Design

Monica Förster z prestiżową nagrodą

Monica Förster.

Monica Förster z prestiżową nagrodą

Monica Förster otrzymała nagrodę Bruno Mathsson Prize 2021. Laur ten przyznawany jest corocznie od 1984 roku i uznawany za największą nagrodą w dziedzinie wzornictwa w regionie nordyckim.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 20 listopada 2021 roku w Vandalorum Museum of Art and Design w Värnamo i będzie połączona z otwarciem obszernej wystawy z udziałem Förster.

Zarząd Fundacji Karin i Bruno Mathsson podał następujące uzasadnienie wyboru Moniki Förster na laureatkę nagrody w 2021 roku: Dążenie do testowania nowych kształtów, technik i materiałów jest imponujące w rozległej twórczości Moniki Förster. Jej transgraniczny i międzynarodowy dialog w zakresie wzornictwa zaskakuje i zadziwia, podobnie jak mieszanka lekkości i ciężaru w jej twórczej ekspresji. Jest ambitną i zaangażowaną projektantką o silnej integralności, która rzuca wyzwanie nowoczesnej klasyce, wykazując się niespodziewaną odpornością form; miesza elegancję i obiektywizm z odrobiną brzydoty. Siła tkwi w jej nieuchwytnej i jednocześnie przyzwalającej postawie.

Bruno Mathsson Prize jest przyznawana corocznie od 1984 roku i jest największą nagrodą w dziedzinie wzornictwa w regionie nordyckim. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 20 listopada 2021 roku w Vandalorum Museum of Art and Design w Värnamo w połączeniu z otwarciem obszernej wystawy z udziałem Förster.

O Monice Förster

Monica Förster (ur. 1966) jest jedną z najbardziej uznanych na świecie szwedzkich projektantek. Jej projekty obejmują meble i przedmioty do wystroju wnętrz, wzornictwo przemysłowe i rozwój strategii. Motywuje ją rozwiązywanie problemów i podejmowanie wyzwań w nieznanych jej dotąd dziedzinach.

Monica Förster dorastała na łonie natury w Dorotea w Laponii. Kształciła się w Beckmans, a następnie w Konstfack i wkrótce po ukończeniu studiów założyła własne studio projektowe w Sztokholmie. Przełomem okazał się nadmuchiwany przenośny pokój, Cloud for Snowcrash, który wzbudził duże zainteresowanie na targach w Mediolanie w 2003 roku.

Dziś Monica Förster regularnie projektuje dla europejskich producentów mebli, takich jak Zanotta, Tecno i Poltrona Frau. Równolegle ma również wielu różnorodnych klientów w domu: rysuje meble dla Swedese, Offecct i Erik Jørgensen, naczynia do uprawy dla Skultuna, świeczniki dla Georg Jensen, porcelanę użytkową dla Rörstrand, sztućce dla Gense, szkatułkę na biżuterię dla Svenskt Tenn oraz krzesło do koparki dla Volvo Construction Equipment. Studio projektowe Förstera ma łącznie 57 klientów.

Monica Förster z pasją podchodzi do produkcji i cieszy się z faktu, że jej projekty tworzą miejsca pracy dla wykwalifikowanych rzemieślników, z którymi współpracuje. Prawie dziesięć lat temu nawiązała kontakt z Bośniakiem Orhanem Niksicem, który miał przejąć stuletnią rodzinną firmę snycerską Zanat (zanat w języku bośniackim oznacza rzemiosło). Niksic zdawał sobie sprawę z potrzeby współpracy z projektantami i przeczytał o dążeniu Förstera do wyjścia od historii i wyjątkowości każdego producenta. Förster został dyrektorem artystycznym firmy, a produkty Zanat, zaprojektowane zarówno przez Förstera, jak i innych międzynarodowych projektantów, dziś cieszą się dużą popularnością w różnych częściach świata. Tradycja rzeźbienia w drewnie wywodząca się z rodzinnego miasta Zanat od 2017 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO!

O Monice Förster pisaliśmy także w artykule: Kobieca intuicja rządzi.