Design

Nie możesz z nimi usiąść!

M.U.S, czyli Malmö Upcycling Service to kolektyw projektowy z siedzibą w Malmö w Szwecji. Wszystkie ich projekty opierają się na odpadach pochodzących z lokalnego przemysłu.

Nie możesz z nimi usiąść!

Chyba, że pracujesz nad rozwiązaniami, które wprowadzają firmę na drogę gospodarki obiegu zamkniętego. Właśnie o to pyta Malmö Upcycling Service branżę meblarską w Skandynawii.

Ta historia miała swój początek na Stockholm Furniture & Light Fair 2019, kiedy to M.U.S. rzuciło branży wyzwanie, by zbadała własną produkcję z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Zespół projektowy przy pomocy prostego kwestionariusza przeprowadzał ankiety, prosząc firmy o ocenę tego, jak wysokie są ich ambicje w zakresie zrównoważonej produkcji. Na targach w Sztokholmie zaprezentowano także nową kolekcję krzeseł i taboretów wykonanych całkowicie z odzyskanego materiału.

Malmö Upcycling Service to jedni z bohaterów artykułu „Dzisiaj, jutro, zawsze”, opublikowanego w czerwcowo-lipcowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl”. Punktem wyjścia do prowadzenia rozważań jest stwierdzenie, że procesu, podczas którego powstają estetyczne i atrakcyjne wizualnie, ale niepotrzebne rzeczy, nie można nazywać designem. Design to wzięcie przez projektantów odpowiedzialności za świat, to wsłuchiwanie się w potrzeby różnych grup społecznych i tworzenie przedmiotów i usług poprawiających jakość życia i stan środowiska. Czas ucieka.

TEKST: Anna Szypulska