Design

Trwają Targi Sztuki Dostępnej

DESA Modern, Jan Dobkowski, Australisjki sen. Fot. Marcin Koniak.

Trwają Targi Sztuki Dostępnej

Jeszcze do 30 czerwca potrwa 3. edycja Targów Sztuki Dostępnej, największych targów sztuki współczesnej w Polsce.

W Targach Sztuki Dostępnej Wiosna 2020 można uczestniczyć przez platformę Allegro. Do wyboru są tysiące dzieł sztuki, wystawionych przez artystów i galerie z całej Polski. To 3. edycja wydarzenia, które tym razem odbywa się całkowicie online. Dzięki temu każdy internauta zyskuje dostęp do dzieł sztuki współczesnej, a artyści mają szansę dotrzeć do milionów odbiorców.

Targi Sztuki Dostępnej Wiosna 2020 na Allegro trwają trzy tygodnie: od 7 do 30 czerwca. Aby ułatwić kupującym poszukiwania, wszystkie obiekty są posegregowane pod względem technik wykonania i przedziałów cenowych. Na oddzielnych listach znajdują się galerie i artyści indywidualni oraz oferty najchętniej oglądane przez internautów.

Czym są Targi Sztuki Dostępnej?

Znakiem rozpoznawczym Targów Sztuki Dostępnej jest limit ceny. Nic nie może tu kosztować więcej niż 5 tys. zł. Zakupy na targach odbywają się w systemie „kup teraz” – po cenach z góry ustalonych i nieprzekraczających tej maksymalnej kwoty określonej przez organizatorów. 

Udział w wydarzeniu biorą, tak jak w przypadku poprzednich edycji, galerie i artyści z całej Polski. Na liście galerii są m.in. Vivid z Wrocławia, krakowskie galerie Connaisseur, Dyląg i Fresz oraz wiele warszawskich placówek, m.in.: Ether, 101 Projekt, Stalowa, ToTuArt, Po Prawej Stronie Wisły.

Co można zobaczyć na Targach Sztuki Dostępnej?

W ofercie galeryjnej warto zwrócić uwagę na kolekcjonerskie perełki. Leonarda Art Gallery sprzedaje plakaty legendarnego Rosława Szaybo, gwasze Andrzeja Cisowskiego oraz limitowaną edycję 12 grafik mistrza Andrzeja Dudzińskiego pt. „I znowu daliśmy się zaskoczyć”. Galeria ArtKomiks.pl proponuje bogatą ofertę czołowych światowych twórców działających w gatunku custom bootleg toys (zabawki kolekcjonerskie). Na Licytację Specjalną galeria przeznaczyła jedną z figurek słynnego artysty kryjącego się pod pseudonimem KAWS, z edycji przygotowanej dla MoMA z okazji indywidualnej wystawy w 2017 r. Cena wywoławcza obiektu to 3 tys. zł.

Artyści występujący na Targach Sztuki Dostępnej indywidualnie reprezentują różne pokolenia i środowiska. Nie zabrakło nazwisk już znanych i cenionych, takich jak Joanna Sarapata czy Piotr Czajkowski, który specjalnie na targi przygotował nowy zbiór rysunków ze swojego słynnego cyklu Metro. Dla wielbicieli street artu sensacją jest obecność na targach Młodego Drona, postaci kultowej w kręgu grafficiarskim. Wystawia on na sprzedaż najnowsze prace wykonane w technikach litografii i sitodruku.

Czy Targi Sztuki Dostępnej to wyłącznie sztuka współczesna?

Targi Sztuki Dostępnej to wyłącznie sztuka współczesna, ale do wyboru są również obiekty artystyczne wykonane w różnych technikach i gatunkach. Obok malarstwa nie brakuje zatem grafiki warsztatowej oraz inkografii (tu jak zwykle prym wiedzie DESA Modern z odbitkami dzieł słynnych polskich malarzy, np.Edwarda Dwurnika, Jana Dobkowskiego, Jana Wilkonia, Tadeusza Dominika. Kupić można plakaty (Filip Zbrzeźniak), fotografie artystyczne (Jarek Madejski, Piotr Leczkowski), rzeźby (Krzysztof Renes, Jarosław Borek), a nawet obiekty ze szkła artystycznego (Magdalena Tyc-Witwicka).