Design

Odpowiedzialnie projektować i produkować

Duet Edward Barber i Jay Osgerby – twórcy krzesła „On & On”.

Odpowiedzialnie projektować i produkować

Edward Barber i Jay Osgerby, projektując dla Emeco krzesło „On & On”, które jest produkowane z plastikowych butelek z recyklingu, potwierdzili, że stawiają na odpowiedzialny design.

Producenci mebli, zarówno globalne marki, jak i lokalnie działające firmy, a także topowi designerzy, udowadniają, że los planety nie jest im obojętny. Polityka środowiskowa Emeco koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i bazuje na materiałach pochodzących z recyklingu i ich długowieczności. W tym kontekście współpraca z duetem Barber & Osgerby wydaje się czymś zupełnie naturalnym.

Od 1944 r. Emeco buduje krzesła z co najmniej 80% aluminium pochodzącego z recyklingu, a wszelkie resztki powstałe w procesie produkcji są również poddawane recyklingowi. Chociaż aluminiowe krzesła nadają się w 100% do recyklingu, producent uważa, że najbardziej zrównoważony aspekt to szacowany okres ich użytkowania, który wynosi 150 lat.

Krzesło „On & On”, stworzone dla marki Emeco przez zespół projektowy Barber & Osgerby, zostało wykonane z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu.
Krzesło „On & On”, stworzone dla marki Emeco przez zespół projektowy Barber & Osgerby, zostało wykonane z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu.

Firma wykorzystuje również odzyskane tworzywa sztuczne np. do produkcji foteli z przetworzonego materiału rPET, z odzyskanych plastikowych butelek na wodę. Według Emeco od momentu wprowadzenia na rynek fotela w 2010 r., ponad 30 milionów plastikowych butelek zostało przekierowanych ze składowiska do fabryki mebli. Oprócz korzystania z materiałów pochodzących z recyklingu, firma w dużej mierze pozyskuje surowce w USA, dążąc do zmniejszenia śladu węglowego związanego z transportem. Emeco buduje także fabrykę zeroenergetyczną w Kalifornii, która wykorzysta energię słoneczną do zasilania swoich systemów mechanicznych, urządzeń i do ogrzewania.

TEKST: Anna Szypulska