Kosmopolita
10 stycznia, 2020 2023-02-02 12:03Kosmopolita
W wieku 24 lat Todd Bracher wyruszył w podróż za Atlantyk. Ta trwająca dziesięć lat wyprawa pozwoliła mu odnaleźć jego miejsce w świecie designu. Od tamtej pory Amerykanin projektuje przedmioty wielofunkcyjne, które cechuje wizualna prostota, takie, które pozwalają na użycie ich gdziekolwiek i przez kogokolwiek.
Todd Bracher to jeden z czołowych współczesnych projektantów wzornictwa przemysłowego. Urodził się w Nowym Jorku w 1974 r. Jego matka była nauczycielką, a ojciec cieślą. Bracher jest absolwentem prestiżowej Pratt Institute w Nowym Jorku oraz Danmarks Designskole w Kopenhadze.
Zanim założył własną pracownię w rodzinnym mieście, przez prawie dekadę pracował i studiował w Kopenhadze, Mediolanie, Paryżu i Londynie. „Daily News” przyznało mu tytuł „Najlepszego projektanta Ameryki”. W 2015 r. magazyn „Wallpaper” uznał go za najbardziej wpływowego designera na świecie, a w 2015 r. i 2016 r. przyznał mu tytuły „Designer of the Year”.

Globalne doświadczenie zyskał kierując pracownią projektową Toma Dixona w Wielkiej Brytanii. Był profesorem wzornictwa w l’ESAD we Francji. Pracował także jako dyrektor kreatywny luksusowej skandynawskiej marki Georg Jensen.
Po dziesięciu latach spędzonych za granicą, w 2007 r. Todd Bracher wrócił do kraju i założył na Brooklynie własną pracownię projektową. Od ponad dekady współpracuje z markami o światowej renomie, takimi jak Cappellini, Fritz Hansen, Herman Miller, Humanscale, Swarovski, czy Zanotta.
Według Amerykanina, projekt powinien być wykorzystywany jako strategiczne narzędzie do pozycjonowania firmy i skutecznego budowania przewagi konkurencyjnej. Prawidłowo wykonany przedmiot może stworzyć silny związek między firmą a rynkiem i stymulować rozwój przedsiębiorstwa. Todd Bracher zwraca uwagę na to, że azjatyckie firmy wzniosły się na wyższy poziom, przesuwając się w górę łańcucha wartości i Azja może się teraz pochwalić wieloma znanymi markami. Często proponują one tańszą alternatywę dla zachodnich produktów, zachowując jednocześnie wysoką jakość.

Wiele firm zdało już sobie sprawę z wartości projektowania w kierowaniu strategiami na poziomie korporacyjnym i tego, w jaki sposób może ono w znaczący sposób przyczynić się do poprawy ich wyników finansowych – mówi Todd Bracher.
Podchodząc do każdego problemu projektowego, designer rozpoczyna od otwartego dialogu z użytkownikiem końcowym. Jak mówi: Nie chodzi o stółStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte, ale o ludzi przy stoleStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte. Chodzi o rozmowę.

Amerykanin zasłynął z wypowiedzi, w której podaje w wątpliwość to, że ktoś może wiedzieć, jak wyregulować swoje krzesłoKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i. Moją rolą jest okazanie empatii wobec użytkownika końcowego. Muszę usiąść na krześleKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i, pracować czy odchylić się i odebrać telefon. Moim zadaniem jest usunięcie wszelkich barier i skupienie się na tym, co naprawdę znaczące – przekonuje Todd Bracher.
W Europie zrobiło się o nim głośno, gdy został zaproszony do przedstawienia swojej wizji domu, którą była instalacja „Das Haus 2017”. Zarówno organizatorzy targów IMM Cologne, jak i goście docenili wtedy fakt, że jego scenografia nie mówiła dużo o meblachMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, a dotyczyła bardziej idei współczesnych form życia.

Słyszałem Skandynawów mówiących, że „Das Haus” czuje skandynawskie i japońskie klimaty. To jest dziwne, bo dla mnie to co stworzyłem jest po prostu bliskie człowiekowi. Ale ponieważ zwłaszcza Duńczycy i Japończycy mają bardzo ludzkie sposoby życia, które moim zdaniem w Ameryce są daleko poza zasięgiem, to mój projekt okazał się niejako znakiem intuicyjnego porozumienia – podsumował autor instalacji.
Wykonując zawód projektanta, Todd Bracher odwołuje się do wielu dziedzin sztuki i nauki. Dla mnie projektowanie nie jest sztuką ani sprawą osobistą. To eksperyment – tak mówi nowojorczyk o swojej filozofii projektowania.

Moja praca opiera się na chęci zredukowania czegoś do minimum. Mój zawód polega na szukaniu tego, co jest naprawdę ważne dla ludzi i na dostarczaniu im tego – podsumowuje.
TEKST: Anna Szypulska
Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2020