakwaterowanie dla gości oficjalnych obejmuje:

 • siedzibę główną,
 • siedziby terenowe (miniheadquarters),
 • hotele transferowe (team transfer hotels),
 • hotel dla sędziów (referee base camp),
 • hotel kontroli antydopingowej (dopping control),
 • hotel nadawców lokalnych i zagranicznych,
 • hotel sponsorów,
 • hotel pozostałych mediów oraz dostawców.

Zgodnie z wymaganiami UEFA muszą to być hotele w standardzie od 3 do 5 gwiazdek.

Biorąc pod uwagę istniejące już obiekty oraz hotele znajdujące się w fazie inwestycyjnej, które zostaną oddane do użytku przed Euro 2012, Polska bez problemu spełni wymagania UEFA w tym zakresie w miastach-gospodarzach Euro 2012.

Euro 2012 dla VIP-ów i piłkarzy

Najlepiej pod tym względem wypada Warszawa, w której UEFA wymaga 6.160 pokoi w hotelach kategorii od 3 do 5 gwiazdek. W listopadzie 2010 r. stolica dysponowała 13.182 pokojami w tego typu obiektach, natomiast zakontraktowanych do tego momentu było 6.340 pokoi. Drugim w kolejności pod tym względem miastem-gospodarzem był Wrocław. W nim zgodnie z wymaganiami UEFA powinno być dostępnych w trakcie turnieju 2.745 pokoi.

Wrocław w listopadzie 2010 r. dysponował 6.325 pokojami, natomiast zakontraktowanych było 2.554 pokoi. Gdańsk według wytycznych UEFA powinien w trakcie turnieju dysponować 3.075 pokojami. W listopadzie 2010 r. było to 5.188 pokoi, a zakontraktowanych było 2.587. Z kolei w ostatnim z miast-gospodarzy, czyli w Poznaniu, dysponujemy obecnie 4.283 pokojami, podczas gdy UEFA wymaga 2.765. W listopadzie 2010 r. zakontraktowanych było 2.715 pokoi.

Do Euro 2012 łącznie w czterech miastach-gospodarzach, a także sąsiadujących z nimi regionach wybudowanych zostanie jeszcze 16 hoteli. Wszystkie w standardzie od 4 do 5 gwiazdek, które będą dysponowały w sumie 2.134 pokojami. Istniejąca baza hotelowa i noclegowa w Polsce jest własnością firm prywatnych. To oznacza, że decyzje o inwestycjach (ich wielkości i rozmieszczeniu) dostosowywane są do możliwości rynkowych w trakcie całego roku, nie tylko okazjonalnie (jak podczas Euro 2012) – mówi Mikołaj Piotrowski, dyrektor ds. komunikacji, rzecznik prasowy spółki PL.2012.

Centra pobytowe

Drugą kategorią miejsc noclegowych jest zakwaterowanie dla drużyn, czyli tzw. centra pobytowe. Są to kompleksy składające się z hotelu o wysokim standardzie (4 lub 5 gwiazdek) oraz ośrodka treningowego spełniającego standardy UEFA. Musi znajdować się blisko hotelu oraz musi mieć przynajmniej jedno boisko o standardowych wymiarach z możliwością odbywania zarówno otwartych, jak i zamkniętych sesji treningowych. Zgodnie z oczekiwaniami UEFA, Polska powinna przygotować minimum 16 centrów pobytowych, czyli miejsc, w których będą mieszkać i trenować drużyny narodowe.

Stadion Miejski w Poznaniu jako pierwszy z polskich stadionów jest już gotowy do przyjęcia piłkarzy podczas Euro 2012. Pomieści 43 tys. widzów.
Stadion Miejski w Poznaniu jako pierwszy z polskich stadionów jest już gotowy do przyjęcia piłkarzy podczas Euro 2012. Pomieści 43 tys. widzów. Fot. Euro Poznań 2012.

W dniu 1 października 2010 r. UEFA opublikowała oficjalny katalog centrów pobytowych w Polsce i na Ukrainie. Zawarto w nim 21 propozycji z Polski i 17 z Ukrainy. Wśród polskich rekomendowanych centrów pobytowych znajdują się:

 • Władysławowo,
 • Gniewino,
 • Słupsk,
 • Gdynia,
 • Gdańsk,
 • Ostróda,
 • Lubawa,
 • Kołobrzeg,
 • Międzychód,
 • Opalenica,
 • Legionowo,
 • Warszawa,
 • Józefów,
 • Warka,
 • Puławy,
 • Kielce,
 • Wrocław,
 • Jelenia Góra,
 • Tychy,
 • Kraków.
 • Wieliczka.

Poznań, jak i wiele innych miast wymaga obiektów hotelowych, sportowych itp. – mówi Michał Gorczyca z firmy Noti. Jedną z ostatnich realizacji są apartamenty o podwyższonym standardzie w hotelu sportowym Remes w Opalenicy k. Poznania. Poza tym dwa hotele we Wrocławiu: Granary i Hascon, które m.in. też będą ubiegały się o opiekę nad gośćmi Euro 2012 – dodaje.

Euro 2012 dla kibiców

Ostatnią kategorią bazy noclegowej na Euro 2012 jest zakwaterowanie dla kibiców. Kibice stanowić będą najliczniejszą grupę gości spodziewanych w trakcie piłkarskich mistrzostw Europy. Szacuje się, że liczba kibiców, którzy przyjadą do Polski w czerwcu 2012 r. może sięgnąć 800 tysięcy – 1 mln osób. Ponad połowa z nich zostanie w naszym kraju dłużej niż jeden dzień.

Wg wskazówek UEFA część kibiców przyjedzie tylko na mecz (różnymi środkami transportu, w tym – samolotami i koleją). I opuści Polskę w tym samym dniu (głównie kibice z biletami na mecz). Drugą grupę będą stanowić osoby bez biletów, które znajdą się w strefach kibiców (fan zones). To te osoby mogą w Polsce szukać noclegów (głównie ekonomicznych).

80 mld zł
to wartość kluczowych i ważnych inwestycji infrastrukturalnych ( budowa i modernizacja lotnisk, stadionów oraz połączeń komunikacyjnych między miastami-gospodarzami i wewnątrz tych)

Dokonana przez spółkę PL.2012 wraz z miastami-gospodarzami oraz ekspertami hotelowymi analiza liczby miejsc noclegowych wskazuje, że niezbędne będzie korzystanie przez kibiców z obiektów położonych w miastach satelickich i oddalonych od stadionów o ok. 2 godziny jazdy (np. Bydgoszcz, Jelenia Góra, Katowice, Łódź, Kraków). Wykorzystanie miejsc noclegowych będzie zdeterminowane przez narodowość drużyny, która będzie grała w poszczególnych miastach. Informacja o tym będzie dostępna dopiero w grudniu 2011 roku, po ostatecznym losowaniu finałów Euro 2012.

Jak Euro 2012, to nie targi

Działania koordynacyjne podejmowane przez spółkę PL.2012 polegają na dokładnej inwentaryzacji bazy noclegowej, także niekategoryzowanej – wyjaśnia Mikołaj Piotrowski. – Oprócz hoteli do obsługi gości przewidziane są także: motele, pensjonaty, kwatery prywatne, domy studenckie. Podjęto odpowiednie działania, aby pozyskać do dyspozycji jak największą liczbę pokoi w domach studenckich poprzez spotkania z samorządami studenckimi oraz władzami uczelni.

Zgodnie z przyjętymi przez Polskę na okres Euro 2012 zobowiązaniami, w okresie imprezy nie mogą odbywać się inne duże imprezy, jak np. targi czy konferencje. Oznacza to, że hotele powinny dysponować miejscami dostępnymi zwykle dla innych gości. Spodziewane jest także ograniczenie podróży służbowych w tym terminie. Liczba dostępnych miejsc noclegowych wystarczy do obsługi gości, istotne jest jednak właściwe zarządzanie dostępnymi miejscami oraz skuteczna logistyka.

Ile? Za ile?

W ramach przygotowań do Euro 2012 spółka PL.2012 we współpracy ze 168 partnerami realizuje 216 projektów infrastrukturalnych, z czego 45 ma status kluczowych, a 36 ważnych. Wartość kluczowych i ważnych inwestycji infrastrukturalnych, czyli budowy i modernizacji lotnisk, stadionów oraz połączeń komunikacyjnych między miastami-gospodarzami i wewnątrz tych miast to ok. 80 mld zł. Wszystkie realizowane inwestycje są niezbędne do dalszego zharmonizowanego rozwoju kraju. Dzięki organizacji w Polsce Euro 2012 zostaną one zrealizowane znacznie szybciej, niż byłoby to w scenariuszu „bez Euro”.

W przypadku infrastruktury komunikacyjnej przyśpieszenie inwestycyjne wynosi ok. 3-4 lata. W przypadku infrastruktury sportowej, a w szczególności stadionów klasy Elite, które budowane są w miastach-gospodarzach oraz w Krakowie i Chorzowie, możemy mówić o zdecydowanie większej skali przyśpieszenia. Po zakończeniu turnieju, dzięki podejmowanym w procesie przygotowawczym inwestycjom, Polska będzie miała bardzo nowoczesną infrastrukturę stadionową w skali europejskiej i światowej.

Na pewno III i IV semestr 2011 r. oraz I 2012 r. będą okresem zwiększonych obrotów – mówi Mariusz Wieczorek, dyrektor ds. rozwoju w firmie Wilimex. – W 2011 r. mamy nadzieję finalizować planowane realizacje kilku dużych hoteli, do tego dojdą jeszcze obiekty mniejsze które będą powstawać w miejscowościach gdzie będą rozgrywane mecze w czasie Mistrzostw Europy, a których właściciele będą chcieli uszczknąć trochę z tego tortu zwanego Euro 2012. Część obiektów już istniejących zostanie zmodernizowana, powstaną też liczne puby, które też trzeba będzie wyposażyć. Na pewno dla firm meblowych będzie to okres wytężonej pracy.

Euro 2012: koszt czy inwestycja?

Wyniki przeprowadzonych badań, zaprezentowane w „Raporcie na temat wpływu przygotowań i organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 na gospodarkę Polski” jednoznacznie wskazują, że organizacja Euro 2012 w Polsce to długookresowa inwestycja, a nie koszt dla Polski. Wzrost wydatków turystów zagranicznych w 2012 r. związany z Euro 2012 wyniesie 844,9 mln zł. Złożą się na to wydatki stadionowych kibiców zagranicznych (26% wszystkich wydatków), zaproszonych gości (przedstawicieli UEFA i mediów, ekip sportowych i sponsorów) – 41% oraz tych kibiców, którzy przyjadą do Polski bez biletów na mecze, aby dopingować swoje drużyny w strefach kibica (33%).

Stadion Narodowy w Warszawie. Stan na listopad 2010 r.
Stadion Narodowy w Warszawie. Stan na listopad 2010 r. Fot. stadionnarodowy.org.pl.

Na skutek poprawy wizerunku Polski jako docelowego miejsca turystyki wypoczynkowej, roczny napływ turystów zagranicznych przyjeżdżających na wypoczynek do Polski zwiększy się o około 500 tys. osób rocznie. Przyrost ten złoży się na zwiększenie przychodów z turystyki międzynarodowej w Polsce w latach 2013-2020 o 4,2 mld zł.

Same korzyści?

Ekonomicznym efektem Euro 2012 jest przyrost PKB o 2,1% jego wielkości z roku 2009. Przy czym przyrost ten rozłożony jest na lata 2008-2020. Absolutna wartość skumulowanego wzrostu PKB wynosi 27,9 mld zł w cenach z 2009 r., z kulminacją przypadającą na rok 2012. Skumulowany przyrost konsumpcji gospodarstw domowych wynosi 20,5 mld zł.

Najważniejszym źródłem dodatnich ekonomicznych efektów Euro 2012 jest przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę transportową. Przyczynia się ono w 77,5% do skumulowanego wzrostu PKB. Organizacja Euro 2012 jest dla Polski jako kraju organizatora znacznie większym stymulatorem wzrostu, niż dla poprzednich krajów organizatorów turnieju.

844,9 mln zł
na tyle szacowany jest wzrost wydatków turystów zagranicznych w 2012 r. związany z Euro 2012

W momencie ogłoszenia decyzji o przyznaniu organizacji Euro 2012 Polsce i Ukrainie, infrastruktura transportowa oraz stadionowa była bowiem w naszym kraju na znacznie niższym poziomie, niż na przykład w Austrii i czy Szwajcarii. Skala i zakres inwestycji realizowanych w Polsce jest zatem znacząco większy. Z jednej strony jest to dla naszego kraju dużym wyzwaniem. Z drugiej pozwala na wykonanie dużego kroku w rozwoju infrastrukturalnym, gospodarczym, a także cywilizacyjnym kraju.

Powstała dzięki Euro 2012 nowoczesna infrastruktura sportowa pozwoli Polsce nie tylko zaprezentować się z jak najlepszej strony na arenie międzynarodowej. Będzie też stanowiła doskonałe zaplecze do organizacji innych dużych imprez sportowych w przyszłości oraz rozwoju polskiego futbolu.

TEKST: Marek Hryniewicki

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2010